Քաղաքական 14:48 13/05/2013
Լուկաշենկոն Հայաստանում է. Մեր հարաբերությունների ապագան պետք է ներդաշնակ լինի մեր բարեկամական անցյալին
Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր հանդիպում ունեցավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Հանդիպումից հետո նախագահները հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով, որին նախորդեց մի շարք ոլորտներում համագործակցության պայմանագրերի ստորագրման արարողությունը:
Մեր պարբերաբար հանդիպումները թույլ են տալիս աշխատանքային ռեժիմով քննարկել հայ-բելառուսական երկկողմ հարաբերություններն ու համագործակցության եզրերը. «Ուղիղ մեկ ամսից մենք նշելու ենք երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քսանամյակը: Այսօր մենք միակարծիք ենք` մեր հարաբերությունների ապագան պետք է ներդաշնակ լինի մեր բարեկամական անցյալին` ուս ուսի անցել ենք Հայրենական պատերազմը, մեր բարեկամությունը հիմնված է մեր հերոսների արյան վրա»,-ասաց ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը քննարկվել են շատ ոլորտների վերաբերող հարցեր` տնտեսություն, մշակութային հարաբերություններ, խորհրդարանական բարեկամական խմբի գործունեություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն և այլն: Բացի այս, քննարկվել է Հայաստանի և Բելառուսի համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում.
«Նաև ծանոթացրեցի նախագահին Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացին և ընդգծեցի, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը խաղաղություն է ուզում: Եվ որ մեր դիրքորոշումը այս հարցում անփոփոխ է` ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը հավելեց, որ Բելառուսի նախագահի այցը դատապարտված է հաջող հետագա ընթացք ունենալու:
Իր հերթին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նշեց, որ Հայաստանում ավարտվեց դժվարին նախընտրական փուլը, որի ավարտին նախագահի թիմը հաստատուն հաղթանակ տարավ, ինչը նշանակում է, որ հայ ժողովուրդը վստահում է Սերժ Սարգսյանին.
«Մենք պատրաստ ենք աջակցել ձեր ծրագրերի իրագործմանը»,- հայտարարեց Բելառուսի նախագահը:
Անդրադառնալով հանդիպման մանրամասներին նա ասաց, որ կիսում է Սերժ Սարգսյանի այն տեսակետը, որ երկու երկրների միջև չկան փակ թեմաներ. «Մենք պետք է գտնենք տնտեսական հարաբերությունների նոր ուղիներ, որոնք կավելացնեն առևտրաշրջանառությունը երկրների միջև: Ներդրումային լավ դաշտ են հանդիսանում սննդարդյունաբերությունը, մեքենաշինությունը և այլն, բացի այս մեզ հետաքրքիր է փորձի փոխանակումը Հայաստանի հետ ատոմային բնագավառում ` Բելառուսը կառուցում է ատոմակայան»,- թվարկեց բարձրաստիճան հյուրը` շեշտելով, որ ցանկանում է տեսնել ներդրումային շատ ծրագրեր ու հետաքրքրություններ:
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շեշտեց` հայ-բելառուսական հարաբերությունների խորացման համար կան բարենպաստ հիմքեր, որոնք ողջունելի են ոչ միայն երկու երկրների նախագահների, այլև ժողովուրդների կողմից:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով այսօր պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի ունեցավ Բելառուսի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որից հետո` երկու երկրների նախագահների առանձնազրույցն ու պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում Բելառուսի Նախագահը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ի պատիվ Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա գլխավորած պատվիրակության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից երեկոյան կտրվի պաշտոնական ընթրիք:
Մայիսի 14-ին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կայցելի Հայկական ատոմային էլեկտրակայան, կմասնակցի նաև Երևանում հայ-բելառուսական առևտրի տան բացման արարողությանը: Նույն օրը Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները ներկա կգտնվեն Կոտայքի թեմի Աբովյան քաղաքի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը:

Политика 15:31 13/05/2013
«Армяно-белорусская дружба скреплена кровью наших героев». Встреча Сержа Саргсяна и Александра Лукашенко
Прибывший с рабочим визитом в Армению президент Беларуси Александр Лукашенко сегодня провел встречу с президентом Армении Сержем Саргсяном. После встречи главы государств выступили с совместной пресс-конференцией, которой предшествовала церемония подписания договоров о сотрудничестве в ряде сфер.
«Наши периодические встречи позволяют в рабочем режиме обсуждать армяно-белорусские двусторонние отношения и сотрудничество. Ровно через месяц мы будем отмечать двадцатилетие со дня установления дипломатических отношений между нашими странами. Сегодня мы едины во мнении относительно того, что будущее наших отношений должно гармонировать с нашим прошлым, отличающимся дружественными отношениями. Мы плечо к плечу прошли Великую Отечественную войну, это дружба, скрепленная кровью наших героев»,– заявил Серж Саргсян.
Президент Армении отметил, что на встрече с белорусским коллегой обсудил вопросы, связанные с рядом сфер, в том числе и экономикой, культурными отношениями, деятельностью парламентской группы дружбы, высокими технологиями, туризмом и т.д. Кроме того, стороны обсудили сотрудничество двух стран в рамках ОДКБ.
«Я ознакомил президента Белоруссии с переговорным процессом по урегулированию карабахского конфликта, подчеркнув, что народ Нагорного Карабаха хочет мира, что наша позиция в этом вопросе неизменна: карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем»,– заявил Серж Саргсян.
В свою очередь Александр Лукашенко отметил, что в Армении завершился сложный предвыборный период, к завершению которого команда президента одержала уверенную победу, а это означает, что армянский народ доверяет Сержу Саргсяну.
«Мы готовы оказывать поддержку при реализации ваших программ»,– заявил президент Беларуси.
Обратившись к подробностям встречи, он отметил, что разделяет точку зрения Сержа Саргсяна о том, что между двумя странами не существует закрытых тем. «Мы должны искать новые пути в экономических отношениях, которые увеличат торговый оборот между странами. Хорошими полями для инвестиций выступают пищевая промышленность, машиностроение и пр., кроме того для нас представляет интерес обмен опытом с Арменией в атомной сфере, Беларусь строит АЭС», – перечислил президент Беларуси, добавив, что желает видеть больше инвестиционных программ и интересов.
Александр Лукашенко подчеркнул, что существует благоприятная почва для углубления армяно-белорусских отношений, что приветствуется не только президентами, но и народами двух республик.
Отметим, что сегодня по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна с официальным визитом в Ереване находится президент Беларуси Александр Лукашенко.
Сегодня ранее в резиденции президента РА состоялась официальная церемония встречи президента Беларуси, за которой последовали беседа президентов двух стран с глазу на глаз и переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций.
В рамках официального визита президент Беларуси посетит мемориальный комплекс «Цицернакаберд», отдав дань уважения памяти жертв жертвам Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
А вечером в честь президента Беларуси Александра Лукашенко и возглавляемой им делегации от имени президента Армении Сержа Саргсяна будет дан официальный ужин.
14 мая А.Лукашенко посетит Армянскую АЭС, а также примет участие в церемонии открытия в Ереване армяно-белорусского дома торговли. В тот же день президенты Армении и Беларуси будут присутствовать на церемонии освящения новопостроенной церкви Св. Иоанна Крестителя Котайкской епархии в городе Абовян.
Полиция моды добралась до шахматного чемпионата: Непомнящего оштрафовали на $200, а Магнуса Карлсена дисквалифицировали