Քաղաքական 10:19 26/04/2013
Երեկ երկրի ղեկավարը ծաղկեպսակ է դրել Փարիզի կենտրոնում գտնվող Կոմիտասի հուշարձանին` հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նախագահին ուղեկցել են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Արցախի նախագահն այցելել է Հայ առաքելական եկեղեցու Ֆրանսիայի թեմի առաջնորդարան և հանդիպել թեմի առաջնորդ Նորվան արքեպիսկոպոս Զաքարյանի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, համահայկական նշանակության որոշ հիմնախնդիրներ, ինչպես նաև Արցախի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանման և հայրենքի հետ կապերի ամրապնդման գործում:
Արցախի Հանրապետության նախագահը Փարիզում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Ֆրանսիայում Արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացմանը, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նախագահ Սահակյանը կարևորել է այս հարթություններում երկու հայկական հանրապետությունների դիվանագիտական առաքելությունների սերտ համագործակցությունը` այն համարելով կարևոր նախապայման ցանկալի արդյունքների հասնելու համար:

Политика 10:25 26/04/2013
Как передает пресс-служба главы государства, в тот же день Бако Саакян возложил венок к памятнику Комитаса в центре Парижа, отдав дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Президента сопровождали министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции Виген Читечян, начальник Главного информационного управления Аппарата Президента Республики Арцах Давид Бабаян, постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворкян, другие должностные лица.
В рамках визита президент посетил резиденцию Французской епархии Армянской Апостольской церкви и встретился с предводителем епархии, архиепископом Норваном Закаряном. На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся укрепления связей между Родиной и Диаспорой, некоторые вопросы, касающиеся внутренней и внешней политики Арцаха. Бако Саакян высоко оценил роль Армянской Апостольской церкви в сохранении армянской идентичности в Диаспоре и укреплении связей с Родиной.
В тот же день Бако Саакян встретился с чрезвычайным и полномочным послом РА во Франции Вигеном Читечяном. На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся справедливого представления карабахской проблемы во Франции, укрепления связей между Родиной и Диаспорой. Президент Саакян отметил необходимость тесного сотрудничества между дипломатическими миссиями двух армянских республик в данных плоскостях, назвав это важным предусловием достижения желаемых результатов.