Իրավունք 11:27 16/05/2013
Մայիսի 15-ին գիշերը դաժան սպանություն է տեղի ունեցել Վանաձորում. Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ մայիսի 15-ին, ժամը 22.30-ին, հիվանդանոցից ոստիկանության Վանաձորի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ կրծքավանդակի ծակած-կտրած թափանցող վերքով հիվանդանոց է ընդունվել տղամարդու դիակ:
Պարզվել է, որ նույն օրը, ժամը 22.00-ի սահմաններում, անհայտ անձը Վանաձորի Բաղրամյան փողոցում սպանել է 35-ամյա Թովմա Մաթևոսյանին:
Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության և Վանաձորի բաժնի ծառայողների ձեռնարկած միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ մայիսի 15-ին, ժամը 22.00-ի սահմաններում, Բաղրամյան փողոցի թիվ 21/15 հասցեում գտնվող «Գանձակ» սուպերմարկետի մոտ, վիճաբանության ժամանակ, Թ. Մաթևոսյանին սուր-կտրող-ծակող գործիքով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, հարվածել և սպանել է 37-ամյա Տիգրան Մ.-ն:
Փաստի առթիվ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Լոռու մարզի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քր.օրի 104 հոդվածի հատկանիշներով` «սպանություն», կատարվում է նախաքննություն:
Թովմա Մաթևոսյանը Ահնիձոր գյուղի բնակիչ է: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ահնիձոր գյուղի գյուղապետ Վանիկ Քառյանը տեղեկացրեց, որ Թովմա Մաթևոսյանը հայ մեծանուն գրող Հրանտ Մաթևոսյանի եղբոր որդին է, որը ճիշտ է իրենց գյուղի բնակիչ է, սակայն արդեն մի քանի տարի է` ապրում է Վանաձորում, աշխատում անտառտնտեսությունում ու Մոտկորի անտառապետն է եղել: Իսկ սպանություն կատարելու համար մեղադրվողը աշխատում է ՀՀ Բնապահպանության նախարարության բնապահպանության տեսչության Վանաձորի տարածքային բաժնում՝ որպես էկոլոգիայի տեսուչ:

Право 11:52 16/05/2013
15 мая, ночью в городе Ванадзор произошло жестокое убийство. Как сообщает пресс-служба полиции, 15 мая, в 22:30, из больницы в отделение полиции города Ванадзор поступило сообщение о том, что в больницу доставили тело мужчины с проникающим колото-резаным ранением в области грудной клетки.
Выяснилось, что в тот же день, примерно в 22:00, неизвестный на улице Баграмяна в Ванадзоре убил  Товмаса Матевосяна, 1978 г.р.
Благодаря мерам, предпринятым сотрудниками областного управления полиции Лори и отделения полиции Ванадзора, выяснилось, что 15 мая, примерно в 22:00, во время ссоры, вспыхнувшей у здания супермаркета «Гандзак» на улице Баграмяна 21/15, Товмаса Матевосяна острым колюще-режущим предметом ударил и убил 37-летний Тигран М.
По факту в следственном отделе полиции Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.104 УК Армении (убийство). Ведется предварительное следствие.
Отметим, что Товмас Матевосян является жителем села Ахнидзор. В беседе с корреспондентом Panorama.am староста села Ваник Карян отметил, что Товма Матевосян является племянником известного армянского писателя Гранта Матевосян. По его сведениям, обвиняемый в убийстве Тигран Меликян работает в территориальном отделе инспекции охраны природы при Министерстве охраны природы Армении в качестве инспектора по экологии.