Բաքվում 40 հազար հա՞յ է բնակվում. ադրբեջանցի փորձագետը հերքում է հատուկ ծառայությունների աշխատակցին
Ադրբեջանի հատուկ ծառայության մարմինների իր անունը հրապարակել չցանկացող բարձրաստիճան պաշտոնյան ադրբեջանական «Gunxeber.com» կայքին հայտնել է, թե իբր Բաքվում 40 հազար հայ է բնակվում: «Նրանք ոչ մի տեղ գրանցված չեն, փաստաթղթեր չունեն: Չեն աշխատում, թոշակ չեն ստանում, բայց լավ են ապրում: Իսկ դա Ադրբեջանի, հատկապես, մայրաքաղաքի անվտանգության համար շատ լուրջ սպառնալիք է, այն էլ այս զգայուն ժամանակ, երբ մոտենում են նախագահական ընտրությունները: Իրավապահ մարմիններն ու հատուկ ծառայություններն այս հարցին պետք է լուրջ մոտենան» -ասել է նա:
Ինչպես նշում է կայքը, դեռևս 10 տարի առաջ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պաշտոնապես հայտարարել էր, որ Բաքվում 30 հազար հայ է բնակվում: Ստացվում է, որ 10 տարիների ընթացքում հայերի թիվը Բաքվում մեծացել է 10 հազարով: Միգրանտների իրավական օգնության կենտրոնի ղեկավար Ալիովսաթ Ալիևը, մեկնաբանելով այս տեղեկատվությունը, նշել է, որ ներկայում Բաքվում 20 հազար հայ է գրանցված: Նրա խոսքով` մահացության դեպքերի ու միգրացիայի պատճառով այդ թիվը կարող է միայն նվազած լինել:
«Սակայն խնդիրներ ունեցող և առանց փաստաթղթերի բնակվող հայեր էլ կան: Նրանք բնակվում են կամ ադրբեջանցու անվան տակ, կամ այլ ազգանուններով, կամ էլ իրենց ադրբեջանցի հոր անունով: Այդ հարցի հետ կապված մի շարք խնդիրներ կան: Այսօր դատարաններում հայերի հետ կապված մի շարք գործեր կան», -ասել է նա և ընդգծել, որ Բաքվում հայերի թվի աճ ընդհանրապես հնարավոր չէ, քանի որ նրանցից շատերը ոչ թե ընտանիքներով, այլ միայնակ են ապրում:
Ադրբեջանի ներքին գործերի մամուլի ծառայության ղեկավար Օրխան Մանսուրզադեն հրաժարվել է կայքին հայտնել Բաքվում «բնակվող» հայերի թիվը: Նա խորհուրդ է տվել այդ հարցն ուղղել Պետական վիճակագրական կոմիտեին:
Կայքը նշում է, որ 1999 թ-ին Ադրբեջանում անցկացված մարդահամարի ժամանակ Բաքվում ընդամենը 400 հոգի է ասել, որ ինքը հայ է, իսկ 2009 թ-ին՝ 100 հոգի: «Հետաքրքիր է, մյուս հայերը Բաքվում ի՞նչ փաստաթղթերով են բնակվում: Ինչպե՞ս են նրանք զգում իրենց, ապրելով Բաքվում, որտեղ նրանց կյանքին կարող է վտանգ սպառնալ»,- նկատում է կայքը:

A senior intelligence officer of Azerbaijan who preferred to remain anonymous told the website “Gunxeber.com” that around 40,000 Armenians supposedly live in Baku. "They are not registered, they do not have documents. They do not work, do not get a pension, but live well. And this is a serious threat to Azerbaijan, and in particular for its capital, especially in such a sensitive period, before the presidential election. Law enforcement and intelligence agencies should undertake serious steps concerning this issue," said the anonymous source.
As the site notes, it was 10 years ago when the government of Azerbaijan officially stated that 30,000 Armenians reside in Baku. It turns out that the number of Armenians in the city increased by 10,000 during 10 years. Commenting on this information in an interview with the website, the head of Migrant Centre Aliovsat Aliyev noted that currently 20,000 Armenians are registered in Baku. According to him this figure could only go down due to deaths and migration out of the country.
"There are Armenians who have problems and live without documents. They live here giving themselves either as Azerbaijanis, or by other names, or take the surnames of Azerbaijani fathers. A number of problems arise in this regard. Now there are a number of cases in the courts related to the Armenians", the expert says, noting that it is impossible to have incensement in the number of Armenians in Baku as most of them live alone, without family.
The head of the press service of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan Orhan Mansurzade refused to disclose the number of Armenians "living" in Baku. He advised to refer to the State Statistics Committee for this information. As the site says, the census in 1999 showed that only 400 people identified themselves as Armenians, and 100 people in 2009. "It is interesting, what kind of documents do the rest of Armenians use in Baku? How do they live in Baku endangering their lives? " inquire the site.