Քաղաքական 13:15 03/04/2013
Այդ մասին նշված է իրանական «Քեյհան» օրաթերթի տնօրեն Հոսեյն Շարիաթմադարիի՝ «Բաքվի հերթը» վերնագրով հոդվածում:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ «Քեյհան» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչը, իր հոդվածում անդրադառնալով օրերս Բաքվում «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպության անցկացրած հավաքին, և այդ առնչությամբ Ադրբեջանին հղած Իրանի բողոքի նոտային, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանի Հանրապետությունը շուրջ 10 միլիոն բնակչություն ունի, որի մեծ մասը իսլամի շիա ուղղության հետևորդ է: Ադրբեջանցիները Իրանի Ատրպատական նահանգի բնակչության հետ մշակութային խորը կապեր ունեն: Առկա փաստերը և կատարված դիտարկումները կասկած չեն հարուցում, որ Ադրբեջանի Հանրապետության բնակչություն իրեն ընկալում է որպես Իրանից անջատված մի անդամի»:
Շարունակելով թեման՝ իրանական հեղինակավոր օրաթերթի խմբագիրը, դիմելով Իրանի իշխանություններին, նշում է. «Իրանի հարգարժան պետական պաշտոնյաները կարող են Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությանը առաջարկել, որպեսզի իր բնակչության շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետությունը Իրանի Ազարբայջանինն (Իրանի Արևելյան և Արևմտյան Ատրպատական նահանգներ) միացնելու մասին հանրաքվե անցկացնեն»:
Հիշեցնենք, որ իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ մարտի 30-ին «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպությունը Բաքվում նիստ է գումարել, որի ընթացքում Իրանի տարածքային ամբողջականությունը խարխլելուն ուղղված կոչեր և հայտարարություններ են հնչել: Կատարվածի առնչությամբ բացատրություններ տալու նպատակով Իրանում Ադրբեջանի դեսպանը կանչվեց ԱԳՆ:

Разное 13:50 03/04/2013
Население Азербайджанской Республики воспринимает себя  как оторванную от Ирана часть. Об этом говорится в статье директора иранской газеты «Кейхан» Хосейна Шариатмадари под названием «Черед Баку».
Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», представитель духовного лидера ИРИ в общественно-политической организации «Кейхан», касаясь в своей статье заседания, проведенного недавно в Баку организацией «Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» и ноты протеста, направленной Ираном Азербайджану, в частности отметил: «Численность населения Азербайджанской Республики составляет 10 млн человек, большинство из которых являются последователями шиитского вероучения. Азербайджанцы состоят в глубоких культурных связях с населением иранской провинции Атрпатакан. Имеющиеся факты и проведенные наблюдения не вызывают сомнений в том, что население Азербайджанской Республики воспринимает себя как оторванную от Ирана часть».
Продолжая тему, редактор авторитетной иранской газеты, обращаясь к властям Ирана, отмечает: «Государственные чиновники Ирана могут предложить правительству Азербайджана провести референдум о присоединении Азербайджанской Республики к иранскому Азарбайджану (иранские провинции Восточный и Западный Атрпатакан)».
Напомним, по информации иранского сайта «аранньюз.ир», 30 марта организация Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» созвала в Баку заседание, в ходе которого озвучивались призывы и заявления, подрывающие территориальную целостность Ирана. В связи с этим посол Азербайджана в Иране Джаваншир Ахундов был вызван в Министерство иностранных дел страны.