Հասարակություն 12:40 15/05/2013
Այդ մասին իրանական «ջամնյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ Իրանի Արևելյան Ատրպատական (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգ կատարած այցի ընթացքում հայտարարել է Թեհրանի քաղաքապետ, նախագահի թեկնածու Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը:
Իրանի նախագահի թեկնածուն, բարձր գնահատելով Արևելյան Ատրպատականի աշխարհագրական դիրքն ու հնարավորությունները, մասնավորապես նշել է. «Ինչպես Իրանը տարածաշրջանում կարևոր դիրք ունի, այնպես էլ Ազարբայջանը (նկատի ունի Արևելյան Ատրպատական նահանգը) կարևոր նշանակություն ունի Իրանի համար: Ազարբայջանի առաջընթացը, դա Իրանի առաջընթացն է, և հակառակը, հետընթացը, Իրանի հետընթացն է»:
Ղալիբաֆը նշել է, որ Իրանի Ատրպատական նահանգը նաև կարևոր դերակատարություն է ունեցել Իրանի պատմության մեջ: Նրա խոսքով՝ Իրանում արդյունաբերությունը առաջին անգամ հիմնվել է հենց Թավրիզում: Թավրիզն առաջին քաղաքներից է. առաջին դպրոցը, առաջին թատրոնը, առաջին տպագրատունը հենց այստեղ են հիմնվել:

Общество 12:57 15/05/2013
Азарбайджан - это тот же Иран. Об этом, как передает иранский сайт «jamnews.ir», заявил в ходе визита в Восточный Атрпатакан (Восточной Азарбайджан) мэр Тегерана, кандидат в президенты ИРИ Мохаммад Багер Калибаф.
Высоко оценивая географическое положение и возможности Восточного Атрпатакана, кандидат в президенты ИРИ, в частности, подчеркнул: «Как и Иран играет важную роль в регионе, так и Азарбайджан (провинция Восточный Атрпатакан – прим. ред.) имеет важное значение для Ирана. Прогресс Азарбайджана – это прогресс Ирана и, наоборот, регресс Азарбайджана – это регресс Ирана».
Калибаф подчеркнул, что иранская провинция Атрпатакан также играла важную роль в истории Ирана. По его словам, промышленность в Иране впервые была основана именно в Тебризе. Тебриз является одним из первых городов: именно здесь были основаны первая школа, театр, издательство.