Հասարակություն 13:48 09/04/2013
Արվեստը օձին խաղացնում է, ո՞նց կարող է քաղաքական գործչի վրա չազդի. Ջիվան Գասպարյանը երդմնակալությանը հյուր էր
«Ինչպես բոլորը, այնպես էլ ես, հրավիրել են, պարտավոր եմ ներկա գտնվել մեր նախագահի երդմնակալության արարողությանը»,- այսօր Ազգային ժողովի հատուկ նիստից առաջ Panorama.am-ի թղթակցի հետը զրույցում ասաց Սերժ Սարգսյանի երդմնակալությանը հրավիրված հանրահայտ դուդուկահար Ջիվան Գասարյանը:
Հարցին, թե ինչպես է վերաբերում Ազատության հրապարակում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի այլընտրանքային երդման արարողությանը, երաժիշտը պատասխանեց. «Ես Ձեզ ասեմ, որ ես չեմ ուզում այդ հարցերի մեջ խառնվել, ամեն մարդ իր կարծիքն ունի, ամեն մարդ իր իրավունքներն ունի: Ես գտնում եմ, որ ճիշտ եմ արել, որ եկել եմ մեր նախագահին, մեր փորձառու նախագահին, որ ինքը հինգ տարի նախագահ է եղել, հիմա էլ կարծում եմ, որ ավելի լավ կլինի: Եկել եմ այդ կապակցությամբ»:
Հարցին, թե ընտրությունների արդյունքները նրա մոտ կասկածներ չե՞ն առաջացնում, Գասպարյանը պատասխանեց. «Ես չգիտեմ, ես պոլիտիկայի հարցերով չեմ զբաղվում, ես ի՞նչ իմանամ, հրապարակն իր գործին է: Ես սովորաբար իմ արվեստով եմ զբաղվում, չեմ մտնում այն բաների մեջ, որոնք ինձ չեն վերաբերում:
Մյուս հարցին, թե արվեստը կարո՞ղ է ազդել քաղաքականության վրա, Ջիվան Գասպարյանը պատասխանեց. «Իհարկե, լավ արվեստը կարող է ազդել, եթե գազանների վրա ազդում է, օձին խաղացնում է, ո՞նց կարող է քաղաքական գործիչների վրա չազդել»:

Общество 15:03 09/04/2013
Дживан Гаспарян: Если искусство заставляет танцевать змею, как может оно не оказывать воздействия на политических деятелей?
«Я получил приглашение и был обязан присутствовать на церемонии инаугурации президента Армении Сержа Саргсяна», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am перед началом специального заседания Национального Собрания Армении в Спортивно-концертном комплексе (СКК) им. Карена Демирчяна легендарный армянский музыкант, виртуоз игры на дудуке Дживан Гаспарян.
В ответ на вопрос, как он относится к альтернативной церемонии инаугурации, организованной участником состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном, музыкант отметил: «Я не хочу вмешиваться в эти вопросы, у каждого человека есть свое мнение и свои права. Я считаю, что поступил правильно, придя на церемонию инаугурации нашего президента, опытного президента, который руководил страной 5 лет и надеюсь, что в следующие 5 лет он будет руководить еще лучше».
Что же касается того, не вызывают ли у него сомнений итоги состоявшихся 18 февраля президентских выборов, Дживан Гаспарян сказал: «Я не знаю, я не занимаюсь политикой, я занимаюсь своим искусством, не вмешиваюсь в дела, которые меня не касаются».
А на вопрос, может ли искусство повлиять на политику, Дживан Гаспарян ответил: «Конечно, хорошее искусство может повлиять: если оно действует на зверей, заставляет танцевать змею, как может не оказывать воздействия на политических деятелей?»