Իրավունք 09:18 17/04/2013
Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանության մեջ մեղադրվող 31-ամյա Արայիկ Պետրոսյանը չի հասցրել գրկել-սիրել մարտի 31-ին ծնված իր երեխային. ապրիլի 2-ից նա կալանքի տակ է ԱԱԾ «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում: Պետրոսյանների բազմանդամ ընտանիքի համար դա բավական չէր ու ապրիլի 15-ին գիշերն էլ ձերբակալվել է Արայիկի եղբայրը՝ Արտակ Պետրոսյանը: Վերջինի ձերբակալությունը, սակայն, կապ չունի գյուղապետի սպանության հետ. նա կասկածվում է խուլիգանության համար, մեղադրանք դեռ չի առաջադրվել, կալանք չի կիրառվել:
Եվ Պետրոսյանների փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը, և Պետրոսյանների հայրը՝ Արշալույս Պետրոսյանը պնդում են, որ Արայիկ Պետրոսյանն անմեղ է, չի սպանել գյուղապետին, իսկ նրա նկատմամբ կիրառված կալանքը՝ ապօրինի:
Հիշեցնենք՝ Արայիկ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Սպանությունը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավորի՝ կապված այդ անձի կողմից իր ծառայողական գործունեության կամ հասարակական պարտքի կատարման հետ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):
«Տղաս այդ գործում անմեղ է, որովհետև ինքը եղել է տանը, արթնանալուց հետո, դուրս է եկել, տարել է երեխաներին դպրոց, բոլոր հարևաններն էլ տեսել են 9:20-ի սահմաններում Արտակը, հետո` Արայիկը դուրս են եկել աշխատանքի», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց Արայիկ Պետրոսյանի հայրը՝ Արշալույս Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, իր որդու և ընդհանրապես, իր ընտանիքի ու սպանված գյուղապետ դաշնակցական Հրաչ Մուրադյանի հարաբերությունները լավ են եղել, նրանց միջև ոչ մի թշնամանք չի եղել և հիմա էլ այդ բարեկամությունը շարունակվում է:
«Մարդկային հարաբերություններ են ունեցել, տարաձայնություններ չի եղել, գյուղում ոչ մեկը, առավել ևս գյուղապետի հարազատներն ու ընտանիքը չեն հավատում, որ Արայիկը նման բան կաներ: Ամպը գոռում է Արայիկը մտնում է տուն, զանավեսկեն քաշում է, մտնում է տեղաշորի տակը: Ուր մնաց զենքը ձեռքին մարդ սպանի», -ասաց Արշալույս Պետրոսյանը:
Այն, որ առաջադրված մեղադրանքը «ակնհայտ ապօրինի» է, պնդում է նաև Արայիկի փաստաբանը. Գիվի Հովհաննիսյանն ասաց, որ նախաքննական մարմինը որևէ հիմնավորում չի ներկայացրել Արայիկ Պետրոսյանին կալանավորելու համար: Հիմնավորում, թերևս համարվել է փորձագետի եզրակացությունը, որի համաձայն, Արայիկ Պետրոսյանի դեմքից և քթից, նրա կողմից դեպքի օրը շահագործված «ՎԱԶ-2121» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահից դատաքիմիական փորձաքննությամբ հայտնաբերվել են կրակոցի արգասիքներ հանդիսացող անտիմոնի մետաղացման հետքեր:
Սակայն, փաստաբանի խոսքով դա չի կարող ապացույց լինել մարդուն կալանավորելու ու առավել ևս նրա նկատմամբ ծանր մեղադրանք առաջադրելու համար: Անտիմոնը, ըստ փաստաբանի, կենցաղում հաճախ է հանդիպում, հետևաբար Արայիկ Պետրոսյանի վրա էլ շատ հնարավոր էր դրա առկայությունը:
Այժմ փաստաբան Հովհաննիսյանը Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2-ամսյա կալանք կիրառելու մասին մարտի 5-ին կայացրած որոշումը բողոքարկելու համար Վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել: Փաստաբանը հաստատակամ է՝ հայաստանյան դատական ատյաններում մերժումների դեպքում ապօրինի կալանքի մասին բողոքներն ուղղելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ինչ վերաբերում է Արայիկի եղբոր՝ Արտակ Պետրոսյանի ձերբակալությանը, ապա, ըստ փաստաբանի, այս դեպքը կապ չունի գյուղապետի սպանության գործի հետ, սակայն որոշ առնչություն ունի գյուղապետի ընտրությունների հետ:
Արշալույս Պետրոսյանը պատմեց, որ դեռ սեպտեմբերին Պռոշյանում կայացած գյուղապետի ընտրություններից հետո, երբ վերընտրվել էր Հրաչ Մուրադյանը, նրա համակիրների կազմակերպած միջոցառման ժամանակ Արտակ Պետրոսյանի ու գյուղապետի համակիրների միջև քաշքշուկ է եղել, որը, սակայն շատ շուտ հարթվել է:
