Քաղաքական 11:27 22/03/2013
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն աղավաղել են Լիտվայի Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի նախագահի խոսքերը
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմի արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի նախագահ Բենեդիկտաս Յուոդկան պաշտոնական հայտարարություն է տարածել, որում հաստատել է Սեյմի անփոփոխ դիրքորոշումը Հարավային Կովկասի երկարամյա հակամարտությունների վերաբերյալ:
Մասնավորապես, Յուոդկան ընդգծել է ընդունված միջազգային իրավական սկզբունքներին և նորմերին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը, որոնք են` ուժի չկիրառումը և միջազգային վեճերի խաղաղ լուծումը, պետական ինքնաշխանության և տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ազատությունների հանդեպ հարգանքը: Ինչպես նշում է հանձնախմբի նախագահը, դա ամրագրված է Լիտվայի Հանրապետության Սահմանադրության 1-ին մասի 135-րդ հոդվածում, ինչպես նաև Միացյալ Ազգերի Խարտիայում և Հելսինկյան ամփոփիչ ակտում:
Ադրբեջանական մամուլը, և մասնավորապես «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը, աղավաղել են հանձնախմբի նախագահի խոսքերը և կամայականորեն «գրաքննել» հայտարարության տեքստը, հանելով մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին վերաբերող հատվածը:
Ակադեմիկոս Յուոդկան ընդգծում է, որ Միացյալ ազգերի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ, ԵԽ և Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված են փաստաթղթեր, որոնք հրամայաբար կոչ են անում խաղաղ ճանապարհով և միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա լուծել Լեռնային Ղարաբազի ձգձգված հակամարտությունը:
Հանձնախմբի նախագահը ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերությունը կլինի 2013 թվականի երկրորդ կեսի գերակայություններից մեկը, երբ Լիտվան ստանձնի ԵՄ խորհրդի նախագահությունը, և որ Արևելյան գործընկերության բարձրագույն մակարդակով երրորդ հանդիպումը կանցնի Լիտվայում: Նա հիշեցրել է, որ Արևելյան գործընկերության պետությունների երկարամյա հակամարտությունները խոչընդոտում են գործընկեր պետությունների քաղաքական և տնտեսական զարգացմանը, ըստ այդմ` հակամարտությունների կարգավորումը պետք է լինի ԵՄ և այլ միջազգային կազմակերպությունների գլխավոր քաղաքական խնդիրներից մեկը: Նա արձանագրել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծումը այլընտրանք չունի:
Յուոդկան համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետագա հարաբերությունները Եվրոպական Միության հետ կխորանան, և որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը բացում է հակամարտության լուծման նոր հնարավորություններ: Նա կողմ է արտահայտվել ԵՄ ավելի ակտիվ դերին այս խնդրի լուծման մեջ, հատկապես կողմերի միջև վստահության ձևավորման գործում: Նա ընդգծել է նաև հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը:

Region 13:23 22/03/2013
Benediktas Juodka, Chair of the Seimas Committee on Foreign Affairs of the Lithuanian Republic issued an official statement in which he confirmed the long-standing position of the Seimas concerning all the protracted conflicts in the South Caucasus.
In particular, Juodka highlighted the necessity of following the international legal principles and rules, such as: non-use of force and peaceful settlement of international disputes, respect for the national sovereignty and territorial integrity, as well as for the human rights and fundamental freedoms. As the chairman of the committee notes, this is set in the first part of 135th article of the Constitution of the Republic of Lithuania as well as in the United Nations Charter and the Helsinki Final Act.
The Azerbaijani mass media and in particular the news agency "Trend" misrepresented statements of Chair of the Seimas Committee on Foreign Affairs of the Lithuanian Republic and willfully "censored" the text of the statement cutting out the abstract about situation of human rights and fundamental freedoms.
Academician Benediktas Juodka also emphasizes that the General Assembly and the Security Council of the United Nations, OSCE, Council of Europe and the European Parliament adopted documents, which urge to give a peaceful solution to the protracted Nagorno-Karabakh conflict on the basis of the principles of international law.
Chairman of the committee noted that the Eastern Partnership will become a priority in the second half of 2013, during the presidency of Lithuania in the Council of the European Union, and that the third meeting of the Eastern Partnership Summit will be held in Lithuania, and reminded that the protracted conflicts in the Eastern Partnership hinder the economic and political development of the partner countries, as well as the establishment of mutual trust and cooperation, thus the conflict settlement should be one of the most important political objectives of the EU and international organizations. He also noted that a peaceful solution of the Karabakh conflict has no alternative.
B. Juodka stated with confidence that the future relations of Armenia and Azerbaijan with the European Union will deepen, that the Association Agreement provides new opportunities for finding a solution to the conflict. He also spoke for greater and more active involvement of EU in conflict settlement. in the establishing of trustful atmosphere between the conflicting parties. B. Juodka especially emphasizes the role of the OSCE Minsk Group which is trying to find a solution to the conflict.