Իրավունք 18:32 06/05/2013
«Ապատեղեկատվություն է, որն արդեն մեկ ամսից ավել է բոլոր կայքերը տպում-արտատպում են միմյանցից», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Երևանի ավագանու ընտրություններում ավագանու անդամ դարձած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդա, Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը` հերքելով իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին տեղեկությունը:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո» լրատվական գործակալությունը տեղեկություն էր տարածել, որ Վայոց Ձորի նախկին մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերի յուրացում կատարելու համար։ Քրեական գործով նախաքննությունն իրականացնում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը: Ըստ աղբյուրի, խոսքը գնում է միլիոնների հափշտակության մասին. մի քանի համայնքների ղեկավարներից նախկին մարզպետը պահանջել և ստացել է համայնքներում դիզելային վառելիք ստացող շահառուների վերաբերյալ հաշվետվություններ, որոնք, ըստ իրավապահների եղել են կեղծ, որի արդյունքում դիզելային վառելիքն իրականում չի բաշխվել, իսկ սուբսիդավորման համար նախատեսված գումարներն էլ հափշտակվել են։
«Եթե տեղեկությունը սուտ է, ինչ կապ ունի, միլիո՞ն է, 100 միլիոն է, թե 3000»,- նկատեց նախկին մարզպետը:
Փորձեցինք ճշտել, թե ճի՞շտ է այն տեղեկությունը, որի համաձայն նախկին մարզպետը մի քանի համայնքների ղեկավարներից պահանջել և ստացել է համայնքներում դիզելային վառելիք ստացող շահառուների վերաբերյալ հաշվետվություններ, որոնք եղել են կեղծ, պարոն Բագրատյանն ասաց. «Գյուլնազ տատի հեքիաթներից են դրանք»:
Հարցին, թե նախկին պաշտոնյային չե՞ն կանչել հարցաքննության, Բագրատյանը պատասխանեց հարցով. «Եթե դեպք չկա, ինչո՞ւ պիտի կանչեին հարցաքննության: Ես անընդհատ հերքում եմ այդ տեղեկությունները, ինչքան կարելի է նույն բանն ասել: Եթե ես հերքում եմ, ուրեմն նման բան չկա»:
Հետաքրքրվեցինք նաև, թե պատրաստվո՞ւմ է աշխատել Երևանի ավագանու կազմում, ԲՀԿ-ական գործիչը պատասխանեց. «Ինչպես կուսակցությունը որոշի»:

Право 18:57 06/05/2013
«Это из области сказок». Экс-губернатор Вайоц Дзора С. Багратян опровергает сведения о возбуждении против него уголовного дела
«Это дезинформация, которую уже больше месяца все сайты перепечатывают друг у друга»,– об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил бывший губернатор Вайоцдзорской области Армении Сергей Багратян, избранный членом Совета старейшин Еревана, опровергая информации о возбуждении против него уголовного дела.
Ранее информагентство «Фактинфо» сообщало, что в отношении экс-губернатора Вайоцдзорской области Армении Сергея Багратяна возбуждено уголовное дело по обвинению в злоупотреблении должностными полномочиями, присвоении суммы в особо крупном размере. Предварительное следствие ведет Специальная следственная служба Армении. Речь идет о хищении миллионов. От руководителей ряда общин бывший губернатор потребовал и получил отчеты от получающих дизтопливо в общинах кредиторах, которые, согласно данным правоохранительных органов, были фальшивыми. В результате дизтопливо не было распределено, а сумма, предусмотренная на предоставление субсидии, была похищена.
«Если сведения ложные, то при чем тут один миллион, 100 миллионов или 3000?»– заметил бывший губернатор, добавив, что это из области сказок.
На вопрос, не вызывали ли его на допрос, Сергей Багратян ответил вопросом: «Если инцидента не было, почему меня должны вызывать на допрос?! Я всегда опровергаю эти сведения.  Сколько можно одно и то же говорить? Если я опровергаю, значит ничего подобного нет».
Что касается вопроса о том, собирается ли он работать в составе Совета старейшин Еревана, экс-губернатор отметил: «Все будет так, как решит партия».