Քաղաքական 14:16 29/03/2013
Ս. Սուրենյանց. Ինտրիգն այն է, թե ո՞վ է լինելու ընդդիմության առանցքային ուժը՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի՞, թե Գագիկ Ծառուկյանի թիմը
«Երևանի ավագանու ընտրություններում լարվածություն է սպասվում, որովհետև հիմնական քաղաքական ուժերը մասնակցում են դրանց»,- այսօր կայացած ասուլիսում անդրադառնալով Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրություններին, նշեց քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը:
Նրա դիտարկմամբ, բացառությամբ «Առաքելություն» կուսակցության, որն ավագանու ընտրություններում ուղղակի մասնակցության հայտ է ներկայացնում, մնացած վեց քաղաքական ուժերից (ՀՀԿ, ԲՀԿ, «Բարև, Երևան» դաշինք, ՀԱԿ, ՀՅԴ և ՕԵԿ) բոլորն էլ ավագանիում ներկայացված լինելու հնարավորություններ ունեն: Սակայն, ըստ քաղաքագետի, թե Երևանի քաղաքապետի, թե ավագանու համար հիմնական պայքարը գնալու է ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի և «Բարև, Երևան» դաշինքի միջև:
«Ուսումնասիրելով կուսակցությունների ներկայացրած ցուցակների առաջին եռյակը՝ կհասկանանք, որ կուսակցությունները տարբեր խնդիրներ են լուծում այս ընտրություններում: ՀՀԿ-ի և ՕԵԿ-ի ցուցակի առաջին եռյակը տեսնելիս նկատում ենք, որ նրանք այս կամ այն ոլորտում կայացած մարդիկ են, դրանով այդ ուժերը փորձում են հնարավորինս ապաքաղաքականացնել ընտրությունները, իսկ ԲՀԿ, ՀՅԴ և «Բարև, Երևան» ցուցակների առաջին եռյակները խիստ քաղաքականացված են, նրանք ասում են, որ գնում են Հանրապետականի մենաշնորհը կոտրելու, իսկ ՀԱԿ-ի ցուցակը նվազ քաղաքական հավակնություններ ունեցող ցուցակ է»,- ասաց Ս. Սուրենյանցը:
Քաղաքագետը նշեց նաև, որ Երևանի ավագանու ընտրությունները ՀՀԿ-ի համար ներքին ինքնավստահությունը վերականգնելու միջոց են հանդիսանում, իսկ ընդդիմության խնդիրն է ամեն ինչ անել, որ ՀՀԿ-ն պարտվի, սակայն անհրաժեշտ միասնականությունը լիարժեքորեն չի ստացվում, և ընդդիմության ներսում կա լուրջ մրցակցություն:
«Ավագանու ընտրությունները ունենալու են երկու ինտրիգ՝ ՀՀԿ՞-ն է ունենալու քաղաքապետ, թե՞ ընդդիմությունը, և երկրորդը թե 500 հազար ձայնի կապիտալը ո՞ւմ է պատկանում՝ Գագիկ Ծառուկյանի՞ն, թե՞ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին: Այսինքն՝ բացի քաղաքապետի պաշտոնի համար պայքարից գնալու է պայքար, թե ո՞վ է լինելու առաջիկա տարիներին ընդդիմության առանցքային ուժը՝ Րաֆֆո՞ւ, թե՞ պարոն Ծառուկյանի թիմը»,- նշեց Սուրեն Սուրենյանցը:

Политика 14:51 29/03/2013
«На предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана ожидается напряженность, так как все политические силы принимают в них участие», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции политолог Сурен Суренянц.
По его мнению, за исключением партии «Аракелутюн» («Миссия»), все остальные политические силы имеют возможность быть представленными в Совете старейшин Еревана. Однако, как отметил политолог, как на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана, так и на выборах мэра армянской столицы основная борьба будет происходить между Республиканской партией Армении (РПА), партией «Процветающая Армения» (ППА) и союзом партий «Здравствуй, Ереван».
«Изучив первую тройку списков, представленных партиями в ЦИК РА, можно понять, что партии решают разные задачи на этих выборах. Так, первые тройки списков РПА и партии „Оринац еркир” состоят из состоявшихся людей в той или иной области, и тем самым эти политические силы пытаются аполитизировать выборы, а первые тройки списков ППА, АРФ „Дашнакцутюн” и союза партий „Здравствуй, Ереван” крайне политизированы, они говорят, что идут на выборы с тем, чтобы разрушить монополию РПА», – сказал С.Суренянц.
Политолог отметил также, что выборы в Совет старейшин Еревана являются для РПА средством восстановления внутренней уверенности, а оппозиция ставит задачу, сделать все возможное, чтобы РПА проиграла. При этом, по его словам, внутри оппозиции также существует серьезная конкуренция.
«Выборы в Совет старейшин Еревана будут содержать две интриги. Первое – мэром Еревана будет представитель РПА или оппозиции? И второе – капитал из 500 тыс. голосов принадлежит Гагику Царукяну или Раффи Ованнисяну? То есть, кроме борьбы за пост мэра Еревана, будет происходить и борьба за то, кто будет ключевой оппозиционной силой в ближайшие годы – команда Раффи Ованнисяна, или Гагика Царукяна», – резюмировал политолог.
Напомним, 21 марта истек срок подачи политическими силами Армении документов для выдвижения кандидатов на предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана. Согласно установленному регламенту, регистрация списков будет проводиться до 31 марта, агитационная кампания стартует 7 апреля, 4 мая в столице будет объявлен «день тишины», а 5 мая состоится голосование. По данным пресс-службы ЦИК РА, за установленный срок необходимые документы для регистрации избирательных списков представили Республиканская партия Армении (РПА), партия «Оринац еркир» (ОЕ), партия «Процветающая Армения» (ППА), Армянский национальный конгресс (АНК), партия «Аракелутюн» («Миссия»), АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), а также союз партий «Здравствуй, Ереван».