Տնտեսություն 11:35 27/03/2013
Ամեն տարի Ս. Զատիկի տոնի հետ կապված` հանրապետությունում նկատվում է հավի ձվի պահանջարկի ավելացում: Որպեսզի տնտեսվարողները առիթից օգտվելով թույլ չտան չարաշահումներ, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը փետրվարից սահմանել է ամենօրյա հսկողություն վերջիններիս գործունեության նկատմամբ:
Երևանի սուպերմարկետներում իրականացված ստուգումների արդյունքում պարզվել էր, որ գրեթե բոլոր տնտեսվարողների մոտ նկատվում է ձվի 2-3 դրամ թանկացում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՏՄՊՊՀ մամլո քարտուղար Գայանե Սահակյանը հայտնեց, որ արտադրողներից օրական կտրվածքով պահանջվում է տեղեկատվություն՝ արտադրության, իրացման ծավալների, մնացորդի, ինչպես նաև բացթողնման գների վերաբերյալ: «Այս պահի դրությամբ որևէ խնդրահարույց իրավիճակ չկա»,-ասաց Գ.Սահակյանը:
Ներկայացնելով մոնիթորինգի արդյունքները, նա նշեց, որ օրինակ՝ «Երևան Սիթի» սուպերմարկետներում Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկայի 10–հատանոց փաթեթավորմամբ (տուփով) 02 տեսակի ձուն մարտի սկզբից վաճառվում է 680 դրամով՝ նախկին 660 դրամի փոխարեն, «Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկա»-ի 03 տեսակի 1 ձուն էլ նախկին 650 դրամի փոխարեն վաճառվում է 680 դրամով: Ըստ Գ.Սահակյանի՝ մարտի 26-ի դրությամբ գնային այլ փոփոխություն չի նկատվել: «Ընդհանուր առմամբ մինչև 3 դրամի գնային բարձրացում մարտի սկզբից կա, ինչի հետ կապված Հանձնաժողովն իրականացնում է ուսումնասիրություն»,- ասաց Գ.Սահակյանը:
Նշենք, որ վերջին շրջանում որոշ տնտեսվարողներ հայտարարել էին, որ միջազգային շուկայում կան որոշակի գնային տատանումներ՝ կապված կոմբիկերի հետ: Գ.Սահակյանը տեղեկացրեց, որ թեև այս պահին ձվի բարձրացում չի նկատվում, այդուհանդերձ Հանձնաժողովը դիտարկումներ է իրականացնում՝ պարզելու, թե ձվի ինքնարժեքում ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել:

Общество 12:15 27/03/2013
Ежегодно в связи с праздником Св. Пасхи в Армении наблюдается спрос на куриные яйца. С целью избежать злоупотреблений со стороны хозяйствующих субъектов Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении с февраля начала осуществлять ежедневный контроль за их деятельностью.
В ходе проверок, осуществленных в супермаркетах Еревана, выяснилось, что почти все хозяйствующие субъекты повысили цены на куриные яйца на 2-3 драма.
В беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян отметила, что требует от производителей ежедневно предоставлять информацию об объемах производства, реализации, остатках, а также о ценах. «На данный момент никакой проблематичной ситуации не возникало»,– сообщила Гаяне Саакян.
Представляя результаты мониторинга, пресс-секретарь подчеркнула, что, к примеру, с марта в супермаркетах «Ереван Сити» цена на яйца №2 с ОАО «Ереванская птицефабрика» (10 шт) составляет 680 драмов вместо прежних 660 драмов, а на яйца № 03 с Лусакертской птицефабрики – 650 драмов вместо прежних 680 драмов.
Гаяне Саакян сообщила, что по положению на 26 марта никаких ценовых изменений не наблюдалось.
«В целом повышение цен до 3 драмов наблюдается с начала марта, в связи с этим ГКЗЭК проводит исследование»,– заявила она.
Отметим, что в последнее время некоторые хозяйствующие субъекты заявляли, что на международных рынках наблюдаются ценовые колебания, связанные с комбикормом для кур.
Гаяне Саакян добавила, что хотя на данный момент роста цен на яйца не наблюдается, тем не менее, ГКЗЭК проводит мониторинг с целью выяснить, какие изменения в себестоимости куриных яиц произошли.