Քաղաքական 14:31 24/04/2013
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերով զբաղվող բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովը «Ազերի Թաջ» պետական լրատվական ծառայությանը տրված հարցազրույցում կասկածի տակ է դրել ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի մարդու իրավունքների մասին ամենամյա զեկույցի օբյեկտիվությունը՝ այն որակելով «սուբյեկտիվ»:
«Զեկույցի սուբյեկտիվ բնույթը, տեղեկատվության աղբյուրների բացակայությունը, որոշ փաստերի խեղաթյուրումն ու ամենակարևորը՝ Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինների դիրքորոշման անտեսումը, բավարար հիմք են հանդիսանում զեկույցը ոչ օբյեկտիվ գնահատելու համար», - ասել է Հասանովը:
Նշենք, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի 33-րդ քննադատական զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանում խոսքի ազատության, ազատ հավաքներ կազմակերպելու իրավունքների ոտնահարման, անարդար դատավարության, ինչպես նաև սեփականության իրավունքի ոտնահարման խնդիրներին: Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Ադրբեջանում 2012 թվականին զինծառայողների՝ ոչ մարտական պայմաններում գրանցված մահացության մեծաքանակ դեպքերին, բանտերում տիրող ոչ մարդկային պայմաններին, վարչական ու ոստիկանական կամայականություններին, լայնածավալ կոռուպցիային, քաղաքական կուսակցությունների գործունեության սահմանափակմանը, ինչպես նաև փոքրամասնությունների իրավունքների խախտմանը:

Region 14:48 24/04/2013
In the interview given to the state news agency "AzerTAj" Ali Hasanov the head of the department of social and political issues of the Administration of President of Azerbaijan doubted the objectiveness of U.S. State Department annual report on human rights, calling it "subjective."
"The subjective nature of the report, absence of the data about information sources, misrepresentation of certain facts, and which is most important, ignoring the disposition of the official bodies of Azerbaijan on this or other issue, in general, gives reason to doubt the objectivity of the document," stated Ali Hasanov.
The critical report of the U.S. State Department consisted of 33-page and concerned to the problems of restriction of freedom of expression, freedom of assembly, unfair trials, as well as violations of property rights in Azerbaijan. The report also touches upon the issue of deaths of soldiers in non-combat conditions, inhumane prison conditions, administrative and police violence, massive corruption, NGO registration mass denials, limiting the activities of political parties and violation of rights of minorities in 2012 in Azerbaijan.