Քաղաքական 14:31 24/04/2013
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերով զբաղվող բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովը «Ազերի Թաջ» պետական լրատվական ծառայությանը տրված հարցազրույցում կասկածի տակ է դրել ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի մարդու իրավունքների մասին ամենամյա զեկույցի օբյեկտիվությունը՝ այն որակելով «սուբյեկտիվ»:
«Զեկույցի սուբյեկտիվ բնույթը, տեղեկատվության աղբյուրների բացակայությունը, որոշ փաստերի խեղաթյուրումն ու ամենակարևորը՝ Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինների դիրքորոշման անտեսումը, բավարար հիմք են հանդիսանում զեկույցը ոչ օբյեկտիվ գնահատելու համար», - ասել է Հասանովը:
Նշենք, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի 33-րդ քննադատական զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանում խոսքի ազատության, ազատ հավաքներ կազմակերպելու իրավունքների ոտնահարման, անարդար դատավարության, ինչպես նաև սեփականության իրավունքի ոտնահարման խնդիրներին: Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Ադրբեջանում 2012 թվականին զինծառայողների՝ ոչ մարտական պայմաններում գրանցված մահացության մեծաքանակ դեպքերին, բանտերում տիրող ոչ մարդկային պայմաններին, վարչական ու ոստիկանական կամայականություններին, լայնածավալ կոռուպցիային, քաղաքական կուսակցությունների գործունեության սահմանափակմանը, ինչպես նաև փոքրամասնությունների իրավունքների խախտմանը:

В мире 14:04 24/04/2013
Заведующий отделом общественно-политических вопросов администрации президента Азербайджана Али Гасанов в интервью государственному информагентству «АзерТАдж» поставил под сомнение объективность ежегодного доклада Государственного департамента США о правах человека, назвав его «субъективным».
«Субъективный характер отчета, отсутствие в нем данных об источниках информации, искажение некоторых фактов, а самое главное, игнорирование позиции официальных органов Азербайджана по тем или иными вопросам, в целом, дает полное основание для того, чтобы поставить под сомнение объективность документа», – заявил Али Гасанов.
Отметим, что критичный 33-страничный доклад Госдепартамента США касается проблем ограничения свободы выражения, свободы собраний, несправедливых судов, а также нарушений прав собственности в Азербайджане. Также отчет затрагивает проблему рекордной гибели солдат в небоевых условиях, нечеловеческие условия в тюрьмах, административный и полицейский произвол, масштабную коррупцию, массовые отказы в регистрации НПО, ограничение деятельности политических партий и нарушение прав меньшинств в 2012 году в Азербайджане.
Госдеп США: Безнаказанность в ВС Азербайджана продолжается, солдаты подвергаются физическому и сексуальному насилию