Իրանում նախագահի առաջին կին թեկնածուն է առաջադրվել
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է ԻԻՀ ՆԳ նախարար Մոսթաֆա Մոհամմադ Նաջջարը:
Իրանի ՆԳ նախարարի տեղեկացմամբ՝ նախօրեից սկսվել է թեկնածուների պաշտոնական գրանցումը, որը կտևի մինչև առաջիկա շաբաթ օրը: Երեկվանից արդեն 75 թեկնածու է պաշտոնապես գրանցվել, որոնցից միայն 5-ն են հայտնի դեմքեր:
«ՖԱՐՍ»-ի հաղորդմամբ՝ 46-ամյա Ռազիե Օմիդվարն առաջին կին թեկնածուն է, որ առաջադրվել է որպես նախագահի թեկնածու:
Նկատենք, որ ԻԻՀ սահմանադրության համաձայն՝ նախագահի թեկնածուների պաշտոնական գրանցումից հետո Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը մայիսի 12-ից 16-ը պետք է որոշում կայացնի, թե առաջադրված թեկնածուներից ով կարող է մասնակցել հետագա ընտրապայքարին: Ամսի 17-ից 21-ը Պահապանների խորհուրդը կքննի ստացված բողոքները, իսկ մայիսի 22-ից 23-ը ՆԳ նախարարությունը կհայտարարի վավերացված թեկնածուների ցանկը: Թեկնածուներն իրենց քարոզարշավը կանցկացնեն մայիսի 24-ից հունիսի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Տեղեկացնենք, որ հունիսի 14-ին Իրանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների հիմնական թեկնածուներն են՝ Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, ԻԻՀ Մեջլիսի նախկին խոսնակ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը, Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) նախկին հրամանատար Մոհսեն Ռեզային, ԻԻՀ առողջապահության նախկին նախարար-Քամրան Բաղերի Լանքերանի, ԻԻՀ նախկին ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթթաքի, ԻԻՀ նախկին նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի (1997-2005թթ.) առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը, ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ռոհանին:
Հնարավոր է, որ գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշային ևս առաջադրի իր թեկնածությունը:

В Иране появилась первая женщина-кандитат в президенты
В Иране уже официально зарегистрированы 75 кандидатов в президенты страны. Об этом, как сообщает иранское информационное агентство «ФАРС», сообщил на встрече с журналистами министр внутренних дел Мостафа Могаммад Наджар.
По словам министра, со вчерашнего дня началась официальная регистрация кандидатов, которая продлится до субботы. Вчера уже состоялась регистрация 75 кандидатов, лишь 5 из которых являются известными деятелями.
По информации информагентство «ФАРС», 46-летний Разие Омидвар является первой женщиной-кандидатом, баллотирующейся на пост президента страны.
Отметим, что согласно конституции страны, после официальной регистрации кандидатов в президенты Совет стражи Конституции с 12 по 16 мая должен принять решение относительно того, кто из баллотирующихся кандидатов может участвовать в дальнейшей борьбе. С 17 по 21 мая Совет стражи Конституции рассмотрит полученные жалобы, а с 22 по 23 мая МВД страны объявит окончательный список кандидатов. Кандидаты будут проводить агиткампанию в период с 24 мая по 12 июня.
Отметим, основными кандидатами на предстоящих 14 июня выборах президента Ирана являются мэр Тегерана Мохаммед Багер Калибаф, советник духовного лидера ИРИ Али Акбар Велаяти, бывший спикер Меджлиса Ирана Голам Али Хаддад-Адель, бывший командир Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мохсен Резайи, бывший министр здравоохранения ИРИ Камран Багери Ленкарани, бывший министр иностранных дел Ирана Манучехр Моттаки, первый заместитель президента Ирана Мохаммада Хатами (1997-2005гг.) Мохаммад Реза Ареф -2,75%, представитель духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности Ирана Гасан Рохани.
Возможно, свою кандидатуру на выборах выдвинет также бывший руководитель администрации президента ИРИ Махмуда Ахмадинежада Эсфандияр Рахим Машаи.