ՄԻՊ-ը` քաղաքաշինության նախարարության մասին. Մտահոգիչ են ոլորտում արձանագրված տարատեսակ խախտումները
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հրապարակել է տարեկան զեկույցի Քաղաքաշինության նախարարության գործունեության ոլորտում մարդու իրավունքների վիճակին վերաբերող հատվածը:
Քաղաքաշինության նախարարության գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումներն ու դրական զարգացումները.
• Ստացվել են բազմաթիվ դիմում-բողոքներ կապված աղետի գոտու բնակավայրերում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած անձանց բնակարանային ապահովման ծրագրի շրջանակներում շահառու ճանաչված անձանց բնակարան (բնակելի տուն) հատկացնելու գործընթացի կազմակերպման հետ:
• Մտահոգիչ են ոլորտում արձանագրված տարատեսակ խախտումները, մասնավորապես` ինքնակամ շինարարություն իրականացնելու դեպքերը, ինչը վկայում է Նախարարության ոչ պատշաճ վերահսկողության և ոչ բավարար միջոցառումներ իրականացնելու մասին:
• Շարունակվում է գործնականում անտեսվել սակավաշարժ խմբերի և հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար շինությունների հարմարեցվածության խնդիրը:
• Երևան քաղաքում կիսակառույց շինությունները գույքագրելու և շինարարական աշխատանքների ընթացքին վերաբերող փաստաթղթերի համապատասխանությունն օրենսդրության պահանջներին ուսումնասիրելու նպատակով ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի 2012 թվականի հոկտեմբերի 29-ի թիվ 240 հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը իրականացրել է վերահսկողություն կառուցվող շինությունների նկատմամբ:
• Նախատեսվում է կրկին շրջանառության մեջ դնել «Քաղաքաշինական գործունեության վերահսկողության և հսկողության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
• Ողջունելի է այն, որ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության կողմից Պաշտպանի առաջարկությունն ընդունվել է, և, արդյունքում, մշակվում է ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի թիվ 1923-Ն որոշման և ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի ու ՀՀ անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի վարչության պետի 1998 թվականի մայիսի 26-ի թիվ 108-Կ համատեղ հրամանի նախագծերը` նշված փաստաթղթերում կիրառվող «բացվածք» արտահայտությունը հանելու համար, ինչը կվերացնի այս հարցի շուրջ առկա տարաբնույթ մեկնաբանությունները:

Омбудсмен Армении обеспокоен нарушениями в деятельности министерства градостроительства РА
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается состояния защиты прав человека в системе министерства градостроительства РА.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности министерства градостроительства Армении был зафиксирован ряд упущений:
• Поступило множество заявлений с жалобами, связанных с организацией в зоне бедствия процесса по предоставлению в рамках программы жилищного обеспечения квартир (жилых домов) лицам, оставшимся без крова в результате землетрясения и признанным нуждающимся в жилых помещениях.
• Вызывают серьезную обеспокоенность различные нарушения, в частности, случаи осуществления самовольного строительства, что свидетельствует об осуществлении ненадлежащего контроля и реализации недостаточных мер министерством.
• На практике остается без внимания проблема приспособления зданий и сооружений для беспрепятственного доступа лиц с ограниченной подвижностью и инвалидностью.
• С целью изучения соответствия требованиям законодательства документов, касающихся регистрации недостроенных сооружений и хода строительных работ, по указу министра градостроительства N240 от 29 октября 2012г. была создана рабочая группа, которая осуществляла контроль за строительством зданий и сооружений.
• Планируется вновь ввести в оборот законопроект «О контроле и надзоре за осуществлением градостроительной деятельности».
• Достоин приветствия тот факт, что предложения омбудсмена были приняты ведомством и в итоге разрабатываются проекты решения N1923-Н от 21 декабря 2006г. правительства РА и совместного указа N108-К от 26 мая 1998г. министра градостроительства и совместного управления государственного кадастра недвижимости.