Հասարակություն 10:55 15/03/2013
Նախօրեին Վաշինգթոնում տեղի ունեցած «Թուրք-ամերիկյան միության» տարեկան համագումարին պատվո հյուրերի կարգավիճակով մասնակցել են Թուրքիայի իշխանական և ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ կոնգրեսականները և ավելի քան 50 քաղաքական գործիչներ: Հրավիրյալների թվում են եղել նաև չորս պատգամավոր Ադրբեջանի խորհրդարանից: Համագումարը կազմակերպվել է Թուրքիայի արդյունաբերողների և գործարարների կոնֆեդերացիայի գործուն աջակցությամբ:
Թուրքական «Զաման» օրաթերթի դիտարկմամբ` նման համագումարի անցկացումն այդ կազմով վերահաստատում է թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների բարիդրացիական և համագործակցային լինելը: Ուշագրավ է համարվում հատկապես Կալիֆորնիան ներկայացնող կոնգրեսական Դանա Ռոհրաբաչըրի ելույթը, որի ժամանակ վերջինս ասել է. «100 տարի առաջ Թուրքիան համարվում էր Եվրոպայի «հիվանդ մարդ»: Այսօր արդեն Թուրքիան հիվանդ չէ: Մրցապայքարում նույնիսկ մյուսներից առաջ է»:

Analysis 13:53 15/03/2013
Representatives of Turkey’s pro-governmental and opposition parties, U.S. Congressmen and more than 50 political figures were honorary guests at the annual Congress of Turkic-American Union held in Washington on March 14. The Turkish Confederation of Businessmen and Industrialists supported the organization of the event.
The holding of such event with such attendees confirms the fact that Turkish-American relations are good neighborly and cooperative, Turkish newspaper Zaman reports.
It is noteworthy that Congressman Dana Rohrabacher, addressing the congress, said: “100 years ago, Turkey was the ‘sick man of Europe.’ Turkey is no longer sick now. It even leaves the others behind in struggle.”