Իրավունք 19:24 25/04/2013
Լրագրողի վրա կատարված հարձակման գործով ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի պետի տեղակալն ազատվել է աշխատանքից
Լրագրող Հակոբ Կարապետյանի նկատմամբ կատարված հարձակման կապակցությամբ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում ծառայողական քննության արդյունքներով ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիրմիր Գասպարյանը որոշել է կարգապահական տույժի ենթարկել հանրային միջոցառման ժամանակ իր պարտականություններում թերացած ոստիկանության ծառայողներից մեկին՝ նրան հայտարարվել է նկատողություն, նրա անմիջական ղեկավարին՝ խիստ նկատողություն, իսկ ոստիկանության ՆորՆորքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: Այդ մասին տեղեկացնում են ոստիկանության լրատվական ծառայությունից:
Նկատենք, որ ապրիլի 23-ին Երևանի Նոր Նորքի 8-րդ զանգվածում Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում www.ilur.am լրատվական կայքի թղթակցի մասնագիտական պարտականությունները խոչընդոտելու վերաբերյալ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում հետաքննություն է կատարվում: Տեղի ունեցածի վերաբերյալ մի հրապարակման մեջ նշվել էր, որ միջադեպի վայրում ծառայություն կատարող ոստիկանը, չնայած բոլոր փորձերին, չի միջամտել, չի փորձել կանխել միջադեպը:
Հրապարակման առնչությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ Աշոտ Կարապետյանի կողմից ավելի վաղ նշանակվել էր ծառայական քննություն, որի արդյունքները զեկուցվել էին ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին:
«Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը մշտապես աշխատանքային խորհրդակցությունների ժամանակ հատուկ շեշտել է, որ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնող յուրաքանչյուր ոստիկան անձամբ է պատասխանատու իր ոլորտում արձանագրված թերացումների ու բացթողումների համար` ընդհուպ մինչև ամենախիստ ծառայողական տույժերի նշանակում», -փոխանցում են ոստիկանությունից:

Право 20:00 25/04/2013
Начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян наказал сразу нескольких стражей порядка за инцидент с журналистом
По результатам проведенного в отделении полиции Нор Норка служебного следствия, которое было начато в связи с применением насилия в отношении журналиста Акопа Карапетяна, начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян решил подвергнуть дисциплинарной ответственности не должным образом выполнившего свои служебные обязанности во время публичного мероприятия стража порядка, объявив последнему выговор, его непосредственному начальнику – строгий выговор, а заместитель начальника отделения полиции Нор Норка по служебной линии освобожден с занимаемой должности. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
Отметим, ранее корреспондент информационного портала «iLur.am» Акоп Карапетян на своей странице в социальной сети Facebook рассказал о совершенном на него 23 апреля с.г. нападении в ходе освещения им предвыборной встречи в 8-м массиве административного района столицы Нор Норк, которую проводил возглавляющий список Республиканской партии Армении (РПА) на предстоявших 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана, действующий мэр Тарон Маргарян. Согласно публикации одного из СМИ, присутствовавший на месте и несущий службу полицейский не вмешался и не попытался предотвратить инцидент.
По факту воспрепятствования журналисту при выполнении им своих профессиональных обязанностей в отделении полиции Нор Норка началось расследование, а на основании публикаций СМИ начальник Управления Полиции города Ереван Ашот Карапетян распорядился провести служебное следствие, о результатах которого и было доложено главе Полиции РА.
«Начальник Полиции РА Владимир Гаспарян в ходе рабочих совещаний постоянно особо подчеркивал, что любой занимающий руководящий пост полицейский лично несет ответственность за все зафиксированные в его сфере упущения и недостатки – вплоть до вынесения ему самых строгих дисциплинарных наказаний», – говорится в релизе пресс-службы Полиции.