Հարցազրույցներ 11:07 02/04/2013
«Ենթադրելի է, որ ադրբեջանական կողմը մտադրվել է նախագահի երդմնակալության նախօրեին ապակայունացնել իրավիճակը»
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտ հակառակորդի կողմից զինտեխնիկայի և հատուկ ստորաբաժանումների կուտակումներ է նկատվում: Այս և մի շարք հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանի հետ:
«Հայոց երկու պետությունների սահմանի այս կամ այն տեղամասում իրավիճակն ապակայունացնելու ադրբեջանական կողմի մտադրությունն ըստ էության արտառոց չէ, ավելին՝ միանգամայն կանխատեսելի է: Բազմիցս նշվել է, որ վերջին շրջանում թշնամու դիվերսիոն ակտիվության հիմքում եղել է ոչ թե ռազմական, այլ զուտ քաղաքական-քարոզչական նպատակահարմարություն: Եվ ահա այս համատեքստում կարևոր է բացահայտել այն նպատակը, որ հետապնդում է պաշտոնական Բաքուն պետական սահմանում իրավիճակը կտրուկ ապակայունացնելու ամեն կոնկրետ դեպքում: Տվյալ դեպքում նման մտադրությունը կարող է պայմանավորված լինել հետևյալ նպատակով:
Ենթադրելի է, որ ադրբեջանական կողմը մտադրվել է նախագահ Սարգսյանի երդմնակալությանն նախօրեին ապակայունացնելով իրավիճակը սահմանում՝ ներազդել հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումների վրա:
Մասնավորապես իմանալով, որ մեզանում զինվորի մահը ցավոտ է ընկալվում՝ ադրբեջանական կողմը, ամենայն հավանականությամբ, մտադրվել է դիվերսիաների միջոցով հնարավորինս մեծ թվով զոհեր պատճառել մեզ, որպեսզի նախագահի երդմնակալության նախօրեին բնակչության մի մասի դժգոհություններին հաղորդվի հակաարցախյան երանգ, որպեսզի մեր հասարակության ընդգծված ընդդիմադիր շերտը անհանդուրժողականությամբ համակվի նաև երկրի պաշտպանությանն ուղված այն միջոցառումներին, որոնք հետևողականորեն իրականացնում է մեր երկրի նախագահը: Մասնավորապես միանգամայն հավանական է, որ պաշտոնական Բաքուն մտադրվել է մեր հայրենակիցների մի մասի մոտ առկա դժգոհությունները պրոյեկտել սահմանի պաշտպանության ամրապնդմանն ուղղված մեր նախագահի ձեռնարկումների վրա, որպեսզի այդ ձեռնարկումներն ընկալվեն ոչ թե որպես անհրաժեշտություն այլ՝ զոհերի պատճառ: Այսինքն՝ անել այնպես, որպեսզի նախագահ Սարգսյանի ակնհայտ ձեռբերումներից մեկը՝ երկրի պաշտպանունակության ամրապնդումը և մասնավորապես մարտական հերթապահության համակարգի կատարելագործումը մեր հանրության առավել դժգոհ շերտն ընկալի իբրև ոչ թե ձեռքբերում, այլ՝ «գլխացավանք»:
Վերը նշվածը հարկ է դիտարկել մեզանում հակաարցախյան դիրքորոշումներ ձևավորելու, Արցախը պաշտպանելու գաղափարը վարկաբեկելու թուրք- ադրբեջանական քարոզչական սցենարի համատեքստում: Բաքվում պարզապես ձգտում են առավելագույնս օգտագործել մեր երկրում ստեղծված հետընտրական որոշակի լարվածությունը՝ հանրության շրջանում հակաարցախյան դիրքորոշումներ ձևավորելու նպատակով: Բաքվի համար պակաս կարևոր չէ նաև երդմնակալության նախօրեին, ցավալի կորուստներ պատճառելով, մեր երկրում նախագահ Սարգսյանի դիրքերը թուլացնելու նպատակը, ով Արցախի պաշտպանության գաղափարի կրողն է:
Ադրբեջանական կողմը պատրաստվել, բայց դեռ չի հասցրել իրականացնել իր մտադրությունը: Հարկ է հաշվի առնել, որ ցանկանած հատուկ գործողության հաջողության գրավականը հանկարծակիությունն ու անկանխատեսելիությունն է, որը ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ կորցրել է, քանզի հայկական կողմին հաջողվել է ֆիքսել թշնամու հատուկ ստորաբաժանումների տեղաշարժը և կուտակումները պետական սահմանի որոշ տեղամասերում: Իսկ դա նշանակում է, որ զինված ուժերը պատրաստ են ընդունել «անկոչ հյուրերին», քանզի վստահ եմ, որ զորքերում զգոնության մակարդակը բարձրացված է: Հիշեցնեմ նաև, որ անցյալ տարի պետական սահմանի ողջ երկայնքով ձևավորվեց հակադիվերսիոն պաշտպանության համակարգ: Այդ աշխատանքների ողջ ընթացքը գտնվում էր պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ուշադրության կենտրոնում: Արդյունքում այսօր մեր հենակետերին թշնամու աննկատ մոտենալու հավանականությունը շեշտակիորեն նվազել է:

