Փաստաբանի դիմումով Արդարադատության խորհուրդը պատասխանատվության է ենթարկել դատավորին
ՀՀ արդարադատության խորհուրդը ընկերության փաստաբանի դիմումի հիման վրա Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանի նկատմամբ կիրառել է կարգապահական տույժ՝ հայտարարելով նկատողություն` զուգորդված 6 ամիս ժամկետով աշխատավարձի 25 տոկոսից զրկելով: Այս մասին տեղեկացնում է AM իրավաբանական ընկերությունը:
«Դատավոր Բարսեղյանի վարույթում գտնվող գործով AM ընկերութան հաճախորդի շահերից ելնելով փաստաբանը Դատարանին միջնորդել է գործում առկա երեք պայմանագրերից մեկի մասով հայցը թողնել առանց քննության, քանի որ ըստ այդ պայմանագրի, կողմերը համաձայնվել են իրենց միջև ծագող բոլոր վեճերը հանձնել արբիտրաժային դատարանի լուծմանը: Իսկ Դատարանը փոխարենը միայն մեկ պայմանագրի մասով հայցը թողներ առանց քննության, այլ ամբողջությամբ` ներառյալ գործի քննության առարկա մյուս երկու պայմանագրերից բխող վեճը: Իր այդ որոշմամբ դատավորը կամայականորեն և օրենքի ակնհայտ խախտմամբ զրկել էր AM ընկերութան հաճախորդին իր իրավունքները դատական կարգով վերականգնելու հնարավորությունից: Այս ամենը ՀՀ Արդարադատության խորհուրդը արդարացիորեն գնահատել է դատավարական օրենքի նորմերի ակնհայտ և կոպիտ խախտում»,-պատճառների մասին մանրամասնում են ընկերությունից:

Право 13:40 09/05/2013
Адвокатская контора приветствует решение Совета правосудия Армении. Процесс наказания судей продолжается…
Совет правосудия Армении на основании жалобы адвоката юридической конторы AM принял решение о привлечении к дисциплинарной ответственности судьи суда общей юрисдикции административного района Еревана Шенгавит Ишхана Барсегяна. Как передает пресс-служба данной юридической конторы, Совет правосудия постановил объявить судье И. Барсегяну выговор с взысканием 25% заработной платы на срок 6 месяцев.
Согласно информации, при рассмотрении находящегося в производстве судьи И. Барсегяна дела клиента юридической компании АМ адвокат обратился к суду с ходатайством не принимать на следствие иск по одному из трех рассматриваемых в рамках данного дела договоров с тем, чтобы передать его на рассмотрение Арбитражного суда. Однако, как говорится в релизе, судья принял решение не принимать на следствие весь спор по данному делу в целом, а не только указанную в ходатайстве адвоката часть.
«Данным решением судья самовольно и явным нарушением закона лишил клиента компании АМ возможности восстановления своих прав через суд. Все это Совет правосудия справедливо расценил как очевидное и грубое нарушение норм судопроизводства», – говорится в сообщении адвокатской конторы.
В судебной системе Армении грядут серьезные перемены. Двое судей отправятся в отставку
Совет правосудия Армении продолжает наказывать судей: кое-кто лишится 25% заплаты, а кто-то отправится в отставку