Դ. Ֆիլիպս. Ապրիլի 24-ին Էրդողանը պետք է ներողություն խնդրի հայերից
«Huffington Post»-ը տպագրել է Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի տնօրեն Դեյվիդ Ֆիլիպսի` «Թուրքիան և Հայաստանը հակամարտության մեջ են» խորագրով հոդվածը:
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը.
«Թուրքիան և Հայաստանը բաց են թողել պատմական հնարավորությունը` բարելավել հարաբերությունները, երբ Թուրքիան հրաժարվեց վավերացնել 2009թ հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված դիվանագիտական արձանագրությունները: Այժմ հայերը ավելի շատ կենտրոնացած են 2015թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ համաշխարհային հիշատակում կազմակերպել:
Այնուամենայնիվ, առևտուրը դեռ օգտակար դեր է խաղում հայ-թուրքական հարաբերություների միջև լարվածությունը նվազեցնելու և դրական խթան ստեղծելու ուղղությամբ: Բացի փակ սահմանից, թուքերը և հայերը պատմական տարբեր ընկալումներ ունեն: Ավելի քան մեկ միլիոն հայեր 1915-23թթ ընթացքում Օսմանյան կայսրության կողմից սպանվել են: Թուրքիան վիճարկում է այս փաստերը, վկայակոչելով իրադարձությունները որպես «բաշխված տառապանք»:
Թուրքիան պահանջում է «հայկական հարցի» համար համատեղ պատմական հանձնաժողով ստեղծել: Հայաստանի և Թուրքիայի միջև քաղաքական փակուղին խճճվում է, քանի որ Անկարային` Հայաստանի հետ հարաբերություններում կապում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, որտեղ հայերը և ադրբեջանցիները 1990-ականների սկզբին դաժան պատերազմ են միմյանց դեմ մղել, ինչի արդյունքում ավելի քան 600,000 մարդ տեղահանվել են:
Թուրքիայի և Հայաստանի կառավարությունները կարող են հակամարտության մեջ լինեն, սակայն թուրքերը և հայերը դեռ տնտեսական դիվանագիտություն են վարում: Առևտրային կապերը ներառում են հիմնականում «ճամպրուկային առևտուր», երբ սպառողական ապրանքները Թուրքիայից Վրաստանի միջոցով հասնում է Հայաստան:
Սակայն ավելի մեծ գործարք նույնպես հնարավոր է: Հայաստանը կարող է էլեկտրաէներգիա վաճառել Թուրքիային` իր տնտեսական աճը ապահովելու համար: Հայաստանը կարող է օգտագործել Թուրքիայի օպտիկամանրաթելային մալուխը` բավարարելով Ինտերնետում աճող պահանջարկը: Կարսի և Գյումրիի միջև երկաթուղային կապը կարող է վերականգնվել:
Բարելավված ճամփորդությունը և առևտուրը կարող են խթանել զբոսաշրջությունը:
Չարտերային թռիչքները արևելյան Թուրքիայի Վան քաղաքի և Երևանի միջև կամրապնդեն առևտրային կապերը: Ախուրյան գետի վրա գտնվող Անիի կամուրջը, որը խորհրդանշում է հայկական քաղաքակրթության և անատոլիական կապի մասին, պետք է վերականգնվի:
Ներկա պահին որևէ շփում չկա Հայաստանի և Թուրքիայի պաշտոնյաների միջև: Պատմությունը վերաշարադրելու փոխարեն, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը կարող է պատմության միջոցով բացել սահմանը և կարգավորել ճամփորդության և առևտրային հարաբերությունները` որպես դիվանգիատական հարաբերություններին ուղղված քայլ: Համարձակ լինելով, նա կարող է Թուրքիայի խորհրդարանին ներկայացնել արձանագրությունների կարգավորումը և դիվանագիտական հարաբերությունները վավերացնելու վերաբերյալ իր դրական եզրակացությունը:
Թուրիքայի իշխանությունների բարոյականության վարկանիշը վատթարանում է: Ապրիլի 24-ին` զոհերի հիշատակի օրը, Էրդողանը պետք է ներողություն խնդրի Օսմանյան Կայսրության օրոք տեղի ունեցածի կապակցությամբ: Հայաստանի հետ հաշտվելը կօգնի Թուրքիային ամրապնդել տարածաշրջանային գերիշխանության իր դերը, ինչպես աշխարհում հանդես գալ որպես լավին ձգտող պետություն»:

Аналитика 14:22 27/03/2013
Дэвид Филипс: 24 апреля премьер-министр Турции Р.Т.Эрдоган должен принести извинения, а не переписывать историю
Известное американское издание «Huffington Post» опубликовало статью директора Института по изучению прав человека Колумбийского университета Дэвида Филипса под названием «Турция и Армения находятся в противостоянии».
«Турция и Армения упустили историческую возможность улучшить отношения, когда Турция отказалась ратифицировать подписанные 10 октября 2009 года дипломатические протоколы. Сегодня армяне больше сосредоточены на организации в 2015 году международного дня памяти жертв по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
Тем не менее, пока торговля играет полезную роль в уменьшении напряженности в армяно-турецких отношениях и в направлении создания положительного стимула. Кроме закрытой границы, у турок и армян разное восприятие истории. Более 1 миллиона армян были убиты в Османской империи в 1915-1923 гг. Турция оспаривает эти факты», – говорится в статье.
«Правительства Армении и Турции могут быть в противостоянии, однако турки и армяне пока ведут экономическую дипломатию. Торговые связи представляют собой в основном „чемоданную торговлю”, когда потребительские товары из Турции через Грузию попадают в Армению», – пишет Дэвид Филипс.
Американский эксперт считает, что Армения могла бы продавать Турции электроэнергию для обеспечения роста своей экономики и использовать оптико-волоконный кабель для удовлетворения своей растущей потребности в Интернете.
«Могла бы быть возобновлена работа железной дороги Карс-Гюмри. Нормализация передвижений и торговли могла бы стимулировать развитие индустрии туризма. Чартерные рейсы Ван-Ереван укрепят торговые связи. А мост Ани через реку Ахурян, который символизировал связь между армянской цивилизацией и Анатолией, должен быть восстановлен», – отмечает автор статьи.
«На данный момент контакты между турецкими и армянскими должностными лицами отсутствуют. Вместо переписывания истории премьер-министр Турции Р.Т.Эрдоган может с помощью истории открыть границу и нормализовать торговые отношения и отношения в сфере туризма, как шаг к нормализации дипломатических отношений. Он может представить парламенту Турции свою положительную позицию по поводу ратификации протоколов.
Моральный авторитет властей Турции падает. В День памяти жертв Геноцида армян, 24 апреля, Эрдоган должен извиниться за то, что произошло с армянами в Османской империи. Примирение с Арменией будет способствовать укреплению роли Турции в качестве региональной державы», – резюмирует эксперт.