Աշխարհում 13:00 02/04/2013
«Սումգայիթյան ցեղասպանությունը «կանաչ լույս» վառեց ԼՂ ժողովրդի հանդեպ նոր աննախադեպ հանցագործությունների համար»
«Ռուսաստանի ձայն» ռ/կ-ն տպագրել է պատմական գիտությունների թեկնածու Ռուբեն Զարգարյանի` «Սումգայիթյան ջարդեր. Ադրբեջանում դեռ գոյություն ունի հայերի ցեղասպանության սպառնալիքը» վերնագրով հոդվածը:
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը.
«Հայերի ցեղասպանության 25-րդ տարելիցը նշվեց նաև Ադրբեջանում: Ցավոք, համաշխարհային հանրությունն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացված հանցագործությանը դեռ չի տվել համապատասխան քաղաքական և իրավական գնահատական. հետևաբար չի ապահովել, որ աշխարհի այլ շրջաններում չկրկնվի ցեղասպանություն:
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սումգայիթում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը` 1988թ փետրվարի 20-ին խաղաղ սահմանադրական որոշման պատասխանն էր: 1988թ փետրվարի 20-ին, ԼՂԻՄ մարզխորհուրդը վճռեց դիմել Ադրբեջանի ԽՍՀ, Հայկական ԽՍՀ և ԽՍՀՄ Գերագույն խորհուրդներին՝ մարզը Ադրբեջանի կազմից դուրս բերելու և Հայաստանի կազմի մեջ ընդգրկելու մասին:
1988-ին փետրվարի 27-29 Լեռնային Ղարաբաղից 100 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում տեղի է ունեցել հայերի զանգվածային ջարդեր, հանցագործություն մարդկության դեմ, որն ապշեցրել է համաշխարհային հանրությանն իր վայրենությամբ և դաժանությամբ: Կոտորածների ու ջարդերի երեք օրերի ընթացքում տասնյակ հայեր սպանվեցին, հարյուրավորները վիրավորվեցին և հսկայական հատվածը  խոշտանգումների ու ոտնձգությունների թիրախ դարձավ: 18 հազար մարդ էլ փախստական դարձավ:
Սումգայիթում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարության քաղաքականության ատելության բնորոշ մարմնացումն էր:
Ադրբեջանում ջարդեր իրականացնողները իրենց ծրագրած գործողություններն ի կատար ածելու համար զինվել էին երկաթե ձողերով և այլ տեսակի զենքերով: Կոտորածների օրերին, Սումգայիթում ապրող հայ բնակչության հեռախոսները անջատված էին և դա արվել էր այն պատճառով, որպեսզի հայերը չկարողանային օգնության նպատակով դիմել Կոմունիստական իշխանությանը:
Ջարդեր իրականացնողները իրենց առաջադրանքը լավ գիտեին, նրանք իրենց ձեռքի տակ ունեին հայերի անունները և հասցեները: 50-80 հրոսակախմբեր ներխուժել են հայերի տներ, սպանել նրանց, շատ անգամներ հասարակական նվաստացման համար փողոց հանել: Դաժան տանջանքներից հետո, զոհերի վրա բենզին են լցրել և կենդանի այրել: Այսպիսով ոչնչացրել ողջ ընտանիքը:
Սումգայիթյան ցեղասպանությունը «կանաչ լույս» վառեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ նոր աննախադեպ հանցագործությունների համար, և հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ 1991-94թ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային:
Այն բանից հետո, երբ Լեռնային Ղարաբաղը հռչակեց իր անկախությունը՝ միջազգային իրավունքներին և ԽՍՀՄ-ի օրենսդրությանը համապատասխան, Ադրբեջանը ձեռնարկեց ահաբեկչական ագրեսիա: Բաքվի վարչակազմը հանցագործությունն է կատարել խաղաղության և մարդկության դեմ, օրինակ՝ հարձակողական պատերազմ բորբոքել, սպանել և ոչնչացնել խաղաղ բնակչությանը, ռազմագերիների հանդեպ անմարդակային վերաբերմունք ցուցաբերել, քաղաքներ և գյուղեր ոչնչացրել:
1992-ի Խոջալու բնակավայրում, կամ ավելի ճիշտ՝ Աղդամի ծայրամասում, որը գտնվում էր ադրբեջանական բանակի վերահսկողության ներքո, Ադրբեջանի ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին է կոտորել: Ադրբեջանի իշխանությունները սիստեմատիկորեն կեղծում են Խոջալուի դեպքերը: Ադրբեջանը ցուցադրում է համակարգչային խմբագրված այնպիսի նկարներ, որոնք պատմականորեն տեղի են ունեցել աշխարհագրական այլ վայրերում: Իբր Խոջալուի դեպքերն ապացուցող նկարները, փաստացի 1983թ-ի Թուրքիայում տեղի ունեցող երկրաշարժի նկարներն են: Պաշտոնական Բաքուն փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովաբադի, Խանլարի և այլ վայրերում, ինչպես նաև ԼՂ սահմանամերձ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը:
Այսօր, Ադրբեջանում, անվերջ վայրագությունների և մահաբեր գործողությունների ապաշխարհության փոխարեն, մենք միայն լսում և տեսնում ենք պատերազմ սկսելու սպառնացող, ռևանշիզիմի սպառնալիք, քաղաքացիական օդանավերին կրակելու կոչեր, պառակտման փաստերի կեղծարարություն: Մարդասպան Սաֆարովի ամոթալի ազատ արձակումն ու փառաբանումը ևս մեկ անգամ ապացույց է համաշխարհային հանրությանը, որը Բաքվի քաղաքականության հիմքում է գտնվում` ազգային դրդապատճառներով իրականցրած մարդասպանին պետական մակարդակով պաշտոնի բարձրացում և համակարգված ու կանախամտածված սուտ, միջազգային համաձայնագրերի չիրականացումը»:

Общество 15:47 02/04/2013
«The Voice of Russia»: В Азербайджане убийство на национальной почве является государственной политикой
В Азербайджане убийство на национальной почве является государственной политикой, сказано в опубликованной на сайте радиостанции «The Voice of Russia» статье кандидата исторических наук, советника министра иностранных дел НКР Рубена Заргаряна.
