Վահրամաբերդում պայթյունի հետևանքով զոհված երեխաների ընտանիքներին աջակցություն կտրամադրվի. Սեյրան Օհանյան
Վահրամաբերդում ռուսական ռազմաբազայի տարածքում ապրիլի 7-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհված երեխաների ընտանիքներին համապատասխան աջակցություն կցուցաբերվի: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ պատասխանելով ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի հարցին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այսօր հանդիպել է Հայաստանում գտնվող ՌԴ 102 ռազմաբազայի նոր հրամանատարության հետ և նրանց միջև նման փոխհամաձայնություն է կայացել:
«Համագործակցությունը կայանում է նրանում, որ նորից պետք տեղի բնակչությանը զգուշացնենք, որ այդ տարածքում տեղի են ունենում զորավարժություններ, որոնց անցկացման ժամանակ և դրանցից հետո այդ տարածքներ այցելելը արգելվում է: Դեպքը տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ փորձել են ալյումին թափոն հավաքել: Մենք արդյունքը գիտենք: Այսօր և ես, և ՌԴ ռազմաբազայի հրամանատարությունը որոշում ենք ընդունել, որ համապատասխան աջակցություն ցուցաբերենք այդ ընտանիքներին: Դեպքը ցավալի է, և մենք պետք է տեղի բնակչության ու համայնքների ղեկավարների հետ համապատասխան աշխատանք տանենք, որ բնակչությունը զգուշացված լինի», -հայտարարեց Սեյրան Օհանյանը:
Մանուկյանն արձագանքման ժամանակ նկատեց, որ պայթյունն այնքան ուժեղ է եղել, որի հետևանքով երեխաների դիակների կտորները գտնվել են դեպքի վայրից մի քանի մետր հեռավորության վրա: «Դաշտը, այսինքն, մաքրել է պետք: Ես ասում եմ, որ գոնե դաս լինի հետագա նման դեպքերից խուսափելու համար», -լրացրեց Արամ Մանուկյանը:
Ի պատասխան Սեյրան Օհանյանն ասաց, որ տարածքում 9 մետր խրամատներ են փորված, որոնք արգելք են տեղի բնակչության համար` տարածք մուտք չգործելու համար: «Ընդհանուր առմամբ, տեղեկացնեմ, որ այնտեղ, որտեղ տեղի են ունենում հրաձգություններ կամ այլ զորավարժություններ, այդպիսի դեպքեր բացառելը անհնարին է, որովհետև գործ ունենք նաև երկար` շուրջ 20-30 տարի օգտագործվող զինամթերքի հետ և դրանց որոշ մասն էլ հրաձգությունների ժամանակ չեն պայթում: Շատ դժվար է գտնել այդ տարածքի մեջ ու վնասազերծել դրանք շատ դժվար է: Մենք 102 ռազմաբազայի ղեկավարության հետ պայմանավորվել ենք, որ մեր ինժեներական ստորաբաժանումները ես ժամանակ առ ժամանակ կտրամադրեմ իրենց, կաջակցեն: Ցավոք սրտի դեպքը տեղի է ունենում, որից հետո մենք համապատասխան որոշում ենք ընդունում», -հավելեց Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարը:

Общество 19:40 10/04/2013
Семьям погибших на территории российской военной базы детей будет оказана поддержка. Обещание министра обороны Армении
Семьям погибших 7 апреля на территории российской военной базы в Ваграмаберде будет оказана соответствующая поддержка. Об этом на сегодняшнем заседании Национального собрания РА заявил министр обороны Армении Сейран Оганян, отвечая на вопрос секретаря фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Арама Манукяна.
Глава оборонного ведомства Армении также сообщил, что он лично сегодня встретился с командным составом базирующейся в Армении 102-й военной базы РФ и достиг ряда договоренностей.
«Сотрудничество заключается в следующем: мы еще раз предупредим местное население о том, что на этой территории проходят военные учения, в ходе и после которых запрещено вступать на эту территорию. Несчастный случай произошел по той причине, что эти ребята искали алюминий для металлолома. И вот результат. Сегодня и я, и командование российской военной базы приняли решение оказать соответствующую поддержку этим семьям. Мы должны провести соответствующую работу с жителями этих местностей и с главами общин, чтобы предупреждали общественность», – заявил Сейран Оганян.
В ответной речи Арам Манукян сообщил, что взрыв был настолько сильный, что части тел детей были отброшены на несколько метров. «Нужно очистить поле. Это может быть уроком во избежание подобного в будущем», – сказал Арам Манукян.
В ответ Сейран Оганян заявил, что на территории вырыты окопы на 9 метров, которые выступали в качестве запретных линий для местного населения, чтобы последние не проникали на территорию.
«Сообщаю, что там, где проходят военные учения и ведется стрельба, исключить подобные случаи невозможно, потому что имеем дело с боеприпасами, которым по 30-40 лет, и часть этих боеприпасов не взрываются в ходе учений. Очень сложно находить их на этой территории и обезвреживать. Мы договорились с командным составом 102-й военной базы РФ, что я время от времени им буду предоставлять наши инженерные подразделения. К сожалению, лишь после ЧП мы принимаем соответствующие решения», – подчеркнул глава оборонного ведомства Армении.