Քաղաքական 17:06 13/04/2013
«Բայց ի՞նչ վատ բան էր». Լևոն Տեր-Պետրոսյանը խոսել է Ծառուկյանի ու ՀԱԿ-ԲՀԿ համագործակցության մասին (տեսանյութ)
Այսօր մարզահամերգային համալիրում Հայ Ազգային կոնգրես կուսակցության հիմնադիր համագումարի ժամանակ ելույթ է ունեցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որի ժամանակ խոսել է երկրում բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն կատարելու մասին իրենց ցանկությունների, ինչպես նաև այդ ճանապարհին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ ՀԱԿ-ի համագործակցության մասին:
Տեր-Պետրոսյանի ելույթի այդ հատվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Մեր խնդիրն է իրականացնել բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն: Ի՞նչ է նշանակում բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն` արտադրողական ուժերը պետք է ազատված լինեն կապանքներից ժամանակին դրանք ֆեոդալական կապանքներն էին, իսկ այսօր` ավազակապետական կապանքներն են, ոչ մի տարբերություն չկա:
Մինչև խոշոր բուրժուազիան Հայաստանում չազատագրվի ավազակապետական կապանքներից, Հայաստանը բարգավաճ և ժողովրդավարական պետություն չի դառնա, մեզ մոտ միջին և մանր բիզնեսը զարգանալու անգամ բողբոջելու հնարավորություն չի ունենա: Այստեղ համակրանքների հակակրանքների հարց չկա: Մի կարծեք, թե ֆրանսիական բուրժուաները, որ 18-րդ դարում հեղափոխություն էին անում, ավելի լավն էին ու ավելի կրթված, քան այսօրվա մեր օլիգարխները: Ուղղակի մարդիկ էին ու հասկացան մի բան` ավելի ձեռնտու է ազատվել այդ կապանքներից, գործել օրինական դաշտում, բարգավաճել, ծաղկել` միաժամանակ բարգավաճեցնելով, ծաղկեցնելով սեփական երկիրը, ուրիշ ոչինչ:
Հիմա նույն բանը փորձեցինք անել Հայաստանում, և շատերը սվիններով ընդունեցին մեր գաղափարը, թե ինչպես կարելի է հանկարծ «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ համագործակցել, չէ որ նրանք, չէ որ նրանք…իհարկե բոլորն էլ հասկացան, բոլորն էլ այդ համակարգի մաս էին, կոալիցիայի անդամ էլ էր Բարգավաճը: Բայց ի՞նչ վատ բան էր, եթե կարողանայինք իշխանությունից պոկել այսօր մեկին, վաղը մյուսին, հետո էն մյուսին: Քանի դեռ բուրժուազիան ու իշխանությունը սերտաճած են, հնարավոր չէ այս երկրում բան փոխել:
Մի կարծեք, թե մեզ չի հաջողվել այս հարցում որևէ բան փոխել: 2008-ին Խաչատուր Սուքիասյանն ո՞վ էր: Նորից այդ խոշոր բուրժուազիայի այդ օլիգարխիայի մի մասն էր, նույն վերաբերմունքը կար նրա նկատմամբ, ինչպես մյուսների:
Բայց եկավ, բացահայտ միացավ մեր շարժմանը: Ոչինչ չստացավ դրա դիմաց, հակառակը իշխանությունները առաջին հարվածը հասցրին հենց նրան: Իշխանությունները շատ ավելի լավ են հասկանում, քան այսպես կոչված քաղաքական ուժերը, նրանք հասկացան որտեղ է վտանգը և ամենադաժան հարվածը հասցրին հենց Խաչատուր Սուքիասյանին` պարզապես սնանկացնելով նրան:
Իսկ եթե իշխանությունից պոկվեն մի քանիսը կամ բոլորը, իշխանությունը անզոր կգտնվի նրանց բոլորի դեմ պայքարելու համար: Այսօր նույն ճանապարահն է ընտրել Գագիկ Ծառուկյանը և ինչ են անում` փոխանակ նպաստեն այդ պրոցեսին, անեն ամեն ինչ, որ դա գնալով խորանա: Այդ մարդը որևէ քայլ չարեց, որ կասկածներ հարուցի, որ նա իսկապես փորձում է փոխել իշխանությունը: Ես չեմ ասում որ նա լրիվ պոկվել է, նա չի կարող` հսկայական տնտեսություն ունի հազար ու մի բաներով կապված է:
Բայց փորձում է, գնում է այդ ճանապարհով: Քայլեր կատարում է` դուրս եկավ կոալիցիայից, չսատարեց Սերժ Սարգսյանին ընտրություններում, խորհրդարանական ընտրություններում առանձին մասնակցեց, չմասնակցեց երդմնակալության արարողությանը, այսօր պատրաստ է ավագանու ընտրություններում ճակատ տալ: Ինչպե՞ս կարելի է մի ուժ, որը նպաստում է, չեմ ասում պայքարում է մի չարիքի դեմ, վանել : Ես չեմ բացառում, որ առաջիկա ավագանու ընտրություններում լուրջ հարված ստանա Բարգավաճը, որովհետև Սերժը զգում է վտանգը և չի կարող թույլ տալ ունենալ այն հաջողությունը, ինչը ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններում»:

Политика 17:36 13/04/2013
Левон Тер-Петросян: Многие восприняли нашу идею о сотрудничестве с ППА в штыки, но что в этом было плохого?
Сегодня на учредительном съезде партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна выступил первый президент Армении и лидер АНК Левон Тер-Петросян. В своем выступлении он обратился к их желанию осуществить в стране буржуазно-демократическую революцию, а также сотрудничеству АНК на этом пути с партией «Процветающая Армения» (ППА).
«Наша задача – осуществить буржуазно-демократическую революцию. Что это значит? Производительные силы должны быть освобождены от оков. В свое время это были феодальные оковы, от которых ничем не отличаются оковы сегодняшней бандократии.
Пока буржуазия в Армении не освободится от этих оков, Армения не станет процветающей и демократической страной, не получит возможности для развития и малый и средний бизнес. Здесь не стоит вопрос симпатии и антипатии. Пусть вам не кажется, осуществившие в 18 веке революцию представители французской буржуазии были лучше и образованнее, чем наши олигархи», – заявил Левон Тер-Петросян.
«Мы попытались сделать то же самое в Армении, однако многие встретили в штыки нашу идею, возмущаясь, как можно вдруг начать сотрудничать с ППА в то время, как она была частью коалиции», – отметил он, добавив: «Но что было бы в том плохого, если бы мы сумели сегодня „оторвать” от властей одного, завтра – другого. Пока буржуазия и власти сращены, в этой стране невозможно изменить что-либо».
«Если от властей „оторвутся” некоторые или все, то власти будут бессильны в борьбе против них», - подчеркнул он и, обратившись к фигуре лидера ППА Гагика Царукяна, заявил: « Этот человек не предпринял никаких действий, чтобы вызвать сомнения относительно того, что он действительно пытается изменить власть. Я не говорю, что он полностью „оторвался”, он не может, так как имеет огромное хозяйство. Вместе с этим, Гагик Царукян предпринял определенные действия, вышел из состава коалиции, не поддержал на выборах Сержа Саргсяна, не участвовал в церемонии инаугурации и сегодня готов на выборах выступать против властей».
«Не исключаю, что на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана партии „Процветающая Армения” будет нанесен серьезный удар»,– заключил политик.
Напомним, на съезде Левон Тер-Петросян был единогласно избран председателем партии «Армянский национальный конгресс».