Իրավունք 10:34 18/03/2013
Մարդու իրավունքների աշխատակազմը հրապարակել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույցի Կրթության և գիտության նախարարության ոլորտին վերաբերող հատվածը:
Կրթության և գիտության նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• Բազմաթիվ են եղել հանրակրթական, միջին մասնագիտական և հատկապես բարձրագույն ուսումնական համակարգում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները:
• Արդյունավետ և բավարար քայլեր չեն ձեռնարկվել հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների հիմնանորոգման և ջեռուցման բարելավման համար:
• Առանձին դեպքերում Նախարարության կողմից ըստ էության քննության չեն առնվել նախարարության աշխատանքներում թերացումների վերաբերյալ քաղաքացիների դժգոհությունները, դիմում-բողոքները, մամուլում հրապարակված տեղեկությունները:
• Լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս, որ որոշ ԲՈՒՀ-երում գործող ուսանողական խորհուրդները քաղաքականացված են, ինչը ծայրահեղ բացասական ազդեցություն է ունենում ուսանողների շահերի վրա:
• Առկա են բազում չլուծված խնդիրներ` հանրակրթական բոլոր դպրոցներում համընդհանուր ներառական կրթական համակարգի ներդրման առնչությամբ:
• Շարունակում է չլուծված մնալ ուսումնական տարվա սկզբին հանրակրթական դպրոցների դասագրքերի մրցույթների կազմակերպման ու անցկացման պատշաճ ապահովման խնդիրը:
• Խիստ մտահոգիչ է, որ ՀՀ կառավարության թիվ 554-Ն որոշմամբ 2012/2013 ուսումնական տարվա համար չեն նախատեսվել պետության կողմից ուսանողական նպաստների ձևով ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) ուսումնառության տեղեր մի շարք կրթական հաստատություններում, այդ թվում նաև` Երևանի պետական համալսարանի «իրավագիտություն» և «միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտությունների գծով:
• Առկա է անհամապատասխանություն ՀՀ կառավարության 2012 թվականի ապրիլի 26-ի թիվ 597 որոշման և «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի դրույթների միջև:
• Դեռևս իր լուծումը չի ստացել գիտական աստիճան ունեցող անձանց աշխատավարձի հավելավճարի տրամադրման հարցը:
• ՀՀ կառավարության 2012թ. դեկտեմբերի 27-ի նիստի N 52 արձանագրային որոշմամբ հաստատվել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի հայեցակարգը, ինչի արդյունքում հանրապետության տարածքում գործող շուրջ 700 դպրոցի տարրական դասարանների աշակերտներ ապահովվել են սննդով:
• ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Նախարարության նախաձեռնությամբ մշակված «Հանրակրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
• Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում գործում է 98 հանրակրթական դպրոց, որոնք իրականացնում են ներառական կրթություն:
• ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի` 21.11.2012թ N 1061-Ա/Ք հրամանով հաստատվել է «Հանրակրթական, այդ թվում` նախադպրոցական, ուսումնական հաստատություններում օգտագործվող ձեռնարկների փորձաքննության և գործածության երաշխավորման կարգը», որն ուղարկվել է ՀՀ արդարադատության նախարարություն` գրանցման:

Образование 11:06 18/03/2013
Омбудсмен Армении опубликовал годовой доклад о деятельности министерства образования и науки Армении
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается деятельности министерства образования и науки Армении.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности министерства был зафиксирован ряд упущений.
• Было множество коррупционных проявлений, имеющихся в общеобразовательной, средне-специальной и в особенности высшей учебной системах
• Не были предприняты эффективные и достаточные меры для ремонтирования и отапливания зданий общеобразовательных учебных заведений
• В некоторых случаях министерство, по сути, не рассматривало недовольства граждан относительно работы министерства, их заявления с жалобами и публикации, появившиеся в прессе
•Действующие в некоторых вузах студенческие советы политизированы, что крайне отрицательно влияет на интересы студентов
• Существует множество нерешенных проблем, связанных с внедрением всеобщей инклюзивной образовательной системы во всех общеобразовательных школах
• Существует несоответствие между решением правительства от 26 апреля 2012 года №597 и положениями ч.1 ст.6 закона РА «О высшем и поствузовском специальном образовании»
• Пока еще не получил решение вопрос о предоставлении доплаты к заработной плате лицам, имеющим ученую степень.
• Протокольным решением правительства №52,принятым на заседании 27 декабря 2012 года, утверждена концепция программы «Стабильное школьное питание», в результате чего учащиеся начальных классов 700 действующих в республике школ были обеспечены питанием.
• Национальное Собрание Армении в первом чтении приняло разработанный по инициативе Минобразования проект закона РА «О внесении дополнений и изменений в закон РА „Об общем образовании”».
• Сегодня в Республике Армения действует 98 общеробразовательных школ, которые осуществляют инклюзивное образование.
• Указом министра образования и науки РА N 1061 от 21.11.2012г. был утвержден «Порядок гарантирования экспертизы и применения используемых в общеобразовательных, в том числе и дошкольных, учебных заведениях, пособий», которое было направлено в Министерство юстиции для оформления.