ՀՀԿ-ն ՀԱԿ-ին առաջարկել է ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնել
Մարտի 25-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունը առաջարկ է փոխանցել Հայ Ազգային Կոնգրեսի խմբակցությանը` ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու և նիստում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն ընդունելու վերաբերյալ: Փոխանցվել է նաև ՀՀԿ նախագիծը:
ՀԱԿ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այսօր Հայ Ազգային Կոնգրեսի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը Հանրապետական խմբակցության ղեկավարին է փոխանցել հնարավոր արտահերթ նիստում ընդունվելիք հայտարարության` «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցության նախագիծը և տեղեկացրել, որ միայն նման նախագծի շուրջ կարող է կայանալ համաձայնություն: Նախագիծը ներկայացվում է ստորև:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացիական համերաշխության մթնոլորտը, հանրային եւ քաղաքական վստահության մթնոլորտն ամրապնդելու, առկա խնդիրները համատեղ ուժերով լուծելու անհրաժեշտության մասին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովը
- մտահոգություն հայտնելով երկրում առկա լարված ներքաղաքական իրավիճակի, վտանգավոր հասարակական զարգացումների եւ ավերիչ ժողովրդագրական գործընթացների կապակցությամբ,
- գիտակցելով, որ երկրի զարգացման եւ այսօր առկա հրատապ խնդիրների լուծմանը կարելի է հասնել քաղաքացիական համերաշխության ապահովման հիման վրա,
հայտարարում է.
Հայաստանում թիվ մեկ քաղաքական խնդիրը ոչ օրինակարգ իշխանության գոյությունը եւ սահմանադրական կարգի խաթարվածությունն է, ինչի վերականգնման համար անհրաժեշտ է.
1. Ընտրական օրենսգրքում կատարել բոլոր այն փոփոխությունները, որոնք վերջին տարիներին առաջարկել է ընդդիմությունը՝ առավելագույնս բացառելու համար ընտրախախտումները։
2. Անցկացնել լսումներ եւ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների քննարկումներ՝ արտահերթ նախագահական ապա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու միջոցով Հայաստանում խաթարված սահմանադրական կարգի վերականգնման օրակարգով։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է բոլոր քաղաքական ուժերն, քաղաքացական կառույցներին եւ ողջ հասարակությանը՝ նպաստելու համար այն անհրաժեշտ մթնոլորտի ձեւավորմանը, որում հնարավոր կլինի իրականացնել կենսական դարձած այս խնդրի լուծումը։

Фракция РПА предложила АНК провести внеочередное заседание парламента
25 марта фракция Республиканской партии Армении передала фракции Армянского национального конгресса предложение о проведении внеочередного заседания НС Армении и принятии заявления о сложившейся ситуации.
Как соощает пресс-служба АНК, сегодня руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян передал главе фракции РПА проект заявления, которое будет принято на возможном внеочередном заседании, сообщив, что вокруг этого проекта может быть достигнуто согласие.
«Национальное Собрание Армении
-выражая обеспокоенность в связи с напряженной внутриполитической ситуацией, опасными общественными развитиями и разрушительными демографическими процессами,
-осознавая, что развитие страны и решение актуальных проблем возможно путем обеспечения гражданской солидарности, заявляет о необходимости:
1. Внесения в Избирательный кодекс всех тех изменений, которые в последние годы предлагала оппозиция с целью максимально исключить нарушения на выборах
2. Проведения слушаний и обсуждений с представителями политических сил, в повестку которых будет включен вопрос о восстановлении конституционного строя в Армении путем проведения внеочередных президентских, а затем и парламентских выборов.
Национальное Собрание Армении обращается ко всем политическим силам, гражданским структурам и обществу с призывом способствовать формированию необходимой атмосферы, позволяющей решить эту важную проблему ».