Հասարակություն 10:42 06/05/2013
Ստամբուլի Քումքափը թաղամասում գտնվող հայկական եկեղեցու վրա երեկ զինված հարձակում է տեղի ունեցել: Ըստ թուրքական «Ռադիքալ» պարբերականի`անհայտ անձը ժամը 12:30-ի սահմաններում, այն պահին երբ պատարագ էր մատուցվում, մոտեցել է եկեղեցուն և 7 անգամ օդ կրակել, որից հետո փախուստի է դիմել: Միջադեպը խուճապ է առաջացրել եկեղեցում գտնվողների մոտ: Զոհեր և վիրավորներ չկան:
Հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Գարո Փայլանը «Ռադիքալ»-ին տեղեկացրել է, որ ներկայումս ոստիկանությունը ուսումնասիրում է փողոցի տեսախցիկների տեսաձայնագրությունները և փորձում է պարզել հարձակվողի ինքնությունը:
Պարբերականը նշում է, որ ապրիլի 27-ին և 28-ին էլ նմանատիպ հարձակումներ են եղել Ստամբուլի Յենի Ումութ (Նոր Հույս) բողոքական եկեղեցու և Այոսիս Իոնիս հունական ուղղափառ եկեղեցու վրա:

Право 11:02 06/05/2013
На расположенную в стамбульском квартале Кумкапы армянскую церковь накануне, 5 мая, было совершено вооруженное нападение. Об этом сообщает турецкое издание Radikal.
Согласно информации, инцидент произошел в районе 12:30 по местному времени, когда в церкви проходила литургия. К церкви подошел неизвестный, семь раз выстрелил в воздух, после чего скрылся.
Как пишет Radikal со ссылкой на представителя армянской общины Гаро Паляна, в настоящее время полиция изучает записи с камер видеонаблюдения, установленных на улице, и пытается установить личность стрелявшего.
Издание указывает, что 27 и 28 апреля текущего года подобные инциденты произошли в стамбульской протестантской церкви «Новая надежда» и греческой православной церкви Айоис Ионис.