Տարածաշրջան 10:42 26/03/2013
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ տեղեկացրել է ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատական (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգի նահանգապետարանի տրանսպորտի վարչության պետի տեղակալ Այուբ Նաջաֆին:
Իրանցի պաշտոնյայի խոսքով՝ նախորդ տարվա համեմատ մարտի 15-24-ը ընկած ժամանակահատվածում (էսֆանդի 25-ից ֆարվարդինի 4-ը) հայ-իրանական սահմանի Նորդուզի անցակետը հատել է 7 հազար 151 մարդ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 43 տոկոսով:
Այուբ Նաջաֆին, ներկայացնելով Իրանի և Ադրբեջանի սահմանը հատած անձանց թվաքանակը, նշել է, որ նույն ժամանակահատվածում իրանաադրբեջանական սահմանը հատել է 34 հազար 723 մարդ, որոնցից միայն 1300-ն են եղել իրանցի:
Հիշեցնենք, որ օրերս ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին Panorama.am-ին տված հարցազրույցում, նշել էր, որ նախորդ տարիների համեմատ՝ 2013-ին Նովրուզի առթիվ Հայաստան ժամանող Իրանի քաղաքացիների թիվն ավելի քիչ կլինի:
Իրանի դեսպանը զբոսաշրջիկների թվի կրճատման որպես հիմնական պատճառ նշել էր Միացյալ Նահանգների կողմից կիրառված պատժամիջոցների հետևանքով առաջացած տնտեսական խնդիրները:
Նշենք, որ Արևմուտքի կողմից Իրանի նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների հետևանքով ազգային արժույթը՝ թումանը, արժեզրկվել է: Եթե 2012թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին մեկ ԱՄՆ դոլարը արժեր 1900 թուման, ապա ներկայում այն տատանվում է 3000-4000-ի սահմաններում:

К Новрузу Армению посетили 7 тыс. 151 человек: число иранских туристов уменьшилось на 43%
Из 34 тыс. 723 человек, пересекших границу Ирана и Азербайджана, лишь 1300 были иранцами. Об этом, как передает иранское официальное информагентство «ИРНА», сообщил заместитель начальника управления транспорта администрации провинции Восточный Атрпатакан (Восточный Азарбайджан) Аюб Наджафи.
По словам иранского чиновника, по сравнению с минувшим годом, в период с 15 по 24 марта пропускной пункт Нордуза на армяно-иранской границе пересекли 7 тыс. 151 человек. По сравнению с показателями за аналогичный период прошлого года их число сократилось на 43 процента.
Представляя данные относительно числа лиц, пересекших границу Ирана и Азербайджана, Аюб Наджафи отметил, что за аналогичный период ирано-азербайджанскую границу пересекли 34 тыс. 723 человека, из которых лишь 1300 человек были иранцами.
Напомним, недавно в интервью Panorama.am посол ИРИ в Армении Мохаммад Реиси отметил, что в 2013 году число граждан Ирана, посещающих Армению по случаю Новруза, будет меньше, чем за минувшие годы. В качестве основной причины уменьшения числа туристов иранский дипломат указал на экономические проблемы, возникшие в результате санкций, введенных США.
Отметим, что в результате экономических санкций, введеных Западом в отношении Ирана, национальная валюта – туман – обесценилась. Если в июле-августе 2012 года курс доллара был равен 1900 туманам, то сейчас эта сумма колеблется в пределах 3000-4000.