Ապրիլի 2-ին, ժամը 9-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի գյուղապետարանի դիմաց հայտնաբերվել է նույն գյուղի գյուղապետ, 1963 թ. ծնված Հրաչ Մուրադյանի դիակը:
Անմիջապես դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը պարզել է, որ Հրաչ Մուրադյանը մահացել է աջ քունքի շրջանում անհայտ անձի կողմից արձակած հրազենային վնասվածքից: Ոստիկանությունից հայտնում են, որ ոստիկանության Կոտայքի մարզի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի (Սպանությունը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավորի՝ կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ) և 235 հոդվածի 1-ին մասի (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հատկանիշներով: Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է:
50-ամյա Հրաչ Մուրադյանը 2005-ից ղեկավարում է համայնքը: Ամուսնացած է, ունի երկու դուստր և երկու որդի:

Право 12:52 02/04/2013
2 апреля, примерно в 09:00, у здания администрации села Прошян Котайкской области Армении было обнаружено тело сельского старосты Грача Мурадяна, 1963 г.р.
Выехавшая на место происшествия оперативно-следственная группа выяснила, что Грач Мурадян скончался от огнестрельного ранения в области правового виска, причиненного неустановленным лицом.
В полиции Армении сообщили, что в следственном отделе Котайкской области возбуждено уголовное дело по факту преступления, предусмотренного п.2 ч.2 ст.104 УК Армении (Убийство лица или его близких в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга), а также ч.1 ст.235 (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Назначен ряд экспертиз. Предварительное следствие продолжается.