Բաքվում 40 հազար հա՞յ է բնակվում. ադրբեջանցի փորձագետը հերքում է հատուկ ծառայությունների աշխատակցին
Ադրբեջանի հատուկ ծառայության մարմինների իր անունը հրապարակել չցանկացող բարձրաստիճան պաշտոնյան ադրբեջանական «Gunxeber.com» կայքին հայտնել է, թե իբր Բաքվում 40 հազար հայ է բնակվում: «Նրանք ոչ մի տեղ գրանցված չեն, փաստաթղթեր չունեն: Չեն աշխատում, թոշակ չեն ստանում, բայց լավ են ապրում: Իսկ դա Ադրբեջանի, հատկապես, մայրաքաղաքի անվտանգության համար շատ լուրջ սպառնալիք է, այն էլ այս զգայուն ժամանակ, երբ մոտենում են նախագահական ընտրությունները: Իրավապահ մարմիններն ու հատուկ ծառայություններն այս հարցին պետք է լուրջ մոտենան» -ասել է նա:
Ինչպես նշում է կայքը, դեռևս 10 տարի առաջ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ Բաքվում 30 հազար հայ է բնակվում: Ստացվում է, որ 10 տարիների ընթացքում հայերի թիվը Բաքվում մեծացել է 10 հազարով: Միգրանտների իրավական օգնության կենտրոնի ղեկավար Ալիովսաթ Ալիևը, մեկնաբանելով այս տեղեկատվությունը, նշել է, որ ներկայում Բաքվում 20 հազար հայ է գրանցված: Նրա խոսքով` մահացության դեպքերի ու միգրացիայի պատճառով այդ թիվը կարող է միայն նվազած լինել:
«Սակայն խնդիրներ ունեցող և առանց փաստաթղթերի բնակվող հայեր էլ կան: Նրանք բնակվում են կամ ադրբեջանցու անվան տակ, կամ այլ ազգանուններով, կամ էլ իրենց ադրբեջանցի հոր անունով: Այդ հարցի հետ կապված մի շարք խնդիրներ կան: Այսօր դատարաններում հայերի հետ կապված մի շարք գործեր կան», -ասել է նա և ընդգծել, որ Բաքվում հայերի թվի աճ ընդհանրապես հնարավոր չէ, քանի որ նրանցից շատերը ոչ թե ընտանիքներով, այլ միայնակ են ապրում:
Ադրբեջանի ներքին գործերի մամուլի ծառայության ղեկավար Օրխան Մանսուրզադեն հրաժարվել է կայքին հայտնել Բաքվում «բնակվող» հայերի թիվը: Նա խորհուրդ է տվել այդ հարցն ուղղել Պետական վիճակագրական կոմիտեին:
Կայքը նշում է, որ 1999 թ-ին Ադրբեջանում անցկացված մարդահամարի ժամանակ Բաքվում ընդամենը 400 հոգի է ասել, որ ինքը հայ է, իսկ 2009 թ-ին՝ 100 հոգի: «Հետաքրքիր է, մյուս հայերը Բաքվում ի՞նչ փաստաթղթերով են բնակվում: Ինչպե՞ս են նրանք զգում իրենց, ապրելով Բաքվում, որտեղ նրանց կյանքին կարող է վտանգ սպառնալ»,- նկատում է կայքը:

Общество 15:03 11/05/2013
Высокопоставленный сотрудник спецслужб Азербайджана на правах анонимности рассказал сайту «Gunxeber.com» о том, что в Баку якобы проживает 40 тысяч армян. «Они нигде не зарегистрированы, у них нет документов. Они не работают, не получают пенсию, но живут в достатке. А это серьезная опасность для Азербайджана, и в особенности для его столицы, тем более в столь чувствительный период перед президентскими выборами. Правоохранительные органы и спецслужбы должны серьезно отнестись к этому вопросу»,- заявил анонимный источник.
Как отмечает сайт, еще 10 лет назад руководство Азербайджана официально заявило о том, что в Баку проживают 30 тысяч армян. Получается, что за 10 лет число армян в городе увеличилось на 10 тысяч. Комментируя эту информацию в интервью сайту, Глава центра помощи мигрантам Алиовсат Алиев отметил, что в Баку на данный момент прописаны 20 тысяч армян. По его словам, за счет смертей и миграции из страны эта цифра могла только понизиться.
«Есть и армяне, имеющие проблемы и проживающие без документов. Они проживают или под видом азербайджанцев, или под другими фамилиями, или берут фамилии отцов-азербайджанцев. В связи с этим возникает ряд проблем. Сейчас в судах находится ряд дел, связанных с армянами»,- заявил эксперт, отмечая, что в Баку вообще невозможен рост числа армян, поскольку большая часть проживает в одиночестве, без семьи.
Глава пресс-службы МВД Азербайджана Орхан Мансурзаде отказался сообщать сайту число армян, «проживающих» в Баку. Он посоветовал обратиться с этим вопросом в Госкомстат. Как отмечает сайт, в ходе переписи в 1999 году всего 400 человек назвали себя армянами, а в 2009 году – 100 человек. «Интересно, по каким документам в Баку проживают остальные армяне? Как они себя чувствуют, живя в Баку в условиях опасности для жизни?»,- задается вопросом сайт.