В публикации сказано, что недавно исполнилось 25 лет со дня геноцида армян в Сумгаите, но к сожалению, мировое сообщество пока не дало надлежащей политической и правовой оценки этому преступлению азербайджанских властей, и посему не защитило себя от повторения геноцида в других регионах мира. «Геноцид армян в Сумгаите, организованный властями Азербайджана, был ответом на мирное конституционное решение о воссоединении Нагорного Карабаха с Арменией», - пишет автор.
Он напоминает, что 27-29 февраля 1988 года в городе Сумгаит, расположенном на сотни километров от Нагорного Карабаха, были организованы массовые погромы и убийства армян – преступление против человечности, которые поразили мир своей жестокостью. В течение трех дней погромов и резни, десятки армян был убиты, сотни были ранены, многие подверглись насилию и пыткам, 18 тысяч человек стали беженцами. «Геноцид в Сумгаите стал воплощением ненависти к армянам, присущей политике Республики Азербайджан», - говорится в статье.
В публикации сказано, что азербайджанские погромщики были вооружены металлическими прутьями и другим оружием. Груды камней были скоплены на дорогах города, чтобы забрасывать ими транспорт и сотрудников правоохранительных органов. В дни погромов телефоны армян Сумгаита были отключены, при этом отключены как правило после того, как люди звонили в милицию и Коммунистическую партию за помощью. Телефоны многих русских тоже были отключены.
«Погромщики хорошо знали свою задачу: у них на руках были списки армян и их адреса. Группы из 50-80 бандитов вламывались в дома армян, убивали людей, причем не только дома, но и публично – на улице. После жестоких пыток жертв обливали бензином и сжигали заживо. Так они уничтожили целые семьи», - пишет автор.
В статье сказано, что геноцид в Сумгаите зажег «зеленый свет» для новых беспрецедентных преступлений против гражданского населения Нагорного Карабаха, и привел к открытой военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в 1991-1994гг.
«После того, как в соответствии с нормами международного права и законодательством СССР была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика, Азербайджан приступил к крупномасштабной террористической агрессии. Баку совершил преступления против мира и человечности, такие как планирование, подготовка, развязывание и ведение агрессивной войны, убийства и искоренение гражданского населения, убийства и жестокое обращение с военнопленными, намеренное уничтожение городов и сел», - пишет Заргарян.
В публикации сказано, что в феврале 1992 года, азербайджанское руководство организовало убийство собственного населения - жителей поселка Ходжалу, которые погибли на окраине Агдама контролируемого азербайджанской армией. Автор напоминает, что именно из Агдама азербайджанские войска постоянно обстреливали территорию НКР.
«Азербайджанские власти систематически фальсифицируют события Ходжалу. Азербайджан представляет отредактированные на компьютере фотографии и показывает произошедшие в других регионах исторические события», - пишет он.
Отмечается, что фотографии с якобы ходжалинских событий на самом деле являются фотографиями землетрясения в Турции 1983 года, фотографии афганских детей-беженцев, албанцев, убитых в Косово, фотографии с погромов на Балканах в 1999 году и так далее. «Регулярно разыгрывая «ходжалинскую» карту, официальный Баку отвлекает внимание международного сообществе с геноцида армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Ханларе и других азербайджанских городов, а также приграничных населенных пунктов Нагорного Карабаха», - говорится в статье.
Ученый отмечает, что в ходе широкомасштабной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха 10-го апреля 1992 года село Марага было оккупировано азербайджанской армией на несколько часов. 81 человек были жестоко убиты, 67 – взяты в заложники, а судьба многих до сих пор остается неизвестной. Люди, которые не успели покинуть село, были расчленены топорами, облиты бензинов и сожжены заживо.
«К сожалению, по сей день все эти преступления Азербайджана против человечности не получили адекватной оценки со стороны мирового сообщества. Сегодня в Азербайджане вместо покаяния за бесконечные жестокости и убийства, вместо легальных процедур против преступников, мы видим слышим только бряцание оружием и угрозы реваншизма, террористические призывы сбить гражданские самолеты, фальсификации фактов истории и постоянные расистские и человеконенавистнические оскорбления в адрес армян», - пишет автор.
Согласно статье, постыдное освобождение и восхваление убийцы Сафарова еще раз показало мировому сообществу, что в Азербайджане убийство на национальной почве возведено на уровень государственной политики, а систематическая ложь и несоблюдение международных договоренностей лежит в основе политики Баку.