Տնտեսություն 09:18 03/04/2013
ՀՀ կառավարությունը պետք է հայտարարի, որ հետ է վերցնում թռիչքների իրավունքը. Բագրատյանը մատնանշել է ելքը
Հայաստանի նախկին վարչապետ այժմ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը  սնանկացման մասին հայտարարած «Արմավիա» ավիաընկերության հետ կապված խնդրի լուծման ելք է մատնանշել. ՀՀ կառավարությունը պետք է հայտարարի, որ հետ է վերցնում թռիչքների իրավունքը:
Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքի իր պաշտոնական էջում գրում է. «Արմավիան դադարեցրել է թռիչքները։ Ուզում են ընկերությունը վաճառեն։ Դրա համար էլ արդեն ամիսներ է ինչ աշխատավարձ չեն տալիս, մատակարարների փողերը նույնպես։ Պարզ է, չվճարված գումարները կմնան ընկերությանը։ Բայց եկեք հասկանանք. ի՞նչ է նշանակում վաճառել Արմավիան։ Այդ ընկերության հիմնական ակտիվները non tangible են։ Այսինքն, չվերթները, շուկան։ Իսկ դրանք պետությանն են։ Արմավիան երբևիցե դրանք գնե՞լ է։ Ոչ։ Հա, օֆիսները, օդանավները (եթե դրանք կան), թող վաճառեն։ Բայց հիմնական ակտիվները թռիչքների իրավունքն է։ Սա պետական է։
Պոտենցիալ շուկան 5-6 մլն ուղևորաշրջանառություն է։ Սա իհարկե Delta-ի չափ չէ (110 մլն ուղևոր), բայց լրիվ համեմատելի է օրինակ մի տաս տարվա առաջվա Аэрофлот-ի հետ և մի 2 անգամ ավել վրացական շուկայից։ Ընդհանրապես, բիզնեսի 2 ոլորտ կա, որոնք Հայաստանում լրացուցիչ ռենտա են բերում. ավիացիան և հեռախոսակապը։ Պատճառն այն է, որ սփյուռքում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում։ Եվ ուրեմն, թռիչքների իրավունքը պետությանն է։ Այսպիսով, այսօր ևեթ ՀՀ կառավարությունը պետք է հայտարարի, որ հետ է վերցնում թռիչքների իրավունքը։
Արմավիան չպետք է վաճառելու բան ունենա, բացի իր օֆիսներից։ Սա է ճիշտ իրավաբանական ու տնտեսական լուծումը։ Ու մի բան էլ. 1993-ին մենք ավիացիայում իրականացրել ենք ռեֆորմ. տարանջատել ենք ավիափոխադրողին և օդանավակայանը։ Դրանից հետո ավիացիան կարգի եկավ։ Հանկարծ չլինի, որ այս «թոհուբոհի» արդյունքում դրանք նորից միանան»։

Экономика 11:51 03/04/2013
Грант Багратян нашел выход: Правительство Армении должно отозвать у авиакомпании «Армавиа» право на полеты
Бывший премьер-министр Армении, а ныне депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса (АНК) Грант Багратян назвал выход из ситуации, сложившейся после объявления процедуры банкротства авиакомпанией «Армавиа». Как указал Грант Багратян на своей странице в социальной сети Facebook, правительство РА должно объявить, что отзывает право на полеты.
«„Армавиа” прекратила полеты. Авиакомпанию хотят продать. По этой причине уже несколько месяцев не выплачиваются зарплаты сотрудникам, как и не выплачиваются деньги поставщикам. Понятно, что невыплаченные суммы останутся компании. Но давайте постараемся понять: что значит продать компанию „Армавиа”? Основные активы данной компании non tangible: то есть рейсы, рынок. А они принадлежат государству. «Армавиа» когда-либо их приобретала? Нет. Да, офисы, самолеты (если они есть) пусть продаются. Но основной актив – право на полеты, а это собственность государства.
Потенциальный рынок предусматривает обеспечение пассажирооборота 5-6 млн человек. Это, конечно, нельзя сравнить с авиакомпанией Delta Airlines, но вполне можно сравнить с ситуацией, сложившейся в авиакомпании «Аэрофлот» 10 лет назад. Вообще, существуют две отрасли бизнеса, приносящие дополнительную ренту в Армении: авиация и телекоммуникация. Причина этого в том, что в диаспоре живет гораздо больше армян, чем в Армении, а значит право на полеты принадлежит государству. Таким образом, с сегодняшнего дня правительство должно объявить о том, что отзывает право на полеты.
Авиакомпания «Армавиа» не должна продавать ничего, кроме офисов. В этом состоит правильное юридическое и экономическое решение. Кроме того, в 1993 году мы осуществили реформу в авиации – разграничили авиаперевозчиков и аэропорт. После этого в отрасли авиации был установлен порядок. Не хотелось бы, чтобы в результате всего этого они вновь объединялись».
Напомним, с 1 апреля национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» – прекратила полеты. «На данный момент ситуация такова, что работать больше невозможно. Именно поэтому было принято решение прекратить полеты и начать процесс банкротства. Компания выражает благодарность всем своим пассажирам, с которыми работала на протяжении 12 лет, и желает им успехов»,– говорилось в сообщении компании.
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» – вернет деньги пассажирам всех отмененных рейсов