Տնտեսություն 13:35 19/04/2013
Հայաստանում տուրիզմի ոլորտի ծառայությունների, այդ թվում՝ ավիատոմսերի գները թանկ են: Այս մասին այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Դեսպանի խոսքերով՝ զբոսաշրջային ամբողջ փաթեթը պետք է դիտարկել, ոչ թե փաթեթի միայն մեկ բաղադրիչը: «Օրինակ՝ երբ զբոսաշրջիկը Վիեննայի օդանավակայանում ստիպված է 15 ժամ սպասել իր չվերթին, այդ պարագայում չի գա այստեղ: Եթե Միացյալ Նահանգներից ես գալիս և երկու գիշեր պետք է օդանավում անցկացնես՝ չես գա Հայաստան: Այո, գները բարձր են, ծառայությունները հրաշալի չես անվանի, և շատ երկար ժամանակ է պահանջվում», ասաց Ջոն Հեֆֆերնը:
Նրա կարծիքով՝ քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում անհրաժեշտ են դրական տեղաշարժեր, և այս պարագայում ավելի շատ մարդիկ կօգտվեն տուրիստական լավ փաթեթներից:
Հարցին, թե արդյո՞ք ավիացիայի ոլորտի ազատականացումը կբերի գների նվազմանը, ԱՄՆ դեսպանը պատասխանց. «Այո»:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարի պաշտոնակատար Արա Պետրոսյանն էլ նշեց, որ իրենք իրականացրել են հետազոտություններ, և այն չարչրկված հարցը, որ Հայաստանի հյուրանոցներն ավելի թանկ են, քան Վրաստանի հյուրանոցները, ապա այդպես չէ: «Ես ձեզ պաշտոնապես հայատարարում եմ, որ Հայաստանի հյուրանոցների գները շուրջ 10-15 տոկոսով ավելի էժան են, քան նույն կարգի հյուրանոցների գները Վրաստանում»,- ասաց նա:
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ են Հայաստանի քաղաքացիները նախընտրում հանգստանալ Վրաստանում, Ա.Պետրոսյանը նշեց. «Որովհետև Սև ծովը որևիցե կապ չունի Սևանա լճի և բարձրադիր կուրորտի հետ: Նա լրիվ ուրիշ տուրիստական ապրանք է, սա լրիվ ուրիշ տուրիստական ապրանք է»:

Посол Джон Хефферн: Развитию туризма в Армении мешают высокие цены на авиабилеты
В Армении услуги в сфере туризма, в том числе цены на авиабилеты, дорогие. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил посол США в Армении Джон Хефферн.
По его словам, необходимо рассматриваться весь туристический пакет, а не его отдельный компонент. Посол выразил мнение, что в сфере гражданской авиации необходимы положительные сдвиги, и в этом случае больше людей воспользуется хорошими туристическими пакетами.
В ответ на вопрос, приведет ли либерализация авиационного сектора к снижению цен, посол ответил утвердительно.
Исполняющий обязанности замминистра экономики Армении Ара Петросян, также присутствующий на пресс-конференции, отметил, что ими были проведены исследования, показавшие, что бытующее мнение о том, что гостиницы в Армении дороже, чем гостиницы того же класса в Грузии, не соответствует действительности. «Я официально заявляю, что цены на гостиницы в Армении на 10-15% дешевле, чем цены на гостиницы того же класса в Грузии», – сказал он.
В ответ на вопрос, почему в таком случае граждане Армении предпочитают отдыхать в Грузии, Ара Петросян заявил: «Потому что Черное море никак не связано с озером Севан. Это совершенно разные туристические продукты».