Интервью 11:51 02/04/2013
Эксперт: Возможно, Азербайджан намерен обострить ситуацию на границе с Арменией накануне инаугурации президента Сержа Саргсяна
В последние дни на армяно-азербайджанской границе заметно скопление военной техники и специальных подразделений. Об этом и других вопросах корреспондент Panorama.am провел беседу с военным экспертом Давидом Джамаляном.
«Намерение азербайджанской стороны дестабилизировать ситуацию на том или ином участке двух армянских государств, по сути, не является необычным, более того, оно является однозначно прогнозируемым. Неоднократно отмечалось, что в последнее время противник предпринимает активные диверсионные действия не из военной, а из сугубо политико-пропагандистской целесообразности. В этом контексте важно раскрыть ту цель, которую преследует официальный Баку в каждом конкретном случае резкой дестабилизации ситуации на государственной границе. В данном случае подобное намерение может быть связано со следующей целью.
Можно предположить, что азербайджанская сторона намерена повлиять на внутриполитические развития событий в Армении, дестабилизировав накануне церемонии инаугурации президента Сержа Саргсяна ситуацию на границе.
В частности, зная, что мы болезненно реагируем на смерть солдат, азербайджанская сторона, по всей вероятности, намеревается путем диверсий сделать так, чтобы с нашей стороны было как можно большое число жертв, чтобы накануне церемонии инаугурации президента к недовольствам части населения прибавились антикарабахские настроения, чтобы оппозиционно настроенная часть населения исполнилась нетерпимости и к тем направленным на оборону страны мероприятиям, которые последовательно осуществляет глава государства. В частности, однозначно возможно, что официальный Баку намерен спроектировать недовольства части населения на предпринимаемые президентом Армении меры, нацеленные на укрепление обороны границы, чтобы эти меры воспринимались не как необходимость, а как причина гибели людей. То есть, сделать так, чтобы недовольная часть населения воспринимала одно из очевидных достижений Сержа Саргсяна, а именно укрепление обороноспособности страны и, в частности, усовершенствование системы боевого дежурства, не как достижение, а как «головную боль».
Вышеуказанное следует рассматривать в контексте турецко-азербайджанского сценария, нацеленного на формирование антикарабахских позиций. В Баку просто стремятся максимально использовать определенную напряженность, сложившуюся в нашей стране после выборов, с целью сформировать среди общественности антикарабахские настроения. Для Баку не менее важна и цель ослабить позиции президента Армении в стране, являющегося носителем идеи обороны Арцаха, причинив накануне его инаугурации ощутимые потери.
Азербайджанская сторона подготовилась, но не успела осуществить свое намерение. Следует учитывать и то, что гарантией успеха любой специальной операции являются внезапность и непрогнозируемость, которые азербайджанская сторона уже потеряла, так как армянской стороне удалось зафиксировать продвижение спецподразделений противника и скопления на некоторых участках государственной границы. А это означает, что вооруженные силы готовы принять «незваного гостя», так как, уверен, уровень бдительности среди войск поднят. Напомню также, что в прошлом году по всему периметру государственной границы была создана система антидиверсионной обороны. Ход этих работ находится в центре внимания министра обороны Сейрана Оганяна. В результате сегодня вероятность незаметного приближения противника к нашим опорным пунктам резко снизилась.