Սերժ Սարգսյանի խոսքը` կառավարության նիստում
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր նոր կառավարության առաջին նիստից առաջ հանդիպում է ունեցել վարչապետի և նորանշանակ նախարարների հետ, շնորհավորել նրանց կառավարության կազմում ընդգրկվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ, ընդգծելով, որ այդ հաջողություններով շատ բան է պայմանավորված լինելու առաջիկայում, շատ ավելին, քան առաջին հայացքից կարող է երևալ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը նոր կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ
Շնորհավորում եմ բոլորիդ կառավարության կազմում ընդգրկվելու կապակցությամբ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք անցանք երեք խոշոր ընտրական գործընթացների միջով: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում մենք ունեցանք մեր երկրի քաղաքական դաշտի գրեթե ողջ ներկապնակը ներկայացնող խորհրդարան, որն արդեն իսկ իրեն դրսևորել է որպես ուժեղ և գործուն քաղաքական մարմին: Նախագահական ընտրությունների արդյունքում մենք ունեցանք քաղաքական նոր մշակույթ, իսկ մի քանի օր առաջ տեղի ունեցած Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ մեր քաղաքացիները մեկ անգամ ևս բարձրաձայնեցին, որ պահանջում են և պատրաստ են սատարելու այն պաշտոնյաներին, ովքեր օրնիբուն աշխատում են, ամեն օր մի բան են փոխում և պրակտիկ, կոնկրետ աշխատանքը գերադասում են շոուներից:
Յուրաքանչյուր ընտրություն և հատկապես համապետական ընտրությունները փորձություն են մեր երկրի և մեր երիտասարդ ժողովրդավարության համար: Մենք անցանք այդ փորձությունների միջով բավականին վստահ և դուրս եկանք որպես պետություն և հասարակություն ավելի ամրացած: Այժմ մեզ սպասում է 2008 թվականից ի վեր ամենաբարենպաստ ժամանակահատվածը՝ ամբողջովին նվիրվելու մեր աշխատանքին, անմնացորդ և հետևողականորեն աշխատելու, մարդկանց հոգսերը լուծելու և արդյունքում ավելի ապահով Հայաստան կերտելու:
Այս կառավարությունից սպասելիքները շատ մեծ են, և արդյունավետ աշխատելու համար էլ որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում: Ընդհակառակը՝ ես կարծում եմ, որ ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ: Քանիցս ասել ենք, որ մենք մեր աշխատանքով անցած տարիներին հիմքեր ենք նախապատրաստել լավ առաջընթաց ունենալու համար: Այս կառավարության աշխատանքը գնահատվելու է միայն արդյունքներով՝ խիստ որոշակի արդյունքներով:
Անցած տարի կառավարության առջև խնդիր դրվեց ապահովել նվազագույնը 7 տոկոս տնտեսական աճ: Այս խնդիրը լուծվեց: Ընթացիկ տարում էլ նույն խնդիրն է դրված: Բայց այսուհետ մենք ձեր գործունեությունից ակնկալելու ենք որակական ցուցանիշներ, կառավարության գործունեության արդյունավետության և սոցիալական խնդիրների լուծման կոնկրետ ցուցիչներ: Հարցնելու ենք ոչ թե՝ ի՞նչ է արվել, այլ արվածն ի՞նչ արդյունքներ է տվել: Եվ այդ արդյունքները պետք է լինեն չափելի ու տեսանելի: Չափելին աշխատավարձերի բարձրացումն է, թոշակների ավելացումն է, չափելին ոչ միայն պետական սեկտոր ի աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացումն է, այլ տարբեր գործիքների օգտագործմամբ նաև պետական հատվածում աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացմանը նպաստելն է, ուռճացված պետական համակարգի օպտիմալացումն է, չափելին մարդկանց կոնկրետ սոցիալական խնդիրների լուծումն է:
Մենք շատ ու շատ խնդիրներ ունենք, հարգելի՛ գործընկերներ, և այդ խնդիրների ու դրանց լուծման ճանապարհների մասին մենք հնարավորություն կունենանք տեսանելի ապագայում խոսելու՝ խոսելու ենք փոքր-ինչ ավելի ընդլայնված կազմով: Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում և խնդրում եմ հստակորեն գիտակցել, որ ձեր հաջողությունից շատ ու շատ բան է կախված, միգուցե նույնիսկ առաջին հայացքից անտեսանելի, բայց, իրոք, շատ բան է կախված: Ես վստահ եմ, որ ոչ միայն կառավարության անդամները, այլ նաև մեր բոլոր գերատեսչությունների աշխատողները պատասխանատվության մեծ զգացումով կաշխատեն:
Մեկ անգամ ևս բոլորիդ շնորհավորում և հաջողություն եմ մաղթում»:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից նաև հայտնում են, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ շնորհավորանքի համար և հավաստիացնել, որ կառավարությունը քաջ գիտակցում է, որ և՛ Նախագահի, և՛ մեր քաղաքացիների սպասումները բավականին բարձր են: Կառավարությունը, վարչապետի խոսքով, ամեն ինչ կանի, որպեսզի արդարացնի և՛ Հանրապետության Նախագահի, և՛ մեր քաղաքացիների սպասումները, որպեսզի կառավարության գործունեության արդյունքները լինեն շոշափելի և տեսանելի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար: Տիգրան Սարգսյանը վստահեցրել է, որ կառավարությունը դրա համար ջանք չի խնայի և նվիրումով կաշխատի հանուն այդ նպատակների:
