Սերժ Սարգսյան. Մենք համոզված ենք, որ հայերի և թուրքերի ապագա սերունդներն անպայման գտնելու են համակեցության նոր բանաձևը
Այսօր Երևանում մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանություն. մարտահրավերներ հարյուրամյակի նախաշեմին» խորագրով միջազգային գիտաժողով:  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմակերպած միջազգային այս գիտաժողովը նպատակ է հետապնդում Մեծ Եղեռնի հարյուրամյակի նախօրեին քննարկումներ սկսել և եզրակացություններ տալ երեք հիմնական ուղղություններով տարվող աշխատանքներին:
Ինչպես հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից, նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանություն. Մարտահրավերներ 100-ամյակի նախաշեմին» գիտաժողովին, որում ասված է.
«Գիտաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին հրատապ խնդիր է մեր հետագա անելիքներին, մասնավորապես` աշխարհի տարբեր անկյուններում անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգի մշակմանը, նաև եղած բացթողումներին անդրադառնալը, որոնց վերացումը մեզ հնարավորություն կտա, առավել համապարփակ ու խորքային մոտեցում ցուցաբերելով, հավուր պատշաճի կազմակերպել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված բազմաբնույթ միջոցառումները և դրանց միջազգային հնչեղություն տալ:
Հաջորդ տարի համայն մարդկությունը ոգեկոչելու է Առաջին աշխարհամարտի զոհերի հիշատակը և անդրադառնալու է մարդկությանը պատուհասած լայնամասշտաբ պատերազմի հետևանքներին ու դասերին: Ցավոք, այդ պատերազմի քողի տակ իրականացված զանգվածային սպանություններն ու ցեղասպանությունները, որպես այդպիսիք, մնացին անպատիժ, և հենց այստեղ պետք է փնտրենք նոր ու ծավալներով առավել ահարկու Երկրորդ աշխարհամարտի և Հոլոքոստի սարսափների ակունքներն ու ծագումնաբանությունը:
Ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը, ի հեճուկս աշխարհի երեսից իրեն ջնջել ցանկացող ոճրագործների ու նրանց գործը շարունակողների, կարողացավ ոտքի կանգնել, կերտել իր պետականությունը, ստեղծել ամուր ու հուսալի ազգային կառույցներ սփյուռքում: Մեծ եղեռնի հարյուրամյակը սոսկ տարելից չէ. միջոցառումների ու ոգեկոչման արարողությունների անցկացումը մեզ հնարավորություն կտա ամբողջ աշխարհին ի ցույց դնել մեր միասնականությունն ու հաստատակամությունը` ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցում ոչ միայն չընկրկելու, այլև հաջորդ սերունդներին պայքարի ու մաքառման նոր եղանակներ փոխանցելու առումներով:
Հայոց ցեղասպանության պատմությունը և դրա դասերը չեն առնչվում միայն հայ ժողովրդի պատմությանն ու հիշողությանը: Այն հավասարապես վերաբերում է նաև թուրքական պետության և թուրք ժողովրդի պատմությանն ու հիշողությանը, և այս տեսանկյունից մեզ համար ոգևորիչ է, որ տասնամյակներ շարունակ անփոփոխ մնացած լռությունն ու ժխտողական կեցվածքն այլևս տեղի են տալիս, և թուրք հասարակության առավել գիտակից հատվածն իր մեջ ուժ է գտել վերանայելու անցյալում տեղի ունեցած ողբերգության հանդեպ պարտադրված մոտեցումներն ու կեցվածքը, ավելին` նույնիսկ քննադատաբար մոտենալ ու պաշտոնական դիրքորոշմանը և ըմբոստանալու ժխտողականության նոր երևույթների դեմ:
Մենք համոզված ենք, որ հայերի և թուրքերի ապագա սերունդներն անպայման գտնելու են համակեցության նոր բանաձևը, և դրան հասնելու համար, անշուշտ, օգտակար է լինելու անցյալում գործած ոճրագործությունների հետևանքների վերացման հարցում փոխգործակցությունը՝ որպես արդարության վերականգնման կարևոր երաշխիք:
Այս գիտաժողովի արդյունքում ի մի բերված առաջարկություններն ու նկատառումներն անպայմանորեն հաշվի են առնվելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում, ուստի մեր հորդորն է՝ հնարավորինս բաց և անկաշկանդ քննարկումներ իրականացնել հետագա անելիքների ճշգրտման ու ռազմավարության որդեգրման առումներով:

Политика 11:47 22/03/2013
Серж Саргсян: Осуществленные под завесой Первой мировой войны массовые убийства и геноциды, как таковые, остались безнаказанными
Сегодня в Ереване стартовала международная научная конференция «Геноцид армян. Вызовы накануне столетия». Международная научная конференция организована Государственной комиссией, координирующей мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915 г.. Конференция преследует цель провести обсуждения по ведущимся в трех направлениях работам и дать заключения.
Как передает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян направил послание участникам научной конференции, в котором, в частности, говорится:
«Уважаемые участники научной конференции, накануне 100-летней годовщины Геноцида армян для нас является актуальной задачей разработка повестки наших дальнейших действий, в частности мероприятий, намеченных в разных уголках мира, а также обращение к имевшим место упущениям, предотвращение которых даст нам возможность, проявляя более всесторонний и глубокий подход, достойно организовать разнообразные мероприятия, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян, и дать им международное звучание.
В следующем году все человечество почтит память жертв Первой мировой войны и обратится к последствиям и урокам постигшей его крупномасштабной войны. К сожалению, осуществленные под завесой этой войны массовые убийства и геноциды, как таковые, остались безнаказанными, и именно здесь мы должны искать истоки и этимологию новой и более страшной по масштабам Второй мировой войны и ужасов Холокоста.
Переживший геноцид армянский народ назло всем тем преступникам, которые хотят стереть его с лица земли, и тем, кто продолжает их дело, сумел встать на ноги, создать свою государственность, надежные национальные структуры в диаспоре. 100-яя годовщина Геноцида армян не является лишь годовщиной. Проведение поминальных мероприятий даст нам возможность показать всему миру наше единство и непоколебимость не только отступать от позиций в вопросе ликвидации последствий геноцида, но и передавать будущим поколениям стремление вести борьбу.
История Геноцида армян и ее уроки касаются истории не только армянского народа, но и истории турецкого государства и турецкого народа и в этом отношении нас воодушевляет то, что молчание и политика отрицания, которая продолжалась на протяжении десятилетий, постепенно отступают и наиболее сознательная часть турецкого общества нашла в себе силы пересмотреть свои навязанные подходы и поведение в вопросе произошедшей в прошлом трагедии, более того, критично подходить к официальной позиций и восставать против новых явлений, касающихся политики отрицания.
Мы убеждены в том, что будущие поколения армян и турок обязательно найдут новую формулу сосуществования, и для того, чтобы добиться этого, несомненно, будет полезно взаимодействие в вопросе ликвидации последствий преступлений, совершенных в прошлом как важная гарантия восстановления справедливости.
Выявленные в ходе этой конференции предложения и наблюдения обязательно будут учитываться в работе государственной комиссии, координирующей мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян. Следовательно, мы призываем проводить как можно открытые и непринужденные обсуждения в плане уточнения предстоящих действий и выбора стратегии.