Քաղաքական 13:36 21/03/2013
«Վրացահայությունը ու հատկապես ջավախքահայությունը բավական լուրջ հույսեր էին կապում «Վրացական երազանք» քաղաքական ուժի հետ, որովհետև այն հետխորհրդային Վրաստանի ընտրությունների պատմության մեջ միակն էր, որ ընտրությունների նախօրեին նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում մուտք գործեց ջավախք, բարձրաձայնեց այնտեղ առկա հիմնախնդիրները և հնչեցրեց կոնկրետ և հստակ խոստումներ»,- այսօր անդրադառնալով վրացահայության խնդիրներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ պատգամավոր, Ջավախք-հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
«Այս պահի դրությամբ մենք ունենք հետևյալը, Ջավախքում վերացվել են բռնությունները, այնտեղ առկա վախի մթնոլորտն այլևս գոյություն չունի, մարդիկ ազատ կարող են շփվել, հաղորդակցվել, զրուցել քաղաքական թեմաներով ու չվախենալ»,- հավելեց բանախոսը:
Նա կարևորեց նաև «Վրացական երազանքի» կառավարման շրջանում Ջավախքահայ մի քանի գործիչների ու մասնավորապես Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման փաստը, նշելով, որ վերջինս բանտարկված է եղել շինծու մեղադրանքներով:
«Կարևոր ձեռքբերում եմ համարում նաև այն, որ Բիձինա Իվանիշվիլին Երևանում իր պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ վերահաստատեց իր խոստումները Վրաստանի հայերի առնչությամբ և հայտարարեց, որ բոլոր խոստումները պետք է ի կատար ածվեն»,- շարունակելով Վրաստանում տեղի ունեցող, իր գնահատմամբ, դրական գործընթացների թեման, ասաց Շ. Թորոսյանը:
Նրա հավելմամբ` Բ. Իվանիշվիլիի նախաձեռնությունները սուր քննադատության են արժանանում նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կողմից: Այդպիսի նախաձեռնությունների շարքում է նաև Աբխազական երկաթգծի շուրջ ծավալվող գործընթացները: Ըստ ԱԺ պատգամավորի, «դրանով հաստատվեցին այն բազում փաստարկները, որ Սաակաշվիլին տարածաշրջանում գործում է` տուրք տալով թուրք-ադրբեջանական երկյակի քաղաքականությանը»:

Georgian Armenians, particularly Armenians of Javakhk, connected great hopes with the Georgian Dream party, the first political force in the history of post-Soviet Georgia that visited Javakhk on the eve of the election day as part of its election campaign, raised the problems faced by the region and gave clear promises, MP, head of Javakhk union Shirak Torosyan told a news conference in Yerevan.
“Currently, there is the following situation in Javakhk: violence has stopped, there is no atmosphere of fear, people can communicate freely and they are not afraid to talk about politics,” Torosyan said.
“I think it is important that during his official visit to Yerevan Bidzina Ivanishvili confirmed his promises concerning Georgian Armenians and announced that all promises should be kept,” Torosyan said.
According to him, the initiatives of leader of Georgian Dream party and Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili are sharply criticized by President Mikheil Saakashvili. One of such initiatives is Ivanishvili’s statement on the necessity to solve the issue of Abkhazian railway, Torosyan noted.
“Thus it was proved that Mikheil Saakashvili’s regional policy pays tribute to Turkey-Azerbaijan tandem,” he stressed.