Քաղաքական 12:47 11/05/2013
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծի Տանն Կիլիկիո Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Մուշեղ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանին, Հայ Առաքելական եկեղեցու Թեհրանի թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Սարգսյանին, Նոր Ջուղայի թեմի առաջնորդ Բաբկեն եպիսկոպոս Չարյանին, Սփյուռքից ժամանած մի խումբ բարերարների:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, հանդիպմանը, որին մասնակցում էր Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է Հայ Առաքելական եկեղեցու դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում, նշելով որ եկեղեցին մեծ ներդրում ունի Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման և ընդլայնման մեջ:
Երկուստեք կարևորվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացումը, այն համարելով Հայրենիք-Սփյուռք կուռ միասնության առանցքային հիմքերից մեկը:

Society 13:43 11/05/2013
On May 11, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met with prelate of the North America Western Diocese of the Armenian Apostolic Church's Great House of Cilicia Archbishop Moushegh Martirosyan, heads of Tehran and New Jougha Dioceses of the Armenian Apostolic Church Archbishop Sepuh Sargsyan and Bishop Babken Chalyan, as well as a group of philanthropists from Diaspora.
A range of issues related to the state-church ties, socioeconomic situation in Artsakh and regional trends were discussed during the meeting.
President Sahakyan underlined the important role the Armenian Apostolic Church plays in preserving Armenian national identity in Diaspora, noting that the church has had a great contribution in strengthening and the expansion of ties with the Motherland.
The parties emphasized the need of continuous deepening the state-church interrelations, considering it among the most important bases of the Motherland-Diaspora unshakable unity.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan also attended the meeting, the Central Information Department at the Artsakh President’s Office reported.