Իրավունք 12:30 19/04/2013
Վերջին տարիներին Հայաստանում նկատվում է անչափահասների մասնակցությամբ հանցագործությունների թվի նվազում: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության երրորդ վարչության պետի տեղակալ, անչափահասների գործով բաժնի պետ Արթուր Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, 2013-ի առաջին եռամսյակում անչափահասների մասնակցությամբ գրանցվել է 80 դեպք, մինչդեռ նախորդ տարի այդ ցուցանիշը նույն ժամանակահատվածի համար եղել է 81: Հիմնականում անչափահասները ներգրավված են գողության դեպքերում. «Հանցագործության գնացող անչափահասները հիմնականում 14-15 տարեկան են, թեև այդ հանցագործությունները, կրկնում եմ, մանր հանցագործություններ են»,- ընդգծեց Ա.Վարդանյանը:

В Армении сократилось число преступлений с участием несовершеннолетних
В последние годы в Армении снизилось число преступлений с участием несовершеннолетних. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил замначальника 3-го управления Главного управления уголовного розыска Полиции Армении, начальник отдела по вопросам несовершеннолетних Артур Варданян.
По его словам, в первом квартале 2013 года в республике было зарегистрировано 80 инцидентов с участием несовершеннолетних, в то время как за аналогичный период 2012 года этот показатель равнялся 81. В основном несовершеннолетние причастны к хищениям имущества.
«Возраст идущих на преступление несовершеннолетних составляет 14-15 лет. Хотя, повторяю, эти преступления, как правило, являются мелкими преступлениями», – отметил Артур Варданян.