«Այբ» դպրոցի ռոբոտիկայի թիմը հատուկ մրցանակի է արժանացել ԱՄՆ-ում
«Այբ» ավագ դպրոցի ռոբոտիկայի թիմը հաջողությամբ մասնակցել է «Հրշեջ ռոբոտ» մրցույթին, որը կայացել է ԱՄՆ-ի Հարթֆորդ քաղաքի Թրինիթի քոլեջում: Աշակերտների և ուսուցչի` Վազգեն Գաբրիելյանի, համատեղ ջանքերով պատրաստված «Այբսթորմ» ռոբոտն արժանացել է հատուկ մրցանակի: Թիմն ԱՄՆ է մեկնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, որպես «Այբ» ավագ դպրոցի գործընկեր և ռոբոտիկայի ծրագրի հովանավոր, 14 մլն դրամի ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել՝ ռոբոտիկայի լաբորատորիայի ստեղծման, դրա համալրման, գործունեության շարունակականության ապահովման և զարգացման, տեղական և միջազգային մրցույթներին մասնակցության համար:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է «Այբ» ավագ դպրոցին՝ երկրում ռոբոտաշինության զարգացմանը նպաստելու իր որդեգրած ծրագրի շրջանակներում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հետամուտ է ռոբոտաշինության ոլորտի նկատմամբ երիտասարդության մոտ նկատվող հետարքրությունը խրախուսելու հարցում: Դա կարող է դրական ազդեցություն թողնել հարակից ոլորտների, ինչպես նաև միջազգային շուկայում մեր երկրի հեղինակության ամրապնդման և մրցունակության ապահովման գործում: Մենք լինում ենք այնտեղ, որտեղ կա զարգացման ներուժ, և որտեղ մենք կարող ենք քաջալերել երիտասարդների ստեղծագործ միտքը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Թրինիթի քոլեջում կազմակերպված «Հրշեջ ռոբոտ» մրցույթն այս տարի հոբելյանական էր: 20-ամյակը տոնող մրցույթն ամենահեղինակավորներից մեկն է համարվում աշխարհում: Այս տարի միջոցառմանը մասնակցել է ավելի քան 130 թիմ` 7 երկրից: Հայաստանը ներկայացված էր առաջին անգամ` «Այբ»-ի փոքրաթիվ թիմով: «Այբ» դպրոցի թիմը մրցույթին մասնակցել է ավագ դպրոցականների տարիքային խմբում, որում մրցում էին շուրջ 30 թիմ, և լավագույն ութնյակում է հայտնվել այնպիսի երկրներից ժամանած թիմերի կողքին, ինչպիսիք են Իսրայելը և Չինաստանը:

Society 17:51 17/04/2013
The Ayb High School’s robotics team, sponsored by VivaCell-MTS, had a successful participation at the Fire Fighting Home Robot Contest held on April 6-7 at Trinity College in Hartford, CT, USA. The Aybstorm robot prepared by the students and their teacher Vazgen Gabrielyan received a special prize at the contest.
As the Partner of Ayb Senior School and sponsor of robotics project, VivaCell-MTS allocated AMD 14 million of financial assistance for the creation of robotics laboratory, its equipment, continuous operation and further development, as well as for participation of the robotics team in local and international competitions.
“VivaCell-MTS extends hands to AYB Senior School in line with its commitment to encouraging the development of robotics in Armenia. As a responsible corporate citizen, VivaCell-MTS supports young peoples’ interest in the sphere of robotics, which can positively affect the development of related spheres of industry in Armenia and help developing the country’s competitiveness in international markets. VivaCell-MTS is present wherever there is room to development, wherever we can encourage our people’s intellectual excellence,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The Fire Fighting Home Robot Contest organized by Trinity College is celebrating its 20th anniversary this year and is considered one of the premiere robotics events in the world. The contest includes two categories – Fire Fighting Home Robot and RoboWaiter. Over 130 teams from 7 countries took part this year, Armenia being represented for the first time by Ayb’s small team. The Ayb robotics team competed in the high school age group, which included around 30 participants. The team successfully passed the first test thanks to a well-prepared poster depicting the robot’s capabilities, and then faced the jury. The fact that the Ayb team managed to fight its way into the top eight in the group alongside teams from countries like Israel and China is truly a remarkable achievement.