Տարածաշրջան 17:40 03/04/2013
Սփյուռքի նախարարը՝ ԻԻՀ ԱԳՆ ներկայացուցչին. Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում
Հայ-իրանական հարաբերություններում իրանահայերը առանձնատուկ տեղ են գրավում:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Սփյուռքի նախարարը, խոսելով իրանահայերի մասին, իր գոհունակությունն է հայտնել Իրանի իշխանությունների՝ կրոնական փոքրամասնությունների, հատկապես հայերի ազատ գործունեության հարցում վարած քաղաքականության հանդեպ:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, շեշտելով, որ հայ-իրանական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, հավելել է, որ Թեհրանը ցանկանում է, որպեսզի մշակույթի, գիտության, սպորտի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում առկա հնարավորությունները օգտագործվեն երկկողմ հարաբերություններն առավել խորացնելու գործում:
Նշենք, որ Ռամին Մեհմանփարաստը, Երևան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, այցելել Երևանի պետական համալսարան և Գիտությունների ազգային ակադեմիա:
«ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր նախատեսված է նաև ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հանդիպումը:

Министр диаспоры Армении: Иранские армяне занимают особое место в отношениях между Ереваном и Тегераном
Иранские армяне занимают особое место в отношениях между Ереваном и Тегераном. Об этом, как передает иранское информационное агентство «ФАРС», заявила на встрече с официальным представителем МИД Ирана Рамином Мехманпарастом министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
Говоря об иранских армянах, министр диаспоры выразила удовлетворение политикой властей Ирана в вопросе свободной деятельности религиозных меньшинств, в особенности армян.
Официальный представитель МИД Ирана, подчеркнув, что армяно-иранские политические отношения находятся на высоком уровне, добавил, что Тегеран желает, чтобы имеющиеся в сфере культуры, науки, спорта, туризма и других сферах возможности использовались в деле еще большего углубления двусторонних отношений.
Отметим, что в рамках визита в Армению Рамин Мехманапараст встретился с заместителем министра иностранных дел Армении Шаваршем Кочаряном, посетил Ереванский государственный университет и Национальную академию наук РА.
По информации информационного агентства «ИРНА», сегодня состоится встреча Рамина Мехманапараста с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном.