Այսօր կայանալու է «Նիկա» մրցանակաբաշխությունը. «Եթե բոլորը…» ֆիլմը հավակնորդների շարքում է
Այսօր կայանալու է մոսկովյան «Նիկա» մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում ընտրվելու են 2012-ին նկարահանված լավագույն ֆիլմերը:
Նշենք, որ մրցույթի «ԱՊՀ և Բալթյան երկրների լավագույն» ֆիլմ անվանակարգում ներկայացված է նաև Արցախյան պատերազմի և խաղաղության մասին Նատալյա Բելյաուսկենեի «Եթե բոլորը…» ֆիլմը: Այս անվանակարգում կինոնկարի մրցակիցներն են՝ ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» (Ուկրաինա), ռեժիսոր Գեորգի Փարաջանովի «Բոլորը հեռացան» (Վրաստան, Չեխիա, Ռուսաստան), Այուբա Շսխոբիդդինովայի «Երկիրն իմ օթևանն է» (Ուզբեկստան), Պեետեր Սիմայի «Միայնակ կղզին» (Էստոնիա, Բելոռուս, Լատվիա) ֆիլմերը:
Նշենք, որ «Եթե բոլորը…» ֆիլմն արդեն ներկայացվել է տարբեր փառատոների, արժանացել մրցանակների: Ֆիլմը «Ոսկե ծիրան» 9-րդ միջազգային երևանյան կինոփառատոնում ճանաչվել էր «Լավագույն հայկական» խաղարկային ֆիլմ, գլխավոր դերակատար Միքայել Պողոսյանը լավագույնն է ճանաչվել Ռումինիայի միջազգային 8-րդ կինոփառատոնում «Լավագույն դերասան» անվանակարգում: «Եթե բոլորը» ֆիլմը նվիրված է ՀՀ անկախությանն ու բանակի ստեղծման 20-ամյակին:
Հերոսուհին՝ կիսով չափ հայուհի, կիսով չափ ռուս Սաշան (Եկատերինա Շիտովա), ազատամարտիկի դուստր է, ում հայրը զոհվել է ղարաբաղյան պատերազմում։ 20 տարի անց նա գալիս է Հայաստան՝ հոր գերեզմանը գտնելու և իր հետ բերած կեչին տնկելու։ Դա նրան չէր հաջողվի, եթե չգտներ հոր մարտական ընկերներին (Միքայել Պողոսյան, Վահագն Սիմոնյան)։
Ըստ մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքի, ընդհանուր առմամբ, 16 անվանակարգում որոշվելու են լավագույնները: «Պատիվ և արժանապատվություն» հատուկ մրցանակին են արժանանալու Ինա Չուրիկովան և Գլեբ Պանֆիլովը:

В Москве сегодня назовут обладателей кинопремии «Ника». В числе претендентов – фильм о Карабахской войне «Если все...»
Сегодня вечером в Московском театре оперетты пройдет Церемония вручения ежегодной премии «Ника», лауреатов которой выбирает Российская академия кинематографических искусств под руководством актера Алексея Баталова.
Отметим, что в номинации «Лучший фильм стран СНГ и Балтии» представлен и фильм Натальи Беляускене «Если все...», рассказывающий о Карабахской войне. На премию в этой номинации вместе с лентой «Если все…» претендуют также фильмы «Небеса – моя обитель» (Аюб Шахобиддинов, Узбекистан), «Все ушли» (Георгий Параджанов, Грузия, Чехия, Россия), «Вечное возвращение» (Кира Муратова, Украина) и «Одинокий остров» (Эстония, Беларусь, Латвия).
Напомним, фильм Натальи Беляускене «Если все...» посвящен 20-летию независимости Республики Армения и формированию армянской армии. Он рассказывает о русской девушке, которая едет в Армению посадить дерево на могиле отца, погибшего в Карабахской войне.
Эта лента уже участвовала в нескольких крупных международных фестивалях и была удостоена целого ряда призов. Так, фильм был признан лучшей игровой лентой в конкурсной программе «Армянская панорама» Девятого международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване. Лента также претендовала на заветную статуэтку «Оскар» в номинации «Лучший фильм на иностранном языке».
Как сообщает «РИА Новости», лидерами по числу номинаций на «Нику» в этом году стали исторический миф Андрея Прошкина «Орда» и экранизация романа Гете «Фауст» режиссера Александра Сокурова. Оба этих фильма, наравне с мистическим фильмом «Белый тигр» Карена Шахназарова, психологической драмой «Дирижер» Павла Лунгина и социальной комедией «Кококо» Авдотьи Смирновой, претендуют на звание лучшего фильма 2012 года.