Իրավունք 18:25 27/03/2013
Հայ կնոջ նամակը` թուրքական դատարանին. «Երբ գրկում եք ձեր երեխաներին, այդ պահին թող ձեր աչքի առաջ գան որդուս աչքերը»
Մարտի 26-ին Դիարբեքիրի ռազմական դատարանը կայացրել է 2011թ. ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, Բաթմանի զորամասերից մեկում զինծառայակցի կողմից սպանված հայազգի զինվոր Սևակ Շահին Բալըքչըի սպանության գործով դատավճիռը: Զինվորական դատախազը, մարդասպանի դեմ առաջադրելով չկանխամտածված սպանության մեղադրանք, նրա համար դատարանից պահանջել էր 2-6 տարվա պատժաչափով ազատազրկում: Գործը քննող Դիարբեքիրի զինդատարանն էլ մարդասպան Քըվանչ Աղաօղլույին դատապարտել է 4 տարի 5 ամսվա ազատազրկման: Սևակի ընտանիքը սպանության` դժբախտ պատահաբար լինելու վարկածին չի հավատում։ Սևակի մայրը՝ Անի Բալըքչըն, ով բազմիցս հայտարարել է, որ իր որդու սպանությունը դժբախտ պատահար որակելն ամոթ է, դատավճռի կայացվելուց հետո նամակ է ուղարկել դատարան:
Ստորև ներկայացնում ենք նամակը.
«Հարգելի դատավոր և դատախազներ,
Երկու տարի շարունակ այստեղ ներկա գտնվեցինք`ձեզ վստահելով սպանված որդուս գործը ու հուսալով բացահայտել իրականությունը: Որդուս մահվան լուրն առնելուց հետո մեզ համար ժամանակը կանգնել է կարծես: Իմանալով, թե ով է սպանել որդուս, «ինչու» հարցի պատասխանն էինք որոնում: Ցավոք, մեզ բավարարող ոչ մի պատասխան չտրվեց:
Մեզ ասվում է, թե չնայած նրան, որ որդիս սպանվել է ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության և Սբ Զատիկի օրը, սակայն հայ լինելու համար չէ, որ սպանվել է: Երանի, թե հիմքեր ունենայինք այս երկրում նման բանին հավատալու: Երանի մի օր այս երկրում վերանար այն համոզմունքըը, թե հային սպանելով հերոս կդառնաս: Եվ մեր երեխաներն էլ ծառայության գնային առանց անհանգստանալու, որ իրենց ազգային պատկանելության պատճառով կճնշվեն, կստորացվեն, կօտարացվեն և կպիտակավորվեն:
Այս ժամանակահատվածում իմ թանկագին որդու կյանքը խլող անձի հետ նույն օդն ենք շնչել: Դատարանի սրահից դուրս նրա բավականին երջանիկ դեմքը մեզ հունից հանում էր, սակայն աշխատելով չդադարել լինել սառնասիրտ, հետևում էինք նիստերին: Եթե դա դժբախտ պատահար էր, ապա ինչու՞ էին վկաների վրա ճնշում գործադրում: Եվ մինչև ճնշում գործադրելը նրանց տված ցուցմունքները ինչո°ւ էին աչքաթող արվում:
Այս հանցագործությունը «դժբախտ պատահար» որակելով կհամարեք, որ ձեր պատականություններն ավարտվա°ծ են: Դժվարանում ենք այս ամենը հասկանալ: Արդյունքում ստացվում է, որ հիմնական մեղավորը որդիս էր, որ կանգնեց զենքի դիմաց:
Այս որոշումից հետո ձեզ հետ կապված միակ ցանկությունս այն է, որ, երբ գրկում եք ձեր երեխաներին, այդ պահին թող ձեր աչքերի առաջ գան Սևակի աչքերը, իսկ երբ գրկում եք ձեր մորը` իմ աչքերը:

Право 19:54 27/03/2013
После оглашения судом Диарбекира приговора по делу убийства в турецкой армии 25-летнего солдата армянского происхождения Севака Шахина Балыкчи, семья погибшего вновь заявляет о том, что не верит в версию о несчастном случае. Мать Севака Шахина Балыкчи – Ани Балыкчи, которая многократно называла постыдным явлением версию о несчастном случае, после вынесения вердикта направила письмо в суд.
«На протяжении двух лет мы постоянно находились на судебных заседаниях, доверив вам дело об убийстве моего сына и надеясь, что выяснится, как же все на самом деле произошло. После известия о смерти моего сына время, кажется, для нас остановилось. Узнав, кто убил моего сына, мы начали искать ответ на вопрос „почему”. К сожалению, мы не нашли ни одного удовлетворительного для нас ответа.
Нам говорят, тот факт, что убийство произошло 24 апреля 2011 года, в день годовщины Геноцида армян и Св. Пасхи, не связано с тем, что Севак был армянином. Хоть бы у нас были основания верить этому. Хоть бы в один день в этой стране исчезла та убежденность, что убивая армянина, ты становишься героем. И чтобы наши дети шли на военную службу не беспокоясь, что по причине своей национальной принадлежности они будут притеснены, унижены, отчуждены и заклеймены.
Назвав это преступление „несчастным случаем”, вы посчитаете, что ваша миссия завершена? Нам трудно все это понимать. В результате получается, что основным виновником всего этого является мой сын, который встал перед дулом пистолета.
После данного решения единственным моим желанием по отношению к вам является то, чтобы вы, обнимая ваших детей, видели глаза Севака, обнимая вашу мать, видели мои глаза», – говориться в адресованном судье письме Ани Балыкчи.
Напомним, Севак Шахин Балыкчи был убит 24 апреля 2011г., в день 96-й годовщины Геноцида армян в Османской империи. Суд освободил Кванча Агаоглу на первом же заседании, а в подготовленном военной прокуратурой обвинительном акте требовалось лишь 9 лет лишения свободы за убийство человека по неосторожности. Между тем, уже тогда появлялись показания свидетелей, которые утверждали, что Агаоглу далеко не случайно выстрелил в Севака Шахина Балыкчи. По официальной версии, убийство произошло в результате неудачной шутки сослуживцев, от неосторожного выстрела. Однако родители покойного утверждают, что их сына убили за то, что он был армянином.
А 27 марта с.г. суд огласил вердикт по данному делу. Военный прокурор, предъявив в отношении сослуживца С. Шахина Балыкчи обвинение в умышленном убийстве, потребовал приговорить его к заключению сроком от 2 до 6 лет, а командиру военного отряда – прапорщику Садретину Эрсозу – обвинение в халатности и злоупотреблении должностным положением, потребовав от суда приговорить его к лишению свободы сроком от 6 месяцев до 2 лет. Как сообщал информационный сайт «Ermenihaber.am», военный суд Диарбекира в итоге приговорил Кванча Агаоглу к лишению свободы сроком на 4 года и 5 месяцев, а Садретина Эрсоза – к условному заключению сроком на 5 месяцев.