Հասարակություն 17:55 02/05/2013
Հաղթանակի օրվա, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ մայիսի 2-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր պարգևատրելու մասին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար «Արիության համար» մեդալով պարգևատրվել է 5 հոգի:
Մարտական առաջադրանքների կատարմանը նպաստող հմուտ, համարձակ գործողությունների, զորքերի մարտական պատրաստվածության ապահովման, երկրի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել է 244 հոգի, որից 10-ը` հետմահու:
Շուշի քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով պարգևատրվել է 26 հոգի, որից 3-ը` հետմահու:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով պարգևատրվել է 4 հոգի, «Երախտագիտություն» մեդալով` 2 հոգի:
Նույն օրը Նախագահ Սահակյանը ստորագրել է նաև կարգադրություն` մի խումբ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների, Պաշտպանության բանակի զինծառայողների, Արցախի ազատամարտիկների, զոհված և անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների արժեքավոր նվերներ հանձնելու մասին:

Общество 18:10 02/05/2013
По случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и 21-ой годовщины освобождения Шуши президент НКР Бако Саакян подписал ряд указов о награждении, сообщает пресс-служба главы государства.
За личную отвагу, проявленную в боях по защите родины, медалью “За мужество” награждены 5 человек.
За умелые и смелые действия, содействовавшие выполнению боевых заданий, за обеспечение боевой готовности войск и отвагу, проявленную при защите границ страны, медалью "За боевые заслуги" награждены 224 человекa, из них 10- посмертно.
За личную храбрость, проявленную в боях по освобождению города Шуши, медалью "За освобождение Шуши" награждены 26 человек, из них 3- посмертно.
За заслуги перед Нагорно-Карабахской Республикой медалью «Вачаган Барепашт» награждены 4 человека, медалью «Благодарность» - 2 человека.
В тот же день президент Саакян подписал также распоряжение о вручении ценных подарков группе ветеранов Великой Отечественной войны, военнослужащим Армии обороны, воинам-освободителям Арцаха, родственникам погибших и без вести пропавших воинов Арцаха.