Տարածաշրջան 17:40 03/04/2013
Սփյուռքի նախարարը՝ ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցչին. Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում
Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Սփյուռքի նախարարը, խոսելով իրանահայերի մասին, իր գոհունակությունն է հայտնել Իրանի իշխանությունների՝ կրոնական փոքրամասնությունների, հատկապես հայերի ազատ գործունեության հարցում վարած քաղաքականության հանդեպ:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, շեշտելով, որ հայ-իրանական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, հավելել է, որ Թեհրանը ցանկանում է, որպեսզի մշակույթի, գիտության, սպորտի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում առկա հնարավորությունները օգտագործվեն երկկողմ հարաբերություններն առավել խորացնելու գործում:
Նշենք, որ Ռամին Մեհմանփարաստը, Երևան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, այցելել Երևանի պետական համալսարան և Գիտությունների ազգային ակադեմիա:
«ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր նախատեսված է նաև ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հանդիպումը:

Region 18:32 03/04/2013
Armenian Diaspora Minister to Iranian MFA spokesman: Iranian Armenians have special place in Armenian-Iranian relations
Iranian Armenians have a special place in Armenian-Iranian relations, Armenian Diaspora Minister Hranush Hakobyan said at a meeting with visiting spokesman of Iran’s Foreign Ministry Ramin Mehmanparast, according to Iran’s news agency FARS.
Hranush Hakobyan expressed her satisfaction with the Iranian government’s policy towards the religious minorities, particularly the Armenians.
The Iranian Foreign Ministry spokesman, for his part, noted that the Armenian-Iranian political relations are at a high level, adding that Tehran wants the current opportunities in culture, science, sport, tourism and other fields to be used for further strengthening the bilateral ties.
As part of his visit to Armenia, Ramin Mehmanparast has met with Armenian Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan and visited Yerevan State University and RA National Academy of Sciences.
According to Iran’s state-run news agency IRNA, the spokesman is to meet with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Wednesday.