Տարածաշրջան 12:45 02/05/2013
Թուրքական «Թարաֆ» թերթի տեղեկացմամբ` Ստամբուլ քաղաքում նախատեսվում է լույս ընծայել հայկական «Լույս» պարբերականը երկշաբաթյա հաճակախանությամբ: Գլխավոր խմբագիր Շահնուր Քազանջըն «Թարաֆ» թերթի թղթակցին հայտնել է, որ պարբերականը կոչված է ներկայացնելու այդ երկրի հայկական, հունական, հրեական և ասորական համայնքների կյանքի տարբեր, հիմնականում վառ և ուրախ կողմերը:
«Մենք` հայերս, երկար ժամանակ է, ինչ ասորիների, հույների հետ ապրում ենք կողք կողքի: Մեր մեջ լինում են ծնունդներ, նշանադրություններ, կնունքներ: Սա հենց կյանքի երջանիկ կողմն է: Եթե կա այն, ինչո°ւ ցույց չտանք»,- նշել է գլխավոր խմբագիրը:
«Լույս»-ը բաղկացած կլինի 28 էջից, որոնցից միայն մեկն է լինելու հայալեզու: 800 մարդ արդեն բաժանորդագրվել է: Խմբագիրն ընդգծել է, որ պարբերականի «Լույս» անունը խորհրդանշում է դրական ուղղվածություն:

Society 15:28 02/05/2013
New Armenian biweekly, Luys, will be launched in Istanbul, Turkish newspaper Taraf reports. Newspaper’s editor-in-chief Sahnur Kazanci told Taraf’s correspondent that the newspaper will cover the events that occur in the Armenian, Greek, Jewish and Assyrian communities of Turkey.
“We, Armenians, have long been living side by side with Assyrians and Greeks. Significant events occur in our lives such as birthdays, engagements, christenings. These are the happy moments of life. So why not to cover them?” said the editor.
The newspaper will consist of 28 pages. Only one page will be in Armenian. The editor added that the name of the biweekly – Luys (“light”) – symbolizes a positive direction.