Փաստաբանը կասկածներ ունի, որ այս գործը փորձում են կապել սպանության գործի հետ, որպեսզի կարողանան հիմնավորել սպանության շարժառիթը: «Դրանով փորձում են հասարակությանը ցույց տալ՝ տեսեք գյուղապետի անվան հետ կապված քաշքշուկ է եղել, որ վեր է ածվում թշնամության ու հանգում սպանության: Բայց նման խնդիր չկա, որևէ վիճաբանություն գյուղապետի հետ չի եղել, որևէ թշնամանք չի եղել», -մեզ հետ զրույցում նշեց փաստաբան Գիվի Հովհաննիսյանը:
Արշալույս Պետրոսյանն ասաց, որ իր որդիները անչափահաս երեխաների խնամակալներ են, ընտանիքը պահողը և իր համար անհասկանալի է՝ ո՞ւմ էր ձեռնտու, որ իր երեխաները քավության նոխազ լինեին:

Право 11:19 17/04/2013
Адвокат и отец подозреваемого в убийстве старосты села Прошян настаивают на невиновности Араика Петросяна
Адвокат подозреваемого в убийстве старосты села Прошян Котайкской области Грача Мурадяна – Араика Петросяна –Гиви Ованнисян, а также его отец Аршалуйс Петросян утверждают, что Араик Петросян невиновен, он не убивал сельского старосту, а мера пресечения в отношении него незаконна.
Напомним, 2 апреля 2013г., около 09:00 по ереванскому времени, у здания администрации села Прошян Котайкской области Армении было обнаружено тело сельского старосты Грача Мурадяна, 1963 г.р. Выехавшая на место происшествия оперативно-следственная группа выяснила, что Грач Мурадян скончался от огнестрельного ранения в области правого виска, причиненного неустановленным лицом. В Полиции РА сообщили, что в следственном отделе Котайкской области возбуждено уголовное дело по признакам п.2 ч.2 ст.104 УК РА («Убийство лица или его близких в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга»), а также ч.1 ст.235 УК РА («Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств»).
«Мой сын невиновен, поскольку он был дома. Проснувшись, он отвел детей в школу, и все соседи видели, что примерно в 09:20 Артак, а потом и Араик пошли на работу»,– заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am Аршалуйс Петросян, добавив, что отношения между их сыном, да и их семьей в целом с убитым старостой Грачем Мурадяном были хорошими, никакой вражды не было.
«Никто в селе не верит в то, что Араик способен на это», – рассказывает Аршалуйс Петросян.
О том, что обвинение является незаконным, утверждает и адвокат Гиви Ованнисян. По его словам, орган, осуществляющий предварительное следствие, не представил каких-либо обоснований для ареста Араика Петросяна. Обоснованием можно считать то, что в образцах, взятых с его лица и носа, а также из салона управляемого им в день инцидента автомобиля марки «ВАЗ-2121» для проведения судебно-химической экспертизы, обнаружены являющиеся продуктами выстрела следы металлизации антимона.
Однако, как отметил юрист, это не может быть доказательством для ареста человека и предъявления ему тяжкого обвинения. Антимон, по его словам, часто встречается в быту, поэтому его наличие на лице Петросяна  вполне возможно.
Сейчас же Гиви Ованнисян подал апелляционную жалобу для обжалования решения, принятого 5 марта судом общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш об избрании в качестве меры пресечения ареста сроком на 2 месяца. В случае отклонения адвокат намерен обратиться в Европейский Суд по правам человека.
Что касается задержания брата Араика Петросяна - Артака Петросяна, то, по его словам, этот случай не имеет никакого отношения к убийству сельского старосты, однако может быть связан с выборами сельского старосты, поскольку еще в сентябре в ходе мероприятия после выборов сельского старосты Прошяна между сторонниками старосты и Артаком Петросяном произошла потасовка, которая, однако была урегулирована.
По мнению Гиви Ованнисяна, этот случай пытаются связать с убийством, чтобы обосновать мотивы убийства. «Однако никакого спора и вражды в отношениях с сельским старостой не было», –заявил адвокат.