Գոմեշի մսի գործով զինվորական դատախազությունը նոր մանրամասներ է ներկայացրել
Հայաստանի զինվորական դատախազությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնի վարույթում ՀՀ ՊՆ պարենային բազայի պահեստում կատարված ստուգումների արդյունքում գոմեշի մսի հայտնաբերման փաստի առթիվ քննվող քրեական գործով 07.05.13թ. որոշում է կայացվել ՀՀ քր. օր-ի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրյալ Ալբերտ Օհանջանյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու մասին:
Ըստ աղբյուրի, խափանման միջոցը փոփոխելու մասին որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն, որ Ա.Օհանջանյանը տառապում է «շաքարային դիաբետ, արյան շրջանառության սուր անբավարարություն, զարկերակային հիպերտենզիա» հիվանդություններով, գտնվելով կալանքի տակ երկու անգամ սրտի կաթված է տարել և նա տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որտեղ ստացիոնար բուժում է ստացել: Բժշկական կենտրոնում նրա մոտ ախտորոշվել է «Ձախ փորոքի առաջային պատի սրտամկանի ստորին սուր ինֆարկտ: Վաղ հետինֆարկտային ստենոկարդիա: Արյան շրջանառության սուր կանգային անբավարարություն: Զարկերակային հիպերտենզիա: Վիճակ կորոնար անոթի ստենդավորումից հետո»: Այնուհետև Ա.Օհանջանյանը տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ սակայն հնարավոր չի եղել ապահովել նեղ մասնագիտական բուժում, առկա չեն նաև նման հիվանդությամբ տառապող անձանց պարբերական հետազոտման և հիվանդության ախտորոշման համար անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումները:
Մեղադրյալ Ա.Օհանջանյանի կողմից միջոցներ են իրականացվել իր իսկ կողմից պետությանը պատճառված նյութական վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Բացի այդ մեղադրյալի հետ կապված բոլոր անհրաժեշտ քննչական գործողություններն այս պահին ավարտվել են և ազատության մեջ մնալով մեղադրյալ Ա.Օհանջանյանը չի խոչնդոտի մինչդատական վարույթում կամ դատարանում գործի քննությանը` քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու, գործի համար նշանակություն ունեցող նյութերը թաքցնելու կամ կեղծելու կամ այլ ճանապարհով:
Վերջին նկատառումներից ելնելով փոփոխվել են նաև մյուս մեղադրյալների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցները:
Քրեական գործի նախաքննությունը գտնվում է ավարտական, դատարան ուղարկելուց առաջ ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության այլ ապացույցների հետ համադրման, գործի լուծման համար բավարարության տեսանկյունից գնահատման փուլում:
Նախորդող հրապարակում. Գոմեշի մսի գործով կալանավորված «Կապանի» մսի կոմբինատի տնօրենի կալանքը փոխվել է

Военная прокуратура Армении сообщила новые подробности по делу «мяса буйвола для армии»
Военная прокуратура Армении сообщает, что в рамках находящегося в производстве следственного отдела по особо важным делам Следственной службы Минобороны Армении по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола 7 мая 2013 года было принято решение об изменении меры пресечения в отношении арестованного в сентябре минувшего года директора Капанского мясокомбината Альберта Оганджаняна .
Согласно информации, основанием для принятия решения об изменении меры пресечения послужило то, что А. Оганджанян, страдающий заболеваниями «сахарный диабет, острая недостаточность кровообращения, артериальная гипертензия», находясь под арестом, дважды перенес сердечный инсульт и был перевезен в медцентр «Эребуни», где получил стационарное лечение. В медцентре у него был диагностирован «острый инфаркт сердечной мышцы передней стенки левого желудочка; ранняя постинфарктная стенокардия; острая застойная недостаточность кровообращения; артериальная гипертензия».
Затем А. Оганджанян был перевезен в уголовно-исправительное учреждение «Больница для осужденных», где однако не было возможно обеспечить узко специальное лечение и не было необходимых для обследования лиц, страдающих подобными заболеваниями и диагностики заболевания медоборудований.
Обвиняемый А. Оганджанян предпринял меры в направлении восстановления материального ущерба, нанесенного им государству. Помимо этого на данный момент завершились все необходимые следственные мероприятия, связанные с обвиняемым и, оставаясь на свободе, А. Оганджанян не будет препятствовать досудебному и судебному рассмотрению дела.
Исходя из вышеуказанного, была изменена и мера пресечения в отношении остальных обвиняемых.
Предварительное следствие в рамках уголовного дела находится на завершающей стадии анализа полученных доказательств, сопоставления с другими доказательствами и оценки достаточности решения по делу.
Еще 21.02.2013г. и 22.02.2013г. были задержаны, а затем арестованы командир N-ской военной части (подполковник по званию) и его заместитель по материально-технической линии(майор по званию). В рамках уголовного дела в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде и предъявлено обвинение и начальнику склада данной военной части.
Напомним, в июне 2012 года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»). Тогда же был уволен заместитель начальника Генштаба ВС РА Аршалуйс Пайтян.
Ранее, 9 сентября 2012 года, ответственная по связям с общественностью Следственной службы министерства обороны Армении Мери Саргсян сообщила Panorama.am, что в рамках возбужденного уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе мяса буйвола ожидаются новые развития. По ее словам, в стадии обсуждения находится вопрос предъявления обвинений ряду должностных лиц, в случае если в их деятельности обнаружатся признаки совершения деяний, наказываемых Уголовным кодексом РА.