Սերժ Սարգսյան. «Այս կառավարությունից սպասելիքները շատ մեծ են և արդյունավետ աշխատելու համար որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում»

Политика 17:04 08/05/2013
Оптимизация раздутой госсистемы и решение социальных проблем. Президент Армении поставил задачи перед новым правительством
Президент Армении Серж Саргсян сегодня перед первым заседанием нового правительства встретился с премьер-министром и новоназначенными министрами, поздравил их с включением в состав кабмина и пожелал успехов, подчеркнув, что этими успехами в предстоящем будет обусловлено многое, намного большее, чем можно увидеть с первого взгляда.
Речь главы государства на встрече с членами нового правительства, в которой С. Саргсян обозначил цели и задачи кабмина, приводит пресс-служба президента РА.
Поздравляю всех вас с включением в состав Правительства. В течение последнего года мы прошли через три крупных избирательных процесса. В результате парламентских выборов мы получили представляющий почти всю палитру политического поля нашей страны парламент, который уже проявил себя в качестве сильного и действенного политического органа. В результате президентских выборов мы получили новую политическую культуру, а во время состоявшихся несколько дней назад выборов в Совет старейшин Еревана наши граждане еще раз во весь голос сказали, что требуют и готовы поддержать таких чиновников, которые весь день работают, каждый день что-то меняют и предпочитают практическую, конкретную работу вместо шоу.
Каждые выборы, и особенно общегосударственные выборы, являются испытанием для нашей страны и нашей молодой демократии. Мы прошли через эти испытания довольно уверенно и, как государство и общество, вышли окрепшими. Теперь нас ждет самый благоприятный после 2008 года период, чтобы полностью посвятить себя нашей работе, всецело и последовательно работать, решать проблемы людей и в результате построить более безопасную и благополучную Армению.
Очень велики ожидания от этого Правительства, и я не вижу каких-либо препятствий для результативной работы. Наоборот, я считаю, что создались благоприятные условия. Мы не раз говорили, что нашей работой за прошедшие годы мы подготовили основы для обеспечения хорошего продвижения вперед. Работа этого Правительства будет оцениваться только по результатам, очень конкретным результатам.
В прошлом году перед Правительством была поставлена задача обеспечить не менее 7 процентов экономического роста. Эта задача была решена. В текущем году поставлена такая же задача. Но отныне мы будем ожидать от вашей деятельности качественных показателей, конкретных показателей результативности деятельности Правительства и решения социальных проблем. Мы будем спрашивать не о том, что сделано, а какие результаты дало сделанное. И эти результаты должны быть измеримыми и видимыми. Измеримы повышение зарплат, увеличение пенсий, измеримо не только повышение зарплат работников государственного сектора, но и способствование повышению зарплат работников государственного сектора с использованием различных инструментов, оптимизация раздутой государственной системы, измеримо решение конкретных социальных проблем людей.
У нас очень и очень много проблем, уважаемые коллеги, и об этих проблемах и путях их решения у нас в обозримом будущем будет возможность поговорить, поговорим в немного более расширенном составе. Желаю всем успехов и прошу четко осознавать, что от ваших успехов зависит очень и очень многое, может быть, даже то, чего не видно с первого взгляда, но, действительно, зависит очень многое. Я уверен, что не только члены Правительства, но и работники всех наших ведомств будут работать с большим чувством ответственности.
Еще раз поздравляю всех вас и желаю успехов».
Отмечается, что премьер-министр Тигран Саркисян от имени правительства поблагодарил президента Сержа Саргсяна за поздравление и заверил, что правительство хорошо осознает, что ожидания и президента, и граждан довольно высоки. Правительство, по словам премьер-министра, сделает все, чтобы оправдать ожидания и главы государства, и граждан, чтобы результаты деятельности правительства были осязаемыми и видимыми для каждого гражданина. Тигран Саркисян заверил, что Правительство не пожалеет для этого усилий и будет преданно работать во имя этих целей.