ՄԻՊ. Անուշադրության է մատնվել մի շարք մանկապարտեզներում գործող խմբերի երեխաների թվաքանակի նվազեցման հարցը
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է տարեկան զեկույցի Երևանի քաղաքապետարանի ոլորտում մարդու իրավունքների վիճակին վերաբերող հատվածը:
Երևանի քաղաքապետարանի գործունեության ոլորտում արձանագրվել են հետևյալ թերացումները.
• Մի շարք դեպքերում Երևանի քաղաքապետարանը քաղաքացիներին օրենքով սահմանված կարգով իրենց տարածքի համար սեփականության իրավունքն անհատույց տրամադրելու փոխարեն նրանց ստիպել է վճարել ապօրինի գումարներ:
• Բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել, երբ Քաղաքապետարանի ոչ թափանցիկ վարչարարության արդյունքում կրպակներ տեղադրելու ցանկություն հայտնած անձանց նկատմամբ շահադիտական նկատառումներով դրսևորվել է ոչ միատեսակ և խտրական վերաբերմունք:
• Շարունակում են չլուծված մնալ ինքնակամ շինարարության հետ կապված հարցերը, որոնք ի թիվս այլ հետևանքների, խոչընդոտում են համայնքների կայացմանը և զուգորդվում են խիստ մտահոգիչ կոռուպցիոն դրսևորումներով:
• Թեև Քաղաքապետարանը կատարել է աշխատանքներ` ուղևորափոխադրումների մակարդակը բարձրացնելու նպատակով, սակայն, դրանք չեն լուծել ոլորտում առկա խնդիրները:
• Անուշադրության է մատնվել մի շարք մանկապարտեզներում գործող խմբերի երեխաների թվաքանակի նվազեցման հարցը:
• Չի իրականացվել հետևողական քաղաքականություն ոլորտում տեղի ունեցող ծառահատումների, շրջակա միջավայրի աղտոտման դեպքերին արագ արձագանքելու և դրանց վերացման արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու ուղղությամբ:
• Անձանց կոմունալ-կենցաղային հարցերը վերհանելու և արդյունավետ կերպով լուծելու նպատակով չեն իրականացվել համապատասխան գործողություններ:
• Դեռևս իր լուծումը չի ստացել հասարակական տրանսպորտը հաշմանդամություն ունեցող անձանց ազատ տեղաշարժմանը հարմարեցնելու հարցը:
• Հաշմանդամներին սպասարկելու նպատակով բանակցություններ են տարվել չինական ավտոգործարանի հետ, որն առաջարկել է այդ մեքենաների համար վերելակային հարմարանք:
• Քաղաքապետարանը որդեգրել է քաղաքականություն, համաձայն որի պետք է դադարեցվի Երևանի ներքաղաքային երթուղիներում շահագործվող «Ռաֆ» և «Երազ» մակնիշի հնամաշ միկրոավտոբուսների աշխատանքը:
• Կազմված արձանագրությունների համաձայն քանդվել են ինքնակամ շինությունները, զավթած համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը ազատվել են ապօրինի տիրապետողներից, իսկ տարածքները բերվել են նախկին տեսքին:

Общество 16:08 26/03/2013
Омбудсмен Армении Карен Андреасян сегодня представил ту часть своего годового доклада, которая касается состояния защиты прав человека в системе мэрии армянской столицы Еревана.
В пресс-службе омбудсмена сообщили, что, согласно докладу, в деятельности мэрии города Ереван был зафиксирован ряд упущений:
• В ряде случаев мэрия Еревана вместо безвозмездного предоставления гражданам в установленном законом порядке права собственности на принадлежащую им территорию вынуждала их делать незаконные выплаты.
• Зарегистрировано множество случаев, когда в результате непрозрачного администрирования мэрия, исходя из корыстных побуждений, проявила дискриминационный подход по отношению к лицам, выразившим желание установить киоски.
• Остаются нерешенными вопросы, связанные с самовольным строительством, которое в числе других последствий препятствует становлению общин и сопряжено с весьма серьезными коррупционными рисками.
• Хотя и мэрия выполнила работы, нацеленные на повышение уровня пассажироперевозок, однако они не смогли решить все существующие в сфере проблемы.
• Остается без внимания вопрос сокращения числа детей в группах в ряде детсадов.
• Не осуществляется последовательная политика, направленная на быстрое реагирование на случаи вырубки деревьев и загрязнения окружающей среды и разработку эффективных механизмов по их устранению.
• Не были проведены соответствующие мероприятия по пересмотру коммунально-бытовых нужд граждан и их эффективному обеспечению.
• Остается нерешенным вопрос приспособления общественного транспорта для свободного передвижения и беспрепятственного доступа к ним лиц с инвалидностью.
• С целью обслуживания лиц с инвалидностью были проведены переговоры с китайскими автозаводами, которые предложили подъемное оборудование для этих автомобилей.
• Мэрия намерена вывести из эксплуатации устаревшие микроавтобусы марок «Раф» и «Ераз».
• Согласно составленным протоколам, демонтированы самовольные сооружения, освобождены присвоенные незаконными владельцами земельные участки, являющиеся собственностью общины, а территории обрели свой прежний вид.