Քաղաքական 12:53 19/03/2013
«Սուտ է այն նախադասությունը, որ ես ասել եմ, թե չեմ հաղթել: Ես ասել եմ, որ համատարած կեղծիք եղել է, ձեր թվաբանությունը իրականության չի համապատասխանում, և դրա համար առաջարկում եմ` բացեք բոլոր ընտրատուփերը, և կտեսնենք,  լցոնումներով հանդերձ, որն է իրական պատկերը»,-Ազատության հրապարակում ընթացող ասուլիսում հայտարարեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` արձագանքելով Սերժ Սարգսյանի` նախօրեին մի քանի լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարությանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կրկնեց իր առաջարկները, որոնք ներկայացրել է Բաղրամյան 26-ում և մերժել է Սերժ Սարգսյանը:
«Սխալ է նաև այն նախադասությունը, որ իր առաջարկած երեք ճանապարհներից երրորդը քննարկվել է: Ոչ ինքը, ոչ ես երբևէ չենք քննարկել իմ մասնակցությունը կառավարական որևէ աշխատանքում: Դա ևս չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, չի եղել նաև գրավոր «փաստաթուղթ» ուղարկելու մասին պայմանավորվածություն: Հովհաննիսյանի խոսքով, ինքը Բաղրամյան 26-ում ասել է, որ իր առաջարկները սպառվել են:
«Վերադարձա հրապարակ, հրավիրեցի նրան հրապարակ, բայց պարոն Սարգսյանը նպատակահարմար չգտավ»,-ասաց «Ժառանգության» ղեկավարը, հիշեցնելով, որ մարտի 10-ից հետո է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն իրեն հրավիրել նստավայր, բայց ինքն ասել է` «արդեն ուշացել են»:
Հովհաննիսյանի խոսքով, դրանից հետո պաշտոնյա և ոչ պաշտոնյա անձանց կողմից միջնորդություններ են եղել, որ Հովհաննիսյանը դուրս գա հրապարակից, հանդիպում ունենա: Սակայն դրանք մերժվել են:
Հովհաննիսյանը հետո առաջարկել է, եթե պարոն Սարգսյանը ցանկանում է հանդիպել, ապա կարելի է դա կազմակերպել այլ վայրում, օրինակ մոտակա սրճարանում, որտեղ ժողովուրդը կտեսնի, որ երկու ախոյաններն իրար ձեռք են սեղմում:
«Այս 3-4 առաջարկներին հանգուցալուծում չկար: Եվ վերջում ես ասացի, որ եթե կա հոգեբանական արգելք, ամեն մարդ ունի իր ներքին խնդիրը, ես ասացի, որ պարոն Սարգսյանը գրավոր հաղորդակցության տարբերակը կարող է դիտարկել: Սա էր վերջին տարբերակը, որը պահեստային էր»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ մի քանի օր առաջ երեկոյան ժամին իրեն այցելել էր ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Ես իր աչքերին նայեցի ու ասացի, որ դուք միջնորդ ու սուրհանդակ չեք»,-ասաց Հովհաննիսյանը, շարունակելով, որ հաջորդ օրը Աբրահամյանը զանգում է Արմեն Մարտիրոսյանին, տալիս փակ ծրար, որի վրա գրված է «Ազգային Ժողով»:
«Բացում եմ ծրարը, երկու էջանոց փաստաթուղթ է»,-պատմեց Հովհաննիսյանը, ավելացնելով, որ մարտի 16-ին ստացել է մարտի 5-ով թվագրված թուղթ: Առաջարկն էլ սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնել է: Հովհաննիսյանը նշեց, որ այդ առաջարկը մերժվել է «Ժառանգության» խմբակցության ղեկավարի կողմից դրանից մի քանի օր առաջ:
«Ուրեմն ես ոչ թե խաչ քաշեցի, որովհետև խաչը սուրբ է, իքս դրեցի երկու էջերի վրա, շրջան գծեցի ամսթվի շուրջ, շրջան գծեցի «Ազգային ժողով» բառերի շուրջ ու իմ ստորագրությամբ փակ ծրարով ուղարկեցի Սերժ Սարգսյանին»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը երեկ հայտարարել է, որ իր ուղարկած գրավոր առաջարկները հետ է ստացել՝ վրան խաչ քաշած:
Ինչ վերաբերում է ապագա անելիքներին, ապա Հովհաննիսյանն ասաց, որ ուրբաթ օրը կայանալիք հանրահավաքում կընթերցի փաստաթուղթը, ինչից հետո կուղարկի Սերժ Սարգսյանին, խոստացավ, որ սրանից հետո ամեն ինչ պետք է լինի բաց, թափանցիկ, ժողովրդի աչքի առաջ:
Ըստ «Առավոտի», նախագահականում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է  երեք ճանապարհ: Առաջինը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը գնում է Ազատության հրապարակ, շարունակում է պնդել, որ ստացել է քվեների 80 տոկոսը, իրեն հռչակում է նախագահ և փորձում է ստեղծել իշխանության այլընտրանքային կառույցներ: Այդ դեպքում իրավապահ կառույցները կատարելու են իրենց վերապահված պարտականությունները:
Երկրորդ՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, շարունակելով պնդել, որ ընտրություններն արդար չեն անցել, որ ինքը իրականում հավաքել է պաշտոնականից ավելի բարձր տոկոսներ, ուժեղացնում է իր կառույցները, մասնակցում է Երևանի ավագանու ընտրություններին, ստանում է մեծամասնություն, դառնում է Երևանի քաղաքապետ և ղեկավարում է հանրապետության մեկ երրորդը:
Երրորդ ճանապարհը՝ դադարում է ընդդիմություն լինելուց՝ ներգրավվելով իշխանական կառույցների մեջ և պայքարում է կոռուպցիայի ու արտագաղթի դեմ, ինչպես որ խոստացել է ընտրարշավի ժամանակ:
Ինչպես լրագրողներին հայտնեց ՀՀ նախագահը, այս երրորդ առաջարկի վերաբերյալ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ճշտեց՝ արդյոք խոսքը կոալիցիայի՞ մասին է: Դրան Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է, որ բոլոր քննարկումները կլինեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի սկզբունքային դիրքորոշումը հայտնելուց հետո: Երկու գործիչները պայմանավորվել են՝ իրար փոխանցել գրավոր առաջարկներ:

Комментарии 13:54 19/03/2013
«Предложение о том, что я говорил будто, что не победил, является ложью. Я сказал тогда, что была повсеместная фальсификация, ваша арифметика не соответствуют действительности, и поэтому я предлагаю вскрыть все избирательные урны, и, несмотря на все вбросы, увидите, какова реальная картина». Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции на ереванской Площади Свободы заявил проводящий здесь с 10 марта голодовку участник выборов, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян, комментируя заявления Сержа Саргсяна, прозвучавшие в ходе вчерашней пресс-конференции.
Раффи Ованнисян повторил свои предложения, которые он представил Сержу Саргсяну и которые были отвергнуты.
«Неправильным является и предложение о том, что состоялось обсуждение третьего из трех предложенных им путей. Ни он, ни я никогда не обсуждали мое участие в какой-либо правительственной работе. Это также не соответствует действительности», – сказал Р.Ованнисян.
По его словам, не было также договоренности о представлении «письменных» предложений. Напротив, как утверждает Р.Ованнисян, он заявил тогда, что его предложения исчерпаны.
«Я вернулся на площадь, пригласил и его сюда, но г-н Саргсян не счел это целесообразным», – сказал лидер партии «Наследие», напомнив, что после 10 марта руководитель аппарата президента РА пригласил его в резиденцию президента, на что он ответил, что «они уже опоздали».
По словам Ованнисяна, после этого посредниками выступили должностные и недолжностные лица, пытавшиеся уговорить его покинуть площадь, согласиться на встречу, но все их предложения были отвергнуты.
Р.Ованнисян отмечает также, что он предложил: если г-н Саргсян хочет провести встречу с ним, то это можно организовать в другом месте, например, в ближайшем кафе, где народ станет свидетелем того, как два соперника пожимают друг другу руки.
«И в конце я сказал, что если существует психологический барьер, у каждого человека существует своя внутренняя проблема, то г-н Саргсян может рассматривать вариант письменной коммуникации. Это был последний, запасной вариант», – сказал Р.Ованнисян.
При этом Раффи Ованнисян напомнил, что его несколькими днями ранее посетил председатель Национального Собрания (НС) Армении Овик Абрамян.
«Я посмотрел в его глаза и сказал, что он не является посредником и гонцом», – сказал он, добавив, что на следующий день Абрамян позвонил Армену Мартиросяну, передал ему закрытый конверт, на котором было написано «Национальное Собрание».
«Открываю конверт, а там двухстраничный документ», – рассказал Ованнисян, добавив, что в докуемте, полученном 16 марта, стояла дата – 5 марта. В документе было представлено предложение занять пост председателя Комиссии по конституционным изменениям. Р.Ованнисян отметил, что это предложение было отвергнуто несколькими днями ранее руководителем парламентской фракции партии «Наследие».
«Я не ставил креста на предложениях, так как крест – святое, на двух страницах я поставил знак икс, взял в кружок дату, слова „Национальное Собрание” и, поставив свою подпись, отправил в закрытом конверте Сержу Саргсяну», – подчеркнул Раффи Ованнисян.
Что же касается дальнейших действий, то Р.Ованнисян сказал, что в ходе митинга, намеченного на пятницу, он зачитает документ, который затем отправит Сержу Саргсяну, пообещал, что после этого все будет открытым и прозрачным.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян на состоявшейся накануне, 18 марта, пресс-конференции рассказал о подробностях встречи, прошедшей 21 февраля с участником президентских выборов, лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном, заранее отметив, что как лидер партии «Наследие», так и те, кто не присутствовал на встрече, преподносили детали встречи в искаженной форме, сообщает «Aravot.am».
По словам президента, после того, как журналисты удалились, он спросил у Раффи Ованнисяна, считает ли он, что одержал победу на выборах, и получил отрицательный ответ. Однако кандидат в президенты, по словам Сержа Саргсяна, добавил, что члены его команды уверены в том, что на выборах не победил и действующий глава государства.
Кроме того, по словам президента РА, была достигнута договоренность представить письменные предложения, однако Р. Ованнисян так ничего и не предпринял в этом направлении. Более того, подчеркнул С. Саргсян, ему вернули отправленные им письменные предложения, причем перечеркнутые крест-накрест, сообщает «Aravot.am».
Серж Саргсян: Раффи Ованнисян заявил, что он не побеждал на выборах
Лидер Hello Revolution Раффи Ованнисян поставил крест на предложениях президента Армении Сержа Саргсяна