«Քո ամբողջ սրտով». ռուսական «Կուլտուրա» հեռուստաալիքը ցույց կտա հայ գրքի անցած ճանապարհը
«Քո ամբողջ սրտով». վավերագրական ֆիլմ՝ հայ գրքի, հայակական ձեռագրերի, մագաղաթների, առաջին տպագիր հրատարակչությունների, դրանց ստեղծողների կյանքերի ու ճակատագրերի դժվարին, երբեմն՝ ողբերգական ուղու մասին:
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա ռուսական «Կուլտուրա» հեռուստաալիքի եթերում ապրիլի 22-ին։ Ռեժիոսր Անդրեյ Կուրենկովը ֆիլմում ցույց է տվել, որ հայ իրականության մեջ գիրքը դարեր շարունակ ոչ միայն եղել է մտքի, ավանդույթների, ժողովրդի տաղանդի արտացոլումը, այլև հանդիսացել է հավատի և հոգևոր փորձությունների մարմնավորման օղակ:
Ֆիլմում նշվում է, որ 2012թ-ին նշվել է Հայ գրատպության 500-ամյակը, և այդ տարին Հայաստանում հայտարարվել է որպես Գրքի տարի, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Երևանը հռչակել է համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք:
Նշենք, որ ֆիլմում մասնակցություն ունեն քանդակագործ Ռոբերտ Ասկարյանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, Ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Պարգև արքեպիսկոպոսը, գիդ Ելենա Անանյանը, Էջմիածնի գրադարանի տնօրեն Ազատ Բոզոյանը, Շուշիի թանգարանի բաժնի պետ Աշոտ Հարությունյանը: Տեքստը կարդում է Ավանգարդ Լեոնտևը։

В мире 19:37 16/04/2013
Общероссийский государственный телеканал «Культура» 22 апреля, в 13:00, покажет в эфире фильма «Всем сердцем твоим». Как отмечается в анонсе на сайте «tvkultura.ru», это фильм о трудном, порой трагическом пути, который прошли армянские книги от рукописных до первых печатных изданий, и судьбах людей, их создававших.
«Книга на протяжении веков не только сохранила знания, традиции и таланты армянского народа, но стала объединяющим фактором в годы испытаний и воплощением духовности и веры. В 2012 году армянское книгопечатание отметило свое 500-летие, и этот год был объявлен в Армении годом книги, а Ереван объявлен ЮНЕСКО Всемирной столицей книги», – подчеркивается на сайте телеканала.
Отмечается, что в снятом в Армении в 2013г. документальном фильме режиссера Андрея Куренкова принимали участие: Роберт Аскарян – скульптор, Грачья Тамразян – директор Института древних рукописей Матенадаран им. Св. М. Маштоца, Асмик Погосян – министр культуры Армении, Аида Чархчьян – заведующая выставочными залами, Левон Ананян – писатель (председатель Союза писателей Армении. – примеч. ред. Panorama.am), Тигран Заргарян – директор Национальной библиотеки Армении, Паргев – архиепископ Арцахский, Елена Ананян – экскурсовод, Азат Бозоян – директор библиотеки Эчмиадзина, Ашот Арутюнян – заведующий отделом музея г.Шуши. Текст читает Авангард Леонтьев