Ն.Զոհրաբյանը վրդովվել է. Ցավում եմ, որ պատգամավորներն ընկել են նավթադոլարային և խավիարային քարոզչության ազդեցության տակ
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության ԱԳՆ Հյուսիսային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների վարչության պետ Ելիշկա Ժիգովայի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկան և ՉՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Յեսթրաբը:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հաղորդում են, որ հանդիպման ընթացքում Նաիրա Զոհրաբյանն իր վրդովմունքն է հայտնել փետրվարի 7-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Խոջալուի վերաբերյալ ընդունած բանաձևի առնչությամբ.
«Ցավում եմ, որ Չեխիայի խորհրդարանի այն պատգամավորները, ովքեր կողմ են քվեարկել այս անհեթեթությանը, ուղղակիորեն ընկել են թուրքաադրբեջանական նավթադոլարային և խավիարային քարոզչության ազդեցության տակ»,- մասնավորապես ասել է հանձնաժողովի նախագահը:
ԲՀԿ-ական պատգամավորը խորհուրդ է տվել Խոջալուին առնչվող դեպքերում առնվազն խորհրդակցել չեխ լրագրող Դանա Մազալովայի հետ, ով կարող է օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրել կատարվածի իրական կազմակերպիչների և պատասխանատուների մասին:
Նա նաև նշել է, որ հասկանալի է` Չեխիա ներկրվող նավթի 25 տոկոսը Ադրբեջանից է, և Չեխիան Ադրբեջանի հետ կապված ունի որոշակի էներգետիկ շահեր: Այնուամենայնիվ, Ն.Զոհրաբյանի խոսքով, «եթե ցանկանում ենք իրապես ունենալ եվրոպական ընտանիք, ապա պետք է ուղղակիորեն թույլ չտալ, որ նման խայտառակ բանաձևեր ընդունվեն Եվրամիության անդամ երկրի խորհրդարանում»:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրին: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ շատ կարևոր է, որ Եվրամիության վերաբերմունքը հարավկովկասյան երկրների հանդեպ չլինի որպես մեկ միավորի, այլ յուրաքանչյուր երկրի առաջընթացը գնահատվի առանձին: Այս առումով նա կարևորեց աշնանը Վիլնյուսում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը՝ նշելով, որ բավականին առաջընթաց արձանագրվել է Ասոցացման համաձայնագրի բանակցություններում, սակայն որպես եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ՝ իր համար շատ կարևոր է, որ Եվրամիությունը դրական ներգործություն ունենա Հայաստանում հետևողականորեն բարեփոխումներ իրականացնելու գործում:

Депутаты парламента Чехии попались на удочку икорной и нефтедолларовой политики Азербайджана. Совет чешской делегации
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян встретилась сегодня с начальником Управления стран Северной и Восточной Европы МИД Чешской Республики Элишкой Жиговой.
Как передает пресс-служба парламента РА, на встрече присутствовали Временный Поверенный в делах Чешской Республики в РА Петр Микиска и Чрезвычайный и Полномочный Посол Чешской Республики Иван Йестраб.
В ходе встречи состоялся откровенный разговор с чешскими партнерами по широкому кругу двусторонних отношений, в частности была выражена глубокая озабоченность армянских парламентариев принятой 7 февраля Палатой депутатов Парламента Чехии резолюцией по Ходжалу.
«Жаль, что проголосовавшие за эту нелепость депутаты парламента Чехии оказались под прямым воздействием турецко-азербайджанской нефтедолларовой и икорной пропаганды», – отметила Н. Зограбян, посоветовав в вопросах, связанных с событиями в Ходжалу, хотя бы проконсультироваться с чешской журналистской Даной Мазаловой, которая может предоставить объективную информацию об истинных организаторах и ответственных за ЧП.
Н. Зограбян подчеркнула: всем ясно, что 25% импортируемой в Чехию нефти – из Азербайджана, и Чехия имеет определенные энергетические интересы, связанные с этой страной. «Тем не менее, если мы действительно желаем иметь настоящую европейскую семью, тогда просто не должны допускать принятия подобных позорных резолюций тем или иным государством-членом Евросоюза», – сказала парламентарий.
Отметим, что 7 февраля Комиссия по внешним сношениям, обороне и безопасности Палаты депутатов парламента Чехии приняла проазербайджанскую резолюцию по карабахскому конфликту. Было проведено практически тайное голосование, члены комиссии, которые могли бы проголосовать против резолюции и представить точку зрения армянской стороны, не были поставлены в известность. Позднее член Сената Чехии Яромир Штетина направил письмо председателю парламента, выразив обеспокоенность касательно резолюции, отметив, что находился в Карабахе во время описываемых событий, лично встречался с жителями Ходжалу, а также получил данные, что жителей поселка Ходжалу, по всей вероятности, убили азербайджанские боевики. Сама же резолюция, как отметил чешский сенатор, основана на сфальсифицированных данных. Сенатор также подчеркнул, что резолюция не соответствует политике сбалансированных и корректных отношений Чехии на Южном Кавказе и способствует повышению напряженности в регионе.
Позже МИД Чехии выразило недоумение в связи с обнародованием в Азербайджане резолюции комитета чешского парламента по Ходжалу еще до официальной публикации текста резолюции. В заявлении ведомства также отмечалось, что МИД Чехии не было вовлечено в предварительные работы по резолюции относительно карабахского конфликта комиссии по внешним сношениям парламента Чехии.