Սերժ Սարգսյան. Մենք համոզված ենք, որ հայերի և թուրքերի ապագա սերունդներն անպայման գտնելու են համակեցության նոր բանաձևը
Այսօր Երևանում մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանություն. մարտահրավերներ հարյուրամյակի նախաշեմին» խորագրով միջազգային գիտաժողով:  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմակերպած միջազգային այս գիտաժողովը նպատակ է հետապնդում Մեծ Եղեռնի հարյուրամյակի նախօրեին քննարկումներ սկսել և եզրակացություններ տալ երեք հիմնական ուղղություններով տարվող աշխատանքներին:
Ինչպես հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից, նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանություն. Մարտահրավերներ 100-ամյակի նախաշեմին» գիտաժողովին, որում ասված է.
«Գիտաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին հրատապ խնդիր է մեր հետագա անելիքներին, մասնավորապես` աշխարհի տարբեր անկյուններում անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգի մշակմանը, նաև եղած բացթողումներին անդրադառնալը, որոնց վերացումը մեզ հնարավորություն կտա, առավել համապարփակ ու խորքային մոտեցում ցուցաբերելով, հավուր պատշաճի կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված բազմաբնույթ միջոցառումները և դրանց միջազգային հնչեղություն տալ:
Հաջորդ տարի համայն մարդկությունը ոգեկոչելու է Առաջին աշխարհամարտի զոհերի հիշատակը և անդրադառնալու է մարդկությանը պատուհասած լայնամասշտաբ պատերազմի հետևանքներին ու դասերին: Ցավոք, այդ պատերազմի քողի տակ իրականացված զանգվածային սպանություններն ու ցեղասպանությունները, որպես այդպիսիք, մնացին անպատիժ, և հենց այստեղ պետք է փնտրենք նոր ու ծավալներով առավել ահարկու Երկրորդ աշխարհամարտի և Հոլոքոստի սարսափների ակունքներն ու ծագումնաբանությունը:
Ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը, ի հեճուկս աշխարհի երեսից իրեն ջնջել ցանկացող ոճրագործների ու նրանց գործը շարունակողների, կարողացավ ոտքի կանգնել, կերտել իր պետականությունը, ստեղծել ամուր ու հուսալի ազգային կառույցներ սփյուռքում: Մեծ եղեռնի հարյուրամյակը սոսկ տարելից չէ. միջոցառումների ու ոգեկոչման արարողությունների անցկացումը մեզ հնարավորություն կտա ամբողջ աշխարհին ի ցույց դնել մեր միասնականությունն ու հաստատակամությունը` ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցում ոչ միայն չընկրկելու, այլև հաջորդ սերունդներին պայքարի ու մաքառման նոր եղանակներ փոխանցելու առումներով:
Հայոց ցեղասպանության պատմությունը և դրա դասերը չեն առնչվում միայն հայ ժողովրդի պատմությանն ու հիշողությանը: Այն հավասարապես վերաբերում է նաև թուրքական պետության և թուրք ժողովրդի պատմությանն ու հիշողությանը, և այս տեսանկյունից մեզ համար ոգևորիչ է, որ տասնամյակներ շարունակ անփոփոխ մնացած լռությունն ու ժխտողական կեցվածքն այլևս տեղի են տալիս, և թուրք հասարակության առավել գիտակից հատվածն իր մեջ ուժ է գտել վերանայելու անցյալում տեղի ունեցած ողբերգության հանդեպ պարտադրված մոտեցումներն ու կեցվածքը, ավելին` նույնիսկ քննադատաբար մոտենալ ու պաշտոնական դիրքորոշմանը և ըմբոստանալու ժխտողականության նոր երևույթների դեմ:
Մենք համոզված ենք, որ հայերի և թուրքերի ապագա սերունդներն անպայման գտնելու են համակեցության նոր բանաձևը, և դրան հասնելու համար, անշուշտ, օգտակար է լինելու անցյալում գործած ոճրագործությունների հետևանքների վերացման հարցում փոխգործակցությունը՝ որպես արդարության վերականգնման կարևոր երաշխիք:
Այս գիտաժողովի արդյունքում ի մի բերված առաջարկություններն ու նկատառումներն անպայմանորեն հաշվի են առնվելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում, ուստի մեր հորդորն է՝ հնարավորինս բաց և անկաշկանդ քննարկումներ իրականացնել հետագա անելիքների ճշգրտման ու ռազմավարության որդեգրման առումներով:

Interviews 13:56 22/03/2013
Serzh Sargsyan: Mass killings and genocides carried out under cover of World War I as such went unpunished
President Serzh Sargsyan addressed today the “Armenian Genocide: Challenges on the eve of the Centenary” conference organized by the State Commission for Coordination of the Events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“Distinguished Participants of the Conference,
On the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide it has become an imperative to review our further steps, in particular, to develop the itinerary of the events in different corners of the world, and to address the slipups. It will allow us to most comprehensively and deeply approach the issue of organizing varied events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and highlight their international sounding.
Next year, the entire humankind will pay tribute to the memory of the victims of the World War I and will reflect on the consequences and lessons of the large-scale war which befell the human race. Unfortunately, the mass killings and genocides carried out under the cover of that war as such went unpunished and here we should look for the roots and genesis of the new and more excruciating World War II and Holocaust.
The Armenian nation, which survived the Genocide despite the wishes of the perpetrators and their followers, was able to get up, establish its own statehood, create strong and dependable national structures in spyurk. The 100th anniversary of the Great Eghern is not just an anniversary: events and memorial services will allow us to demonstrate to the entire world our unity and resolve not to recoil on the issue of elimination of the consequences of the Genocide but also to pass on to next
generations new methods of struggle and survival.
The history of the Armenian Genocide and its lessons pertain not only to the Armenian history and memory. They pertains equally to the history and memory of the Turkish state and Turkish people and from that point of view we are encouraged with the fact that the decades-long silence and posture of denial are now giving in and the most conscious segment of the Turkish society has been able to reexamine the imposed official attitude and stance toward the tragic events of the past. Moreover, it has been able to approach critically the official position and rise against new manifestations of denial.
We are confident that future generations of Turks and Armenians will by all means find a new formula of co-existence and to get there, certainly, it will useful to cooperate in the elimination of the consequences of the past crimes since it shall become an important guarantee of restorative justice.
Proposals and observations made during this Conference will undoubtedly be taken into consideration during the works of the State Commission for Coordination of the Events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, and we urge you to conduct utmost sincere and free discussions with regard to specifying and refining our future moves and strategy.