Համացանց 10:30 26/04/2013
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը և ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը միացել են իրենց գործընկերներին և ապրիլի 24-ին մասնակցել Կապիտոլիումի բլրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը:
Այս մասին տեղեկացնում է ամերիկյան «Ասբարեզ» ժուռնալիստների ակումբը` հղում անելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին:
Պարբերականը նշել է, որ նրանք ելույթ են ունեցել և իրենց աջակցությունը հայտնել հայերին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պայքարում:
«Այնպես որ, եկեք շատ հստակ արտահայտվենք, չկա այլ բառ, չկա էվֆեմիզմ, չկա որևէ արդարացում: Այս արարողության շրջանակում մենք պետք է ամբողջությամբ պարտավորություն ստանձնենք՝ ճանաչել հիմնարար ճշմարտությունը: Այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915-1923 թվականներին, բացահայտ ցեղասպանություն էր, իսկ Թուրքիան և ԱՄՆ-ն պետք է ճանաչեն դա»,-նշել է Մենենդեսը:
Էդ Ռոյսն իր հերթին նշել է, որ Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունները ոչ մի ջանք չեն գործադրել հայ ժողովրդի ոչնչացման իրենց մտադրությունը քողարկելու համար:
«Իրադարձությունները, որոնք մենք հիշում ենք այսօր, որոնք սկսվել են 98 տարի առաջ, ցնցող ցեղասպանություն էին կամ, ինչպես ասել է Հիտլերը՝ ոչնչացում... Մի ողջ ժողովրդի ոչնչացման փորձեր, որոնց ժամանակ որպես դիտորդ ներկա է եղել ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն և ասել, որ դա մի ողջ ժողովրդի ոչնչացնելու փորձ է և նրանք, ովքեր հրամաններ են տվել, հասկացել են դա: Առանց այդ ամենը թաքցնելու, նրանք նշել են, թե իրականում ինչպիսին է լինելու այդ ամենի արդյունքը»,-նշել է Ռոյսը:
«Ասբարեզ»-ը նաև նշում է, որ Կոնգրեսի հայկական խմբի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը, բացի Մենենդեսից և Ռոյսից, ներկա են եղել և ելույթ են ունեցել սենատոր Շելդոն Ուայթհաուսը, Ներկայացուցիչների պալատում Դեմոկրատական խմբակցության փոխնախագահ Ջո Քրոուլին, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում ազդեցիկ դեմոկրատ Մայքլ Էնգելը, Կոնգրեսի հայկական խմբի համանախագահներ Մայքլ Գրիմը և Ֆրենք Փալոունը, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Թոնի Քարդենասը, Դևիդ Չիչիլինեն, Ջիմ Կոստան, Աննա Էշուն, Սքոթ Գարեթը, Ջենիս Հանը, Ռաշ Հոլթը, Լինդա Սանչեսը, Ջոն Սարբանեսը, Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Ջեքի Սփիերը, Ջոն Թիրնին, Դինա Թիթասը և Նիքի Ցոնգասը:

Роберт Менендес: То, что произошло в 1915-23 гг., было явным геноцидом, а Турция и США должны признать его
11:19 26/04/2013
Председатель Комитета по внешним отношениям Сената США, сенатор Роберт Менендес и председатель Комитета по внешним отношениям Палаты представителей США Эд Ройс присоединились к своим коллегам и 24 апреля приняли участие в церемонии, посвященной памяти жертв Геноцида армян на Капитолийском холме.
Как сообщает американский клуб журналистов «Асбарез» со ссылкой на комиссию Ай Дата США, в ходе мероприятия они выступили с речью и выразили свою поддержку армянам в борьбе за признание Геноцида армян.
«Так что, давайте будем выражаться четко. Нет другого слова, нет эвфемизма, нет оправдания. В рамках этой церемонии мы должны взять на себя обязательство признать основополагающую истину. То, что произошло в 1915-23 гг., было явным геноцидом, а Турция и США должны признать его»,– отметил Менендес.
В свою очередь Эд Ройс отметил, что власти Османской империи не пожалели сил, чтобы скрыть свое намерение уничтожить армянский народ.
«События, которые мы вспоминаем сегодня, которые начались еще 98 лет назад, были геноцидом, который потряс всех, или, как сказал Гитлер, уничтожением… Это были попытки уничтожить целый народ, во время которых в качестве наблюдателя был посол США Генри Моргентау, подтвердивший тот факт, что это была попытка уничтожить целый народ, а те, кто отдали приказ, поняли это. Не скрывая всего этого, они отметили, каким в действительности будет результат всего этого»,– подчеркнул Ройс.
Издание отмечает, что на церемонии памяти жертв Геноцида армян, кроме Менендеса и Ройса, присутствовали и выступили сенаторы Шелдон Уайтхаус, вице-председатель Демократической фракции в Палате представителей США Джо Кроули, влиятельный демократ в Комитете по иностранным делам Палаты представителей Майкл Энгель, сопредседатели группы содействия Армении в Конгрессе США Фрэнк Паллоне и Майкл Гримм, члены Палаты представителей Тони Карденас, Дэвид Чичиллине, Джим Коста, Анна Эшу, Скотт Гаррет, Дженис Хан, Раш Холт, Линда Санчес, Джон Сарбанес, Адам Шифф, Брэд Шерман, Джеки Спиер, Джон Тирни, Дина Титас и Ники Цонгас.