Տարածաշրջան 12:20 11/04/2013
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Արդեբիլի համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով օրերս Բաքվում անցկացված հակաիրանական անջատողական ուղղվածություն ունեցող հավաքին, մասնավորապես նշել է. «Վերջին օրերին Բաքվում կազմակերպված հավաքի ժամանակ քննարկվել է ազարիների միավորման հարցը, և կարծիքներ են հնչել, թե իբր Իրանի ազարիները ցանկություն ունեն միանալ «Հյուսիսային Ադրբեջանին»: Ուստի իրանցի երիտասարդները պետք է համակարգված և խելացի ձևով պայքարեն պանազարիզմի և պանթյուրքիզմի դեմ, որպեսզի թշնամիներին թույլ չտան խաթարել իրանցիների միասնությունը»:
Հավելենք, որ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահը, ավելի վաղ հակադարձելով  Ադրբեջանի կողմից Իրանի հյուսիսային նահանգների նկատմամբ ուղղակիորեն և անուղղակիորեն ցուցաբերվող հավակնություններին, մասնավորապես նշել էր. «Առաջիկայում Կովկասի վերաբերյալ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով համաժողով կկազմակերպվի, որի ընթացքում կքննարկվի ադրբեջանական մի շարք քաղաքները, այդ թվում Բաքուն, Իրանին միացնելու գործընթացին առնչվող հարցեր, քանի որ, այդ քաղաքների բնակիչները հակված են միանալ մեր երկրին»:
Հիշեցնենք, իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ մարտի 30-ին «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպությունը Բաքվում նիստ է գումարել, որի ընթացքում Իրանի տարածքային ամբողջականությունը խարխլելուն ուղղված կոչեր և հայտարարություններ են հնչել:
Ի պատասխան Բաքվի գործողություններին՝ Իրանի ԱԳ նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել Ադրբեջանի դեսպանին, իսկ «Քեյհան» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հոսեյն Շարիաթմադարին,  Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաեդդին Բորուջերդին  և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը կտրուկ արձագանքել են պաշտոնական Բաքվին:

Общество 12:44 11/04/2013
Против волны пантюркизма необходимо действовать координированным образом. Как сообщает иранский информационный сайт «ФАРС», на встрече со студентами университета Ардебиля заявил вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур.
Иранский парламентарий, касаясь проведенного на днях в Баку заседания антииранской сепаратистской направленности, в частности, отметил: «В ходе организованного недавно в Баку заседания обсуждался вопрос о присоединении азари и были озвучены мнения о том, что якобы иранские азари выразили желание присоединиться к „Северному Азербайджану”. Следовательно, иранская молодежь должна координированно и грамотно бороться с пантюркизмом и паназаризмом, чтобы противники не позволили нарушить единство иранцев».
Добавим, что вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана, отвечая на прямо и косвенно муссируемые Азербайджаном претензии к северным провинциям Ирана, в частности отметил: «В ближайшем будущем с целью проведения обсуждений относительно Кавказа будет организован форум, в ходе которого будут обсуждаться вопросы, связанные с процессом по присоединению ряда азербайджанских городов, в том числе Баку, к Ирану, поскольку жители этих городов не против присоединения к нашей стране».
Напомним, по информации иранского сайта «аранньюз.ир», 30 марта организация «Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» созвала в Баку заседание, в ходе которого озвучивались призывы и заявления, подрывающие территориальную целостность Ирана. В ответ на действия Баку МИД Ирана вручил азербайджанскому послу ноту протеста, а представитель духовного лидера Ирана в общественно-политической организации «Кейхан», председатель комиссии Меджлиса Ирана вопросам национальной безопасности и внешней политики Алаэддин Боруджерди и официальный представитель МИД ИРИ Рамин Мехманпараст выступили с резким откликом в адрес официального Баку.