Ս. Մինասյան. Աբխազիայի երկաթգծի գործարկման հարցում «եզակի իրավիճակ» է ստեղծվել
«Վրաստանի Պնախարար Ի. Ալասանիայի` Հայաստան կատարած այցը կարևոր էր Վրաստանի հետ ռազմական համագործակցության, ռազմական տրանզիտի խնդիրները շոշափելու առումով, բայց դրա հետ մեկտեղ, Ալասանիան, լինելով Վրաստանի նոր իշխանությունների բավականին ազդեցիկ ներկայացուցիչ, կարծում եմ, հայկական կողմի հետ քննարկել է տարածաշրջանային այլ խնդիրներ` այդ թվում Աբխազիայի երկաթգծի հնարավոր վերականգնման հարցը»,- այսօր, անդրադառնալով արտաքին քաղաքական խնդիրներին և Վրաստանի Պնախարար Իրակլի Ալասանիայի` օրերս ՀՀ կատարած այցին, ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ քննարկումների այդպիսի շրջանակների մասին են վկայում Ալասանիայի այցից հետո արված որոշ մեկնաբանություններ:
Քաղաքագետը հնարավոր համարեց նաև այսօր երկկողմ կամ եռակողմ հանդիպումներն ու կոնսուլտացիաները ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանի, ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի հետ Մոսկվայում գտնվող` Աբխազիայի ղեկավարության միջև:
«Կարծում եմ կքննարկվի նաև Եվրասիական միության հետ կապված խնդիրները: Եթե լինեն պայմանավորվածություններ դրանք կապված կլինեն Մաքսային միության հետ: Հասկանալի է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների ձևաչափը պետք է հաշվի առնի Հայաստանի բավականին սպեցիֆիկ աշխարհագրական և աշխարհաքաղաքական դիրքը, երբ Հայաստանը չունի ուղղակի ցամաքային մաքսային սահման Ռուսաստանի և Մաքսային միության հնարավոր այլ երկրների հետ»:
Ս. Մինասյանը այդուհանդերձ հավելեց, որ Աբխազիայի երկաթգծի վերագործարկման հավանականությունը բավականին փոքր է, բայց, նրա խոսքերով, այժմ ստեղծվել է «եզակի մի իրավիճակ, երբ 20 տարվա ընթացքում վրացական կողմն այդ հարցի հետ կապված իր դիրքորոշումը ինչ-որ չափով փոխել է և ավելի պատրաստակամորեն է նայում այդ խնդրին»:

Комментарии 13:10 12/03/2013
«Визит министра обороны Грузии Ираклия Аласании в Армению был важным с точки зрения обозначения военного сотрудничества с Грузией и решения проблем, связанных с военным транзитом, однако вместе с тем, Аласания, будучи достаточно влиятельным представителем новых властей Грузии, думаю, обсудил с армянской стороной и другие региональные вопросы, в том числе вопрос возможного открытия Абхазской железной дороги», – об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил замдиректора «Института Кавказа», политолог Сергей Минасян, касаясь внешнеполитических проблем и недавнего визита министра обороны Грузии Ираклия Аласании в Армению.
Он отметил, что о таком спектре обсуждаемых тем свидетельствуют некоторые комментарии, озвученные после визита грузинского министра.
Политолог назвал возможным проведение сегодня двусторонних или трехсторонних встреч и консультаций между президентами Армении и России – Сержем Саргсяном и Владимиром Путиным и находящимися в Москве представителями руководства Абхазии.
«Думаю, будут обсуждаться и вопросы, связанные с Евразийским союзом. Если будут достигнуты договоренности, то они будут связаны с Таможенным союзом. Понятно, что формат отношений между Арменией и Россией должен учитывать довольно специфичное географическое и геополитическое положение Армении, поскольку у Армении нет прямой сухопутной таможенной границы с Россией и другими странами, которые, возможно, будут членами Таможенного союза.
Сергей Минасян добавил, что вероятность открытия Абхазской железной дороги довольно невелика, однако, по его словам, сейчас сложилась уникальная ситуация, а именно: грузинская сторона в некоторой степени изменила свою позицию по этому вопросу и с большей готовностью подходит к этому вопросу.