Քաղաքական 18:22 18/04/2013
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի և ԵՄ սահմանած պատժամիջոցների հիմնավորմամբ՝ թուրքական որոշ բանկեր Իրանի և Սիրիայի քաղաքացիներին նախազգուշացրել են փակել իրենց հաշիվները, հակառակ պարագայում՝ դրանք կսառեցվեն:
Նշենք, որ Արևմուտքի կողմից Իրանի նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցների հետևանքով ազգային արժույթը՝ թումանը, արժեզրկվել է, զգալիորեն բարձրացել են պարենային ապրանքների գները: Եթե 2012թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին մեկ ԱՄՆ դոլարը արժեր 1900 թուման, ապա ներկայում այն տատանվում է 3000-4000-ի սահմաններում: Իսկ ինչ վերաբերում է նավթի նկատմամբ սահմանած տնտեսական պատժամիջոցներին, ապա Իրանի այս տարվա բյուջեում նավթից ստացվելիք եկամուտները նվազել են 20 միլիարդ դոլարով:

Турецкие банки грозят заморозить банковские счета иранцев
Некоторые турецкие банки предупредили иранцев закрыть свои банковские счета. Об этом сообщает иранский сайт «ирдипломаси.ир».
Согласно информации, обосновав свое решение санкциями, введенными в отношении Ирана Совбезом ООН и странами ЕС, руководство некоторых турецких банков обратилось к гражданам Ирана и Сирии с предупреждением закрыть свои банковские счета, в противном случае они будут заморожены.
Отметим, что в результате экономических санкций, введенных Западом в отношении Ирана, национальная валюта – туман – обесценилась. Если в июле-августе 2012 года курс доллара был равен 1900 туманам, то сейчас эта сумма колеблется в пределах 3000-4000. Что касается экономических санкций в отношении на экспорт нефти, то в проекте бюджета Ирана на текущий год доходы от экспорта нефти сократились на 20 млрд